zahradny magazin leto hore2

instagrampinterest2

Mäta, bylinka do nápojov aj záhonov

Mäta patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným záhradným rastlinám. Vybrať si môžete dokonca z viacerých veľmi zaujímavých kultivarov. Mäta je trendová a moderná rastlina, jej pestovanie je veľmi jednoduché.

 

mata velky perex

 

Hoci mäta rastie aj v prírode, vyšľachtené kultivary sú už na pohľad zaujímavejšie, majú vyšší obsah mentolu, krásne kvitnú alebo zaujímavo voňajú. Niekedy po čokoláde, jahodách, citrusoch, jablkách, zázvore, inokedy po banánoch alebo aj ananáse. A to je dôvod, prečo mäta láka stále viac najmä mladých ľudí. Ponúka neuveriteľnú rozmanitosť a fascinuje. Bežne sa dnes stretnete aj s označením mäty podľa toho, odkiaľ pochádza. Azda najznámejšia je marocká mäta.

 

Vetvičky mäty sa čoraz častejšie stávajú súčasťou osviežujúcich nealkoholických aj alkoholických nápojov, horúcich aj ľadových čajov. Aj preto dnes mätu pozná azda každý. Mäta býva súčasťou liečivých prípravkov-je účinná pri celom spektre zdravotných problémov, svoje miesto má aj v gastronómii. Možno ste počuli o šalátoch s mätou, polievke či zmrzline. Môže byť tiež ochrancom iných rastlín v záhrade pred škodcami alebo účinným prírodným repelentom.

 

Pestovať mätu môžete v záhrade, ale aj v črepníkoch, na balkóne a terase. Dokonca vám postačí aj širší okenný parapet. Dôležité bude poskytnúť tejto rastline dostatočne veľa miesta na záhone, alebo priestranný črepník, či hrantík. Potrebné je polotienisté alebo svetlé, nie však veľmi slnečné miesto. Rastlina žiada čerstvú, hlbokú, výživnú pôdu s vyšším obsahom vápnika. Nepestujte ju v rašelinových substrátoch, nebude sa jej dariť.
Mäta v prírode rastie pri vode a aj pri pestovaní v nádobách či záhonoch potrebuje neustále vlhkú pôdu. Na takomto mieste sa rýchlo rozrastá a vytvára bohato olistené stonky.

 

Vysychavé a teplejšie miesta brzdia jej rast, hoci z takéhoto miesta majú listy vyšší obsah aromatických látok. Mäta začína kvitnúť v júni, kvety sú bledo fialové alebo biele. Ešte pred kvitnutím sa však vyplatí vňať pozberať, má totiž na začiatku leta najvyšší obsah účinných látok. Ak rastlinu občas zastrihnete, bohato sa rozkonári a vy budete mať priebežne k dispozícii svieže listy, aj vňať.

 

Mäta je rýchlo rastúca, až invazívna rastlina. Nezabudnite na to hlavne v menších záhradách V nich môže veľmi rýchlo vytlačiť okolité rastliny. Vyplatí sa vysadiť ju do miesta, ktoré je ohraničené, alebo každoročne prácne odstraňovať dlhé podzemky z miest, kde rastlina nie je žiadaná. Ak vám neprekáža jej rýchle rozširovanie, zakomponujte si ju do kvetinového záhona. Aj preto, že chráni pred škodcami. V nádobách ju vždy pestujte samostatne, nekombinujte ju s inými bylinkami. Rastlina sa hodí pre moderné aj vidiecke záhrady.dk

Aktuálne novinky

UGroCube - rozbaľ, zalej a vypestuj!

UGroCube mVypestovať si priesady okrasných alebo úžitkových rastlín môžete aj celkom inak ako doteraz. Trendovo, rýchlo a ekologickejšie. Vyskúšajte UGroCoco.

Rastlina mesiaca

Mäta, bylinka do nápojov aj záhonov

mata rm mMäta patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným záhradným rastlinám. Vybrať si môžete dokonca z viacerých veľmi zaujímavých kultivarov. Mäta je trendová a moderná rastlina, jej pestovanie je veľmi jednoduché.

Záhradné prešľapy

Ostrovček uprostred vydláždenej plochy? Rozmyslite si ho!

ostrovcek mAk ste sa rozhodli vydláždiť si dvor alebo priestor okolo domu, tak potom dlažbou zakryte celú plochu. Na rôzne menšie či väčšie ostrovčeky pôdy určite zabudnite.

Čítať ďalej...

Ako uchovať krásu dreva v exteriéri

drevo exterier mAko je možné, že sa do dnešných dní zachovali trámové renesančné stropy v historických domoch, drevené pravoslávne kostolíky z obdobia stredoveku, ale drevené obloženie vášho záhradného domčeka po troch rokoch nepekne zošedivelo a popraskalo a navyše si na ňom začínajú pochutnávať škodcovia?

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Rozsvieťte si letné terasy inak

farebne ziarovkyPoslúžia vám originálne LED dekoračné svietidlá. Zaujímavým trendom sú exteriérové žiarovkové reťaze alebo jemne svietiace retiazky, ktoré vyniknú na rôznych rastlinách a stromoch. V ponuke sú viaceré svietiace tvary a nápaditá môže byť aj farebnosť.

Čítať ďalej...