zahradny magazin jar 001

instagrampinterest2

Tradičný cheirant dokáže vyfarbiť vidiecke kvetinové záhony

Cheirant voňavý (Erysimum cheiri) je dvojročná rastlina, ktorá sa veľkej obľube tešila hlavne v minulosti. Bola súčasťou azda každej dedinskej záhrady a údajne aj symbolom lásky a náklonnosti. Záujem o túto krásnu rastlinu opäť ožíva.

 

cheirant velky perex


Cheirant kvitne od apríla do začiatku mája. Pôvodne rastie v oblasti Stredomoria. Vytvára bohato rozkonárené, kompaktné polokry. Listy má úzke, bledo zelené, so striebristým nádychom. Rastlina je najkrajšia v období kvitnutia, kedy púta sýto sfarbenými a najmä príjemne voňajúcimi kvetmi. Najčastejšie sú žlté, alebo oranžové, či červenohnedé. Na jednej rastline je vždy väčšie množstvo kvetov.

 


Rastlina je síce zaraďovaná medzi dvojročné rastliny, v priaznivých podmienkach je však obvykle viacročná. Väčšinou ale nie dlhoveká. Novo vyšľachtené kultivary sa už vyznačujú lepšou odolnosťou voči mrazom, netradičnými, často panašovanými listami a ako inak prekrásnymi kvetmi. Tie sú iné, napríklad môžu byť sfarbené do ružova, alebo fialova.

 

Cheirant môžete pestovať v kvetinových záhonoch, ale aj vo vegetačných nádobách. Vynikne samostatne, rovnako aj v kombinácii s inými, najmä kvitnúcimi rastlinami. Predovšetkým s cibuľovinami (ide o veľmi pekné spojenie), dvojročnými rastlinami a trvalkami, ktoré kvitnú na jar. Pri výsadbe do kvetinových záhonoch je lepšie vysádzať cheirant do popredia, alebo do strednej časti. V pozadí by zanikol. V období kvitnutia je rastlina vysoká asi 70 cm.

 

Zohnať cheirant nie je príliš zložité. Skoro na jar sú v ponuke mnohých záhradníctiev predpestované priesady. Tie stačí vysadiť na vybrané miesto s vhodnými podmienkami a vhodne sa o ne postarať. Rastliny zakrátko bohato zakvitnú. Ďalšou možnosťou je vypestovať si rastliny vlastnoručne. Týmto spôsobom môžete získať veľké množstvo kvalitných priesad. Osivo cheirantu sa dá kúpiť v dobre zásobenom záhradnom centre. Z výsevov získate veľmi kvalitné priesady. Vysieva sa začiatkom leta na pripravený záhon, alebo do prázdneho pareniska. Do zimy vytvorí rastlina bohato olistenú nadzemnú časť a v ďalšom roku rozkvitne. Presadiť si cheirant na zvolené miesto môžete už na jeseň. Urobte tak, ale vždy len s neporušeným koreňovým balom. Inak je šanca, že sa vám rastlina uchytí podstatne nižšia.

 

Pestovanie rastliny tejto peknej rastliny nie je vôbec zložité. Žiada slnečné alebo polotienisté, teplejšie miesto. Ideálna je kyprá, výživná pôda s vyšším obsahom vápnika. Rastlinu nevysádzajte tam, kde ste nedávno pestovali hlúboviny. S tými má totiž spoločných škodcov.
Po vysadení je potrebné rastlinu viac zavlažovať, ale treba dať pozor na premokrenie. Neskôr, po zakorenení, znesie cheirant aj suchšiu pôdu. Počas kvitnutia môžete rastlinu prihnojiť, vďaka tomu sa z nej budete tešiť o niečo dlhšie. Dôležité je pravidelne odstraňovať odkvitnuté výhonky, čím podporíte tvorbu nových. Zároveň podporíte kompaktnejší tvar rastliny a bohatšie olistenie. Kvety cheirantu môžete rezať a použiť na dekoráciu bytu. Vo váze vydržia svieže niekoľko dní. dk

Aktuálne novinky

Kvitnutie levandúľ podporí vhodný substrát

substrat levandule mLevanduľa patrí v poslednej dobe k viac pestovaným okrasným rastlinám. Pestuje sa na záhonoch aj v nádobách. Doteraz však nebol pre túto rastlinu k dispozícii špeciálny substrát. Do ponuky ho v tomto roku zaradila značka Forestina.

Rastlina mesiaca

Srdcovka, rastlina pre romantikov

srdcovka maly perexTáto nádherná a krehko pôsobiaca trvalka, bola kedysi bežnou súčasťou záhrad. Aktuálne sa do nich vracia, obľuba tejto rastliny opäť narastá. Pestovať ju možno v tradičnej vidieckej aj modernej mestskej záhrade.

Záhradné prešľapy

Len nie tam, kde je prvé voľné miesto

preslap14Jar je obdobím, kedy sa mnohí vyberáme za nákupom rastlín. Dobré je však nakupovať s rozvahou. Ak sa pre rastliny rozhodnete, mali by ste vopred vedieť kam ich doma umiestnite.

Čítať ďalej...

Túžite po krásnej záhrade? Plánujte a premýšľajte!

foto1 mZáhrada je dokonalé miesto na trávenie voľného času a oddych. Zatiaľ čo zimné mesiace sú vhodné na premyslenie jarných úprav a plánovanie, s ich realizáciou už môžete začať od marca.

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Záhradná sezóna je v plnom prúde. Nechýba vám ešte niečo?

geis maly perexMesiac máj patrí k najkrajším obdobiam v roku. Všetko kvitne a majitelia záhrad, najmä tí, čo majú skleníky či fóliovníky, sa už tešia z prvých reďkoviek a šalátov. V záhrade je vždy veľa práce a nemali by ste zaspať na vavrínoch prvých tohtoročných pestovateľských úspechov.

Čítať ďalej...