zahradny magazin leto hore2

instagrampinterest2

Plánujete si založiť záhradné jazierko?

Vodná plocha, napríklad v podobe jazierka, vytvorí uprostred zelene v záhrade jedinečnú atmosféru. Ako zdroj vody a na kúpanie ho ocení vtáctvo, svoj domov v ňom nájdu vodné živočíchy. Vy budete môcť nechať svoje oči relaxovať pri pohľade na upokojujúcu vodnú hladinu. Základom úspechu je dôkladné naplánovanie a predovšetkým výber umiestnenia jazierka.

 

jazierko hornach v

 

Obrys budúceho jazierka si celkom jednoducho vyznačíte na zvažovanom mieste pomocou špagátu, hadice alebo piesku. „Pri plánovaní navrhnite rôzne zóny jazierka, odlišné výškou vodného stĺpca. Brehová zóna vytvorí prechod medzi jazierkom a záhradou. Táto časť môže byť občas zaplavená vodou. Mokrá zóna čiže močiar, kde voda siaha do hĺbky 10 - 15 cm, je vhodná pre vodné rastliny, ktoré neobľubujú príliš hlboké umiestnenie vo vode. Za bahennú zónu považujeme plytkú vodu, s výškou od 15 - 50 cm. Táto časť je biologicky extrémne dôležitá, pretože sa tu darí najdôležitejším bahenným a vodným rastlinám. Hlboká zóna je od 60 cm hlbšie. Prezimovávajú v nej ryby a v bezpečí tmy zakalenej vody žijú drobné živočíchy a organizmy," hovorí David Benda, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach. „Čím hlbšie bude jazierko, tým väčšia je šanca, že zostane v lete dostatočne chladné. Vo vode sa udrží dostatok kyslíka a obmedzí sa v nej rast nežiadúcich rias. Spád medzi uvedenými zónami by nemal byť väčší ako 30°. Jednotlivé prechody môžu byť pozvoľné a plynulé,“ dodáva odborník.

 

ĆO JE NAJPODSTATNEJŠIE?

 

Jamu pre jazierko vyhĺbte od vyznačených okrajov smerom dovnútra. Nezabudnite, že celkovo hĺbka musí byť o 20 - 25 cm nižšie než plánovaná hladina vody. Pri kopaní si vymodelujte aj jednotlivé zóny. Okolo okraja jazierka vykopte priekopu s hĺbkou 15 cm, Poslúži ako bariéra proti kapilárnej vzlínavosti.

 

„Obzvlášť dôležité je, aby vonkajšie okraje jazierka ležali v rovine. Položte preto naprieč jazierkom porovnávaciu latu. Jej vodorovnú polohu overte pomocou vodováhy," radí D. Benda. Tento postup zopakujte niekoľkokrát a na rôznych miestach. V prípade šikmého okraja povrch príslušným spôsobom upravte. Na jednom vybranom mieste môžete okraj trochu znížiť, aby pri veľkom daždi mohla voda riadene odtekať.


Z povrchu vykopanej jamy odstráňte všetky kamene, zvyšky koreňov a iné ostré predmety. Dno budúceho jazierka pokryte vrstvou piesku s hrúbkou 10 cm a vyložte netkanou textíliou. Piesok a netkaná textília ochránia pred poškodením fóliu a zabránia neskoršiemu úniku vody. Na tieto dve vrstvy rozprestrite rybníčkovú fóliu, ktorú natiahnete cez koryto jazierka. „Fólia by mala mať presah cez jamu približne 50 cm. S fóliou pracujte ideálne za teplého počasia, bude poddajnejšia," odporúča odborník z Hornbachu.

 

VYSADENIE RASTLÍN

 

Na dno vznikajúceho jazierka nasypte tenkú vrstvu piesku alebo štrku a jamu opatrne, postupne zalievajte vodou, kým sa nenaplní hĺbková zóna (60 cm pod vodnou hladinou). V tejto fáze sa dno jazierka môže skrášliť použitím samorastov, kamienkov či iných dekorácií. Rastlinné zóny následne osaďte vodnými rastlinami. Podľa typu zóny použite koše alebo špeciálne tašky, ktoré naplníte rastlinami a pomocou hákov do zeme ich upevníte pod okraj jazierka. Po vytvorení prírodných okrás už môžete jazierko naplniť vodou doplna.

