Vybrať sa dá z niekoľkých druhov, v predaji sú často už v druhej polovici zimy. Záhrada vďaka týmto drevinám získa čarovnejšiu atmosféru. Poradíme vám, na ktoré druhy sa zamerať.

 

lykovec v

 

Obdivovať počas mrazivej zimy v záhrade kvety je zážitok,  ktorý si môžete dopriať. Stačí si vybrať niektorý z krov, ktoré kvitnú v zime. Pohľad na ne z okien domu, terasy alebo chodníka je kúzelný.  Upútajú v tradičnej aj modernej záhrade, mnohé druhy nevyžadujú ani veľa miesta. Po vysadení sa treba vyzbrojiť trpezlivosťou, veľakrát trvá dlhšie, kým tieto kry bohato zakvitnú. Ak im doprajete ideálne podmienky, rozkvitnú každoročne a tešiť sa z nich budete veľa rokov. 

 

ČAROVNÝ HAMAMEL

 

Ide o najznámejší v zime kvitnúci ker, ktorý bežne dostať kúpiť. Kvety vyrastajú v menších zväzkoch, nápadné sú najviac ich okvetné lístky. Tie môžu byť žlté, oranžové alebo purpurové. Kvety hamamela príjemne voňajú a počas mrazivých dní sa nápadne stiahnu. Hamamel (Hamamelis) je dlhoveká drevina, ktorej treba  precízne vybrať miesto, neznesie totiž častejšie presádzanie ani rez. Rastie pomaly, viac do šírky a v staršom veku má charakteristický tvar. Kvety hamemelu môžete v záhrade obdivovať často už koncom decembra, veľakrát ešte aj v marci. Uplatní sa vo veľkých až väčších, moderných, aj tradičných záhradách, ocení vašu nevšímavosť, nežiada žiadne špecifické pestovateľské zásahy. Vyhovuje mu mierne vlhká a kyslejšia pôda.  

 

hamamel c

Hamamel

 

Približne v rovnakom období ako hamamel rozkvitá aj višňa chĺpkatá (Prunus subhirtella). Jej kvety sú buď jednoduché alebo plné, najčastejšie biele s ružovkastým nádychom, jemne ružové alebo červenkasté. Ako prvý rozkvitá kultivar „Autumnalis“, niekedy už koncom jesene. Je nižší a preto sa uplatní v menších záhradách. Kvety, ktorých je najviac na starších jedincoch, sú citlivé na silnejší mráz, napriek tomu sú atraktívne počas celej zimy.

 

NEZNÁME KRÁSKY

 

Sarkokoka (Sarcococca confusa) je u nás málo známa vždyzelená drevina. Má tmavozelené a lesklé listy, netradične zelená je aj kôra. Drobnejšie kvety sa objavujú počas zimy, najčastejšie v januári, neraz vydržia na rastline až do marca. Viac ako farebnosťou upútajú sladkastou vôňou. Drevina dorastá do výšky 1 m, vojde sa aj do menších záhrad, porastie aj vo vegetačných nádobách. Darí sa jej na chránenom mieste v polotieni s mierne vlhkou pôdou. Pri pestovaní sa vyhnite pôde s vyšším obsahom vápnika. Znesie teploty až do -15°C.

 

sarkokoka c

Sarkokoka

 

K málo známym krom, kvitnúcim počas zimy, patrí aj edgevortia (Edgeworthia chrysantha). Ak zavítate koncom zimy do Veľkej Británie, pravdepodobne tento nevysoký krík uvidíte v nejednej predzáhradke. Kvety sú usporiadané do malých klbiek, sú bielo žlté a príjemne voňajú. Drevina žiada slnečné miesto, znesie aj polotieň, pôdu s vyšším obsahom vápnika, dostatočne vlhké. Prednosťou tohto kra  je, že nevyžaduje rez, potrebná je v našich podmienkach zimná prikrývka alebo zakrytie netkanou textíliou počas najmrazivejších dní. Ak rastlinu zoženiete, odporúčam vybrať jej chránené miesto v nižších polohách.

