zahradny magazin leto hore2

instagrampinterest2

Tradičný cheirant dokáže vyfarbiť vidiecke kvetinové záhony

Cheirant voňavý (Erysimum cheiri) je dvojročná rastlina, ktorá sa veľkej obľube tešila hlavne v minulosti. Bola súčasťou azda každej dedinskej záhrady a údajne aj symbolom lásky a náklonnosti. Záujem o túto krásnu rastlinu opäť ožíva.

 

cheirant velky perex


Cheirant kvitne od apríla do začiatku mája. Pôvodne rastie v oblasti Stredomoria. Vytvára bohato rozkonárené, kompaktné polokry. Listy má úzke, bledo zelené, so striebristým nádychom. Rastlina je najkrajšia v období kvitnutia, kedy púta sýto sfarbenými a najmä príjemne voňajúcimi kvetmi. Najčastejšie sú žlté, alebo oranžové, či červenohnedé. Na jednej rastline je vždy väčšie množstvo kvetov.

 


Rastlina je síce zaraďovaná medzi dvojročné rastliny, v priaznivých podmienkach je však obvykle viacročná. Väčšinou ale nie dlhoveká. Novo vyšľachtené kultivary sa už vyznačujú lepšou odolnosťou voči mrazom, netradičnými, často panašovanými listami a ako inak prekrásnymi kvetmi. Tie sú iné, napríklad môžu byť sfarbené do ružova, alebo fialova.

 

Cheirant môžete pestovať v kvetinových záhonoch, ale aj vo vegetačných nádobách. Vynikne samostatne, rovnako aj v kombinácii s inými, najmä kvitnúcimi rastlinami. Predovšetkým s cibuľovinami (ide o veľmi pekné spojenie), dvojročnými rastlinami a trvalkami, ktoré kvitnú na jar. Pri výsadbe do kvetinových záhonoch je lepšie vysádzať cheirant do popredia, alebo do strednej časti. V pozadí by zanikol. V období kvitnutia je rastlina vysoká asi 70 cm.

 

Zohnať cheirant nie je príliš zložité. Skoro na jar sú v ponuke mnohých záhradníctiev predpestované priesady. Tie stačí vysadiť na vybrané miesto s vhodnými podmienkami a vhodne sa o ne postarať. Rastliny zakrátko bohato zakvitnú. Ďalšou možnosťou je vypestovať si rastliny vlastnoručne. Týmto spôsobom môžete získať veľké množstvo kvalitných priesad. Osivo cheirantu sa dá kúpiť v dobre zásobenom záhradnom centre. Z výsevov získate veľmi kvalitné priesady. Vysieva sa začiatkom leta na pripravený záhon, alebo do prázdneho pareniska. Do zimy vytvorí rastlina bohato olistenú nadzemnú časť a v ďalšom roku rozkvitne. Presadiť si cheirant na zvolené miesto môžete už na jeseň. Urobte tak, ale vždy len s neporušeným koreňovým balom. Inak je šanca, že sa vám rastlina uchytí podstatne nižšia.

 

Pestovanie rastliny tejto peknej rastliny nie je vôbec zložité. Žiada slnečné alebo polotienisté, teplejšie miesto. Ideálna je kyprá, výživná pôda s vyšším obsahom vápnika. Rastlinu nevysádzajte tam, kde ste nedávno pestovali hlúboviny. S tými má totiž spoločných škodcov.
Po vysadení je potrebné rastlinu viac zavlažovať, ale treba dať pozor na premokrenie. Neskôr, po zakorenení, znesie cheirant aj suchšiu pôdu. Počas kvitnutia môžete rastlinu prihnojiť, vďaka tomu sa z nej budete tešiť o niečo dlhšie. Dôležité je pravidelne odstraňovať odkvitnuté výhonky, čím podporíte tvorbu nových. Zároveň podporíte kompaktnejší tvar rastliny a bohatšie olistenie. Kvety cheirantu môžete rezať a použiť na dekoráciu bytu. Vo váze vydržia svieže niekoľko dní. dk

Aktuálne novinky

Efektívnejšie zavlažovanie na základe potrieb rastlín

fliwer mZaujímavou novinkou pre majiteľov záhrad je systém Fliwer. Nejde o tradičné elektronické programovacie zariadenie ako všetky ostatné produkty na trhu so zavlažovaním. Ide o sofistikovaný systém, riadený umelou inteligenciou.

Rastlina mesiaca

Mäta, bylinka do nápojov aj záhonov

mata rm mMäta patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným záhradným rastlinám. Vybrať si môžete dokonca z viacerých veľmi zaujímavých kultivarov. Mäta je trendová a moderná rastlina, jej pestovanie je veľmi jednoduché.

Záhradné prešľapy

Nesnažte sa magnóliu krotiť rezom

magnolia preslap mMagnólie patria k drevinám, ktoré zle znášajú rez. Ak sa preň napriek tomu rozhodnete, drevinu poškodíte, navyše stratí svoj charakteristický rastový tvar a aj regenerácia rezných rán bude veľmi zdĺhavá.

Čítať ďalej...

Grilovačka v záhrade aj na balkóne

weber ilustrak mJar sa tento rok ohlásila skôr ako inokedy a s teplými lúčami slnka je spojené aj grilovanie, stretávanie sa so susedmi, priateľmi či rodinou pri voňavých dobrotách. Nemáte záhradu a prepravovať ťažký gril na lúku za mesto je príliš obtiažne? Nevadí, so správne zvoleným grilom si grilovaciu oázu môžete vyčariť kdekoľvek!

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Rozsvieťte si letné terasy inak

farebne ziarovkyPoslúžia vám originálne LED dekoračné svietidlá. Zaujímavým trendom sú exteriérové žiarovkové reťaze alebo jemne svietiace retiazky, ktoré vyniknú na rôznych rastlinách a stromoch. V ponuke sú viaceré svietiace tvary a nápaditá môže byť aj farebnosť.

Čítať ďalej...