 

MONTÁŽ ČERPADLA

 

Inštalácia rybničného čerpadla v záhradnom jazierku je dnes už celkom bežnou záležitosťou. Čerpadlo však nesmiete postaviť priamo na dno, pretože by nasiaknuté kaly mohli narušiť jeho plynulú prevádzku. Je potrebné ho podložiť, napríklad tehlou. Pre umiestnenie čerpadla mimo jazierka sa používa tzv. čerpacia jama, pretože čerpadlo musí byť uložené pod úrovňou hladiny vody. Sacia a tlaková hadica sa zavedú do jazierka a spoja sa s čerpadlom. Tento spôsob umožňuje aj pohodlnú údržbu čerpadla. Prechod hadíc do vody môžete zakryť kameňmi.

 

OKRAJE JAZIERKA

 

Okraj jazierka je dôležité dostatočne spevniť, aby ste zabránili jeho strhnutiu. K tomu sú vhodné obrubníky, dlažobné kocky alebo hrubé drevené plániky. Spevnený okraj musí zasahovať hlbšie pod vlastný okraj jazierka, aby voda mohla kontrolovane pretekať. Spád nikdy nesmerujte k pivničnému okienku ani na susedov pozemok, pretože v prípade silných dažďov môže hroziť nebezpečenstvo zaplavenia.

 

Voda môže pretekať aj cez okraj jazierka tak, že stúpne medzi fóliové sklady a pozdĺž rastlín, čo sa nazýva knôtový či kapilárny efekt. "Aby ste zabránili tomuto javu, vytvorte bariéru proti vzlínavosti. Okraj fólie zvislo zdvihnite a odrežte ho kúsok nad zemou tak, aby presahoval najvyššiu možnú hladinu vody, presahujúci okraj pripevnite malými kameňmi, pre spevnenie brehu môžete použiť aj zahrabané kamene," radí D. Benda.

 

Ak ste na napustenie vodnej plochy použili chlórovanú vodu, nechajte ju pred sadením rastlín a ďalším dotváraním vždy aspoň jeden týždeň odstáť. Pri vytváraní podoby jazierka a výbere rastlín sa môžete samozrejme kreatívne vyblázniť.

 

Zdroj a foto: Hornbach

Aktuálne novinky

Efektívnejšie zavlažovanie na základe potrieb rastlín

fliwer mZaujímavou novinkou pre majiteľov záhrad je systém Fliwer. Nejde o tradičné elektronické programovacie zariadenie ako všetky ostatné produkty na trhu so zavlažovaním. Ide o sofistikovaný systém, riadený umelou inteligenciou.

Rastlina mesiaca

Mäta, bylinka do nápojov aj záhonov

mata rm mMäta patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným záhradným rastlinám. Vybrať si môžete dokonca z viacerých veľmi zaujímavých kultivarov. Mäta je trendová a moderná rastlina, jej pestovanie je veľmi jednoduché.

Záhradné prešľapy

Nesnažte sa magnóliu krotiť rezom

magnolia preslap mMagnólie patria k drevinám, ktoré zle znášajú rez. Ak sa preň napriek tomu rozhodnete, drevinu poškodíte, navyše stratí svoj charakteristický rastový tvar a aj regenerácia rezných rán bude veľmi zdĺhavá.

Čítať ďalej...

Grilovačka v záhrade aj na balkóne

weber ilustrak mJar sa tento rok ohlásila skôr ako inokedy a s teplými lúčami slnka je spojené aj grilovanie, stretávanie sa so susedmi, priateľmi či rodinou pri voňavých dobrotách. Nemáte záhradu a prepravovať ťažký gril na lúku za mesto je príliš obtiažne? Nevadí, so správne zvoleným grilom si grilovaciu oázu môžete vyčariť kdekoľvek!

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Rozsvieťte si letné terasy inak

farebne ziarovkyPoslúžia vám originálne LED dekoračné svietidlá. Zaujímavým trendom sú exteriérové žiarovkové reťaze alebo jemne svietiace retiazky, ktoré vyniknú na rôznych rastlinách a stromoch. V ponuke sú viaceré svietiace tvary a nápaditá môže byť aj farebnosť.

Čítať ďalej...