 

edgevortia v

Edgevortia

 

VOŇAVÁ KALINA

 

Tento krík upúta takisto vôňou a najmä prekrásnymi súkvetiami ružovej farby. Najkrajšie kvitnú staršie jedince, ktoré sú  kvetmi bohato obsypané. Kalina bodnanská (Viburnum bodnantense) rozkvitá často koncom roka, najkrajšia je v druhej polovici zimy. Dariť sa jej bude na slnečnom alebo polotieniestom, ideálne chránenom mieste. Tento druh kaliny sa zvykne v záhrade rozrásť, nezabudnite na to pri výsadbe. Dorastie často až  do výšky 3 m. Drevina je inak  pestovateľsky nenáročná, znesie suchšie miesto, ale lepšie porastie rastie tam, kde je pôda mierne vlhká. Občas ju treba po odkvitnutí presvetliť, inak bude nevzhľadná. Počas zimy rozkvitá aj podobná kalina voňavá (Viburnum farreri). Jej kvety sú menej výrazné, ale takisto krásne voňajú.

 

kalina fragrans c

Kalina bodnanská

 

K pekným ale málo známym opadavým krom so zimným kvitnutím patrí tiež zimovec včasný (Chimonanthus praecox). Kvety má žlto červené a silne voňajúce. Počas zimných a predjarných veterných dní sa vôňa zimovca príjemne šíri do okolia. Zvončekovité kvety sa objavujú od decembra do marca na dvojročných výhonkoch. Drevina dorastá do výšky asi 2 m a uprednostňuje chránené slnečné miesto. V prvých rokoch po výsadbe žiada zimnú ochranu.

 

zimovec v

Zimovec

 

ENERGICKÝ JAZMÍN A OSTRAŽITÁ MAHÓNIA

 

Nápadné zelené vetvičky jazmínu nahokvetého (Jasminum nudiflorum), ktoré zdobí množstvo menších, sýtožltých kvetov, sú neprehliadnuteľné. Počas miernej zimy kvitne v decembri, silnejší mráz však dokáže celú nádheru zničiť. Aj preto je vhodné túto drevinu vysadiť na chránené a slnečné miesta. Aj keď  kvety poškodí silnejší mráz, často vyrastú nové. Drevinu môžete pestovať na múrikoch a nechať prevísať jej dlhé výhonky nadol alebo aj ako popínaú drevinu. V tomto prípade bude nevyhnutné inštalovať k nej pevnú oporu. Pestovanie jazmínu nie je zložité. Predpokladom bohatého kvitnutia je však radikálnejší rez vždy na jar, po odkvitnutí. Táto drevina zároveň patrí k najvhodnejším pre pestovanie v nádobách na balkónoch a terasách.

 

jazmin c

Jazmín

 

K prvým kvitnúcim drevinám v roku, často aj posledným patrí aj mahónia prostredná (Mahonia media). Nad pichľavými vždyzelenými listami sa každoročne vytvoria strapce sýtožltých a príjemne voňajúcich kvetov. Drevina je nenáročná, dorastá do výšky najviac 2 m. Znesie polotieň a nevadí jej suchšia pôda, mala by však byť mierne kyslá. Z kvetov sa neskôr vytvoria modré oinovatelé plody. Zaujímavá je skupinka niekoľkých rastlín mahónií vo väčšej záhrade.

 

mahonia media c

Mahónia prostredná

 

KAM ICH VYSADIŤ?

 

V zime kvitnúce dreviny potrebujú dobre viditeľné miesto. Neodporúčam sadiť ich do odľahlých miest záhrady. Vhodná je blízkosť domu, terasy, alebo altánu, ktorý navštevujete aj v zime. Ideálne sú tiež miesta pred vyššími vždyzelenými drevinami – listnáčmi aj ihličnanmi. Pod v zime kvitnúce kríky môžete vysadiť prvé jarné cibuľoviny, toto spojenie je veľmi osvedčené. Nezabudnite, že menej je viac. Nesnažte sa hlavne v menších záhradách mať všetky druhy v zime kvitnúcich krov. Určite by to dobre nepôsobilo. 

 

Vysadiť tieto dreviny si môžete s kompaktným koreňovým balom hneď na jar. Po výsadbe ich dobre zavlažte. Zakrátko sa zakorenia a nebudú vyžadovať veľa vašej pozornosti. Väčšina z nich sa dokonca obíde aj bez pravidelného rezu.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor a Shutterstock.com

Pin It