zahradny magazin leto hore2

instagrampinterest2

Chcete mať záhradu farebnú aj bez kvetov a listov?

Postarať sa o to dokážu svíby. Tieto nenáročné opadavé dreviny v záhrade o tomto čase doslova zažiaria a dostanete ich dokonca kúpiť v mnohých pekných kultivaroch.

 

svib velky perex

 

Svíby pútajú nápadnou farebnosťou v zimnom a skorom jarnom období. Stretnúť sa však v záhradníctvach môžete s dvoma skupinami svíbov. Jedna predstavuje druhy s farebnou kôrou, ktorej sa venuje aj tento článok a druhá svíby s atraktívnymi kvetmi. Obe skupiny zahŕňajú veľmi pekné druhy.

 

V tomto období záhrady zatraktívnia druhy s výrazne farebnou a lesklou kôrou. Tá môže byť podľa druhu a kultivaru krvavočervená, žltá, oranžová, zelenkastá, alebo purpurová, dokonca až takmer čierna. Farebnosť sa môže meniť, ak je chladno, je výraznejšia. Neskôr vás pri tejto drevine môžu prekvapiť aj panašované, najčastejšie bielo zelené listy, prípadne neskoro na jar kvety. Tie však nie sú výrazné. Väčšina z týchto krov pôsobí počas vegetačného obdobia nenápadne. Farebnú hru rozpútavajú až po opade listov, neskoro na jeseň. Pohľadom na farebné konáriky sa možno tešiť ešte v období, keď kvitnú jarné cibuľoviny a prvé trvalky. Kry sú dokonca veľmi pôvabné aj v čase, keď im začínajú pučať listy.

 

svib2

Svíb biely, kultivar "Sibirica"

 

AKO SVÍBY PESTOVAŤ

 

Rozhodne sa tejto dreviny nemusíte obávať. Svíby sú dlhoveké a pestovateľsky nenáročné rastliny, ktoré dodávajú záhrade úžasnú štruktúru. Nie sú drahé a bežne ich zoženiete. Hodia sa však viac do stredne veľkých a väčších záhrad. Predsa len v dospelosti zaberú určitý priestor, rastú viac rozložito, môžu sa rozrastať do okolia. Ak majú dobré podmienky, dorastú až do výšky 3-4m a šírky asi 2m. Rozhodne sa však vyplatí aspoň jeden kus svíbu v záhrade mať. Môže totiž prispieť k jej celkovej atraktivite v zime a upokojí našu prirodzenú túžbu po farbách v šedom a nevľúdnom zimnom období.

 

svib3

Svíb v podobe živého plota

 

Rastú najlepšie na slnku, znesú aj polotieň. Pôda by mala byť priepustná, bohatá na vápnik. Ideálne stále mierne vlhká. V lete a skoro na jeseň svíby výdatne zavlažujte a na jar ich môžete aj prihnojiť. Prispeje to k tvorbe nových výhonkov.

 

ZÁKLAD FAREBNOSTI – REZ

 

Ak svíby s farebnou kôrou každoročne na jar radikálne zrežete, podporíte tvorbu množstva nových výhonkov. Tie sú výrazne farebnejšie oproti starších výhonkom a pôsobia zaujímavejšie. Radikálny rez drevine neublíži, skôr pomôže, ale pripraví vás o kvety. Pomôže však udržať drevinu v rozumnej veľkosti, čo je určite dôležitejšie. Pravidelne rezané dreviny bývajú vysoké len asi 2m. Kry treba zrezať vo výške asi 8cm nad pôdou a najlepšie je na to použiť pákové nožnice. Žiadne staršie konáre nie je potrebné nechávať. Ak nemáte čas, prípadne vám ide aj o kvety, nezabudnite, že zostať na drevine by nemali konáre staršie ako tri roky. Pri občasnom reze ponechajte len najmladšie výhonky a tie ešte skráťte o polovicu.

