K typickému obrazu prvých jarných dní v záhradách patria snežienky. Sú často pestovanými okrasnými cibuľovinami. Podobné snežienkam sú nápadnejšie bledule. Tie sa pestujú zriedka, hoci sú veľmi pekné.

 

bledula v

 

Bledule majú, podobne ako snežienky, previsnuté kvety zvončekovitého tvaru. Sú väčšie a pôsobia ako by boli nafúknuté. Každý jeden okvetný lístok zdobí v dolnej časti typická zelená, alebo žltá bodka. Aj podľa tohto rozlíšite bledule od snežienok.

 

V názve bleduľa sa ukrývajú dve grécke slová leukos- biely a ion- fialka. Je zrejmé, že rastlina bola známa už v dávnych dobách a dlho sa pestuje aj v záhradách ako okrasná rastlina. Rastie stále aj v prírode. Na vybraných vlhkých lokalitách, v lesoch aj lúkach, nížinách a pahorkatinách, dokonca na Slovensku. Vytvára súvislé a každoročne bohato kvitnúce porasty. Postupne však bleduľa z prírody mizne a dnes preto patrí medzi chránené rastliny.

 

bledula

Bleduľa jarná

 

V záhrade môžete pestovať len rastliny, či cibule zakúpené v záhradníctvach. Brať cibule a ani kvety z voľnej prírody sa nesmú, hrozí za to vysoká pokuta.

 

OD JARI DO JESENE

 

Bleduľa jarná (Leucojum vernum) patrí k najviac pestovaným druhom v záhradách a zároveň k najviac otužilým. Kvetné stvoly tohto druhu sú až 25cm vysoké, pravda, ak má rastlina ideálne podmienky na rast. Bleduľa jarná rozkvitá v marci, niekedy až začiatkom apríla, často práve spolu so snežienkami. Po odkvitnutí listy vädnú a rastlina sa na rok stráca. Dôležité je preto vedieť kde presne rastie, aby ste omylom dané miesto nekyprili, alebo sem niečo nevysádzali. Mohlo by totiž dôjsť k poškodeniu, až zničeniu cibúľ. Nad cibuľami bledúľ by vždy mala byť vyššia vrstva mulču, alebo iného organického materiálu. Je to dostatočná ochrana pred nepriaznivými podmienkami. V silnejších mrazoch totiž zvyknú bledule vymŕzať. Bleduľa jarná má na každom stvole jeden kvet, ale dá sa zohnať aj mohutnejšie pôsobiaca var. carpaticum s dvoma kvetmi na stvole.

 

bledula zahrada

 

Nezabudnite, že..
...bledule patria k jedovatým rastlinám. Preto sa vyhnite ich vysádzaniu do záhrad, kde sa pohybujú malé deti.

 

Bleduľa letná (Leucojum aestivum) je ďalší druh tejto krásnej cibuľoviny, ktorý bežne zoženiete na jeseň. Táto bleduľa kvitne v máji až júni a na každom kvetnom stvole má až 3-8 menších kvetov. Listy sú dlhšie, úzko remeňovité a v záhone nepôsobia zle. Podobne ako bleduľa jarná, aj bleduľa letná sa vyskytuje voľne v prírode, najčastejšie na podmáčaných lúkach a v lužných lesoch. Takisto je chránená a nesmie sa trhať ani prenášať do záhrad. V záhrade vynikne v záhonoch s jarnými trvalkami a cibuľovinami. Rovnako pred nižšími, na jar kvitnúcimi krami, napríklad pred lieskovníčkom, či trojpukom. 

 

bannerZO 2

 

ČO IM DOPRIAŤ?

 

Mierny polotieň až tieň. Slnečné ani príliš suché miesto im príliš nevyhovuje a nerastú tu dobre. Pozor aj na miesta pod plytko koreniacimi drevinami. Tiež nie sú vhodné. Potrebná je čerstvá, mierne vlhká a priepustná pôda, skôr ťažšia. Rastliny môžete pestovať aj v črepníkoch, ale toto riešenie treba brať ako dočasné. Pekná môže byť kombinácia bledúľ a ďalších jarných cibuľovín vo väčšej nádobe.

 

Cibule bledúľ sa vysádzajú na jeseň – v tomto období sa najčastejšie dajú kúpiť. Ideálne je vysádzať do menších, či väčších skupiniek a do hĺbky 10cm. Nikdy nie plytšie. Skupinky by od seba mali byť vzdialené aspoň 30cm. Nevysádzajte cibule kde tu, jednotlivo. Rastliny by ani v čase kvitnutia nevynikli. Vhodné miesto je v blízkosti jazierok a krov kvitnúcich skoro na jar, v kombinácii so snežienkami, tavolínmi a krókusmi.

 

bleduula let

Bleduľa letná

 

Bledule sú dlhoročnou a každoročnou ozdobou záhrady, s pribúdajúcim vekom sú pôvabnejšie. Ak si ich budete chcieť rozmnožiť, urobte tak hneď po odkvitnutí a to delením rozrastených trsov. Tie opatrne vykopte, rozdeľte na menšie kusy a rozsaďte na nové miesta.Ale len na také, kde tieto rastliny budú mať ideálne podmienky na rast. 

 

Napísal: Daniel Košťál

Foto: autor a Shutterstock.com 

Pin It