 

cerveny kriak zo shuttera v

 

VYUŽITIE V ZÁHRADE

 

Svíby môžete využiť na vytvorenie zaujímavých skupiniek. Hodia sa na výsadbu tvarovaného, aj voľne rastúceho živého plota. Výborne vyniknú pred pozadím zo vždyzelených listnáčov a ihličnanov. Rovnako sú svíby krásne aj v blízkosti briez s výrazne bielou kôrou a vresoviska. Použiť ich môžete aj ako podrast pod vyššie dreviny. Zakomponovať ich môžete aj do väčšieho záhona, napríklad tam, kde na jar rozkvitajú cibuľoviny a hľuznaté rastliny.

 

TIP AUTORA
Ako podrast pod svíby s farebnou kôrou môžete zvoliť farebné okrasné trávy ostrice, nízke panašované bršleny, čemerice, bergénie, alebo pachysandru.

 

svib v

Svíb krvavý, kultivar "Mindwinter Fire"

 

VYBERTE SI Z BOHATEJ PONUKY

 

Do záhrad sa zo svíbov, ktoré sú okrasné farebnou kôrou hodí predovšetkým svíb biely (Swida alba), svíb krvavý (Swida sanguinea), svíb končistolistý (Swida stolonifera), alebo svíb výbežkatý (Swida stolonifera). Jednotlivé druhy majú viaceré kultivary, ktoré sa odlišujú farebnosťou bezlistých konárikov.

 

Svíb biely má napríklad veľmi pekný kultivar „Sibirica“, ktorý vyniká koralavočervenými konárikmi. Pestuje sa asi najviac a bežne sa vysádza aj do parkov. Kultivar „Kesselringii“ prekvapí tmavo purpurovými až takmer čiernymi konárikmi, je skôr ojedinelý. Veľmi pekné kultivary má svíb krvavý a práve tieto sa začali viac vysádza do záhrad v poslednom období. Kultivar „Winter Beauty“ sa pýši nápadnými žltoranžovými konárikmi a kultivar „Midwinter Fire“ až dvojfarebnými. Časť z nich je červená a časť oranžová. Prekrásny je aj pohľad na svíb výbežkatý a jeho kultivar „Flaviramea“. Konáriky majú nápadnú sýto zeleno žltú farbu. Vo všeobecnosti platí, že čím je v skupine viac kusov svíbov, tým zaujímavejšie pôsobia a viac vynikne ich farebnosť. Príležitosť na nákup je práve v tomto období.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor a Shutterstock.com

Aktuálne novinky

Efektívnejšie zavlažovanie na základe potrieb rastlín

fliwer mZaujímavou novinkou pre majiteľov záhrad je systém Fliwer. Nejde o tradičné elektronické programovacie zariadenie ako všetky ostatné produkty na trhu so zavlažovaním. Ide o sofistikovaný systém, riadený umelou inteligenciou.

Rastlina mesiaca

Mäta, bylinka do nápojov aj záhonov

mata rm mMäta patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným záhradným rastlinám. Vybrať si môžete dokonca z viacerých veľmi zaujímavých kultivarov. Mäta je trendová a moderná rastlina, jej pestovanie je veľmi jednoduché.

Záhradné prešľapy

Nesnažte sa magnóliu krotiť rezom

magnolia preslap mMagnólie patria k drevinám, ktoré zle znášajú rez. Ak sa preň napriek tomu rozhodnete, drevinu poškodíte, navyše stratí svoj charakteristický rastový tvar a aj regenerácia rezných rán bude veľmi zdĺhavá.

Čítať ďalej...

Grilovačka v záhrade aj na balkóne

weber ilustrak mJar sa tento rok ohlásila skôr ako inokedy a s teplými lúčami slnka je spojené aj grilovanie, stretávanie sa so susedmi, priateľmi či rodinou pri voňavých dobrotách. Nemáte záhradu a prepravovať ťažký gril na lúku za mesto je príliš obtiažne? Nevadí, so správne zvoleným grilom si grilovaciu oázu môžete vyčariť kdekoľvek!

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Rozsvieťte si letné terasy inak

farebne ziarovkyPoslúžia vám originálne LED dekoračné svietidlá. Zaujímavým trendom sú exteriérové žiarovkové reťaze alebo jemne svietiace retiazky, ktoré vyniknú na rôznych rastlinách a stromoch. V ponuke sú viaceré svietiace tvary a nápaditá môže byť aj farebnosť.

Čítať ďalej...