zahradny magazin jar 001

instagrampinterest2

Vyberte si svoj záhradný štýl

 Tak ako dom, aj záhrada by mala byť vytvorená v určitom štýle. Rozhodnite sa preň skôr, než si zrealizujete prvé práce. Čiastkové riešenia bývajú tie najhoršie.

 

styl velka foto C

 

Nerozhodnosť a najmä miešanie rôznych štýlov, predovšetkým na malom priestore, môžu skončiť katastrofou. Preto sa chaotickým riešeniam radšej vyhnite. Zvoľte si vždy to, čo je vám najsympatickejšie a čo zapadne do daného prostredia. Samozejme je dôležité aby zvolý záhradný štýl harmonizoval aj s domom, prípadne s ďalšími stavbami na pozemku.

 

Na výber máte viacero zaujímavých záhradných štýlov, pre každý sú typické určité rastliny, materiály, farebnosť aj doplnky. Vyplatí sa to dodržať, výsledok určite bude stáť za to. Prinášame vám stručnú charakteristiku tých najdôležitejších a najviac obľúbených záhradných štýlov. Získať môžete aspoň stručný prehľad toho, na čo netreba pri jednotlivých riešeniach zabúdať. 

 

moderna

 

MODERNÁ ZÁHRADA

 

K modernému domu sa hodí moderne riešená sadovnícka kompozícia s jednoduchými líniami a minimalistickým vzhľadom. Chodníky, oplotenie, záhony či vodné nádrže by mali byť zhotovené z aktuálne trendových materiálov. Neobávajte sa odvážnych a netradičných riešení, prevládať by mali jednoduché geometrické tvary. Ideálne sú štvorce, kruhy alebo obdĺžniky – takúto formu môžu mať trávniky, kvetinové záhony či kôrou alebo štrkom vysypané plochy. Moderné záhrady si žiadajú menej rastlinných druhov, tie by však mali byť čo najväčšiu časť roka zaujímavé. Rastliny by mali vynikať určitým architektonickým pôsobením, zaujímavou voľbou môžu byť napríklad stromy s kompaktnou guľovitou korunkou.

 

V modernej záhrade vyniknú aj rôzne druhy okrasných tráv a bambusov, dlhšie kvitnúce trvalky (napríklad pakost), popínavé rastliny (napríklad brečtan), v primeranej podobe aj exotická zeleň. Stačí ak táto bude vysadená v nádobách. Vhodné sú aj vždyzelené tvarovateľné dreviny (napríklad krušpán), vďaka ktorým bude záhrada pôsobivá aj v zime, a tiež živé ploty. Tie by mali byť skôr tvarované než voľne rastúce. V takejto záhrade si môžete založiť aj klasický trávnik, prípadne vytvoriť plochy osadené pôdopokryvnými trvalkami a drevinami. Z materiálov sa okrem kovu, kameňa, tropického dreva, prípadne skla, hodí aj betón. V modernej záhrade by nemala chýbať voda – vhodné sú nádrže jednoduchých geometrických tvarov, prípadne voda tečúca v úzkych korytách. Atraktívne tu môžu byť aj vodné steny, prepady (napríklad cez sklené alebo kovové platne), moderne riešené fontány a studničky.

 

vidiek

 

VIDIECKA ZÁHRADA

 

Záhrady na vidieku majú pôsobiť voľnejším a prírodnejším dojmom. Ohraničia ich ploty z dreva, kameňa, či prútia, chodníky by mali byť čo najprirodzenejšie. Nemusia viesť priamo, môžu sa rôzne kľukatiť, ideálne je na ich vybudovanie využiť kameň z okolia, pálené tehly, jemný štrk alebo kôrovú drvinu. Pohľadné sú aj cestičky, ošperkované kvitnúcimi kobercovými rastlinami (flox, tarička, materina dúška), ktoré dobre znášajú občasné zašliapnutie. Výsadby by sa mali niesť v znamení jednoduchosti (najmä pokiaľ ide o voľbu tradičných, nekomplikovaných rastlín), a zároveň hravej farebnej pestrosti.

 

Na záhonoch by nemali chýbať trvalky, letničky ani dvojročné rastliny, prípadne cibuľoviny, ruže a kvitnúce opadavé kry, ktoré prilákajú motýle. Čím viac rastlinných druhov využijete, tým lepšie. A čím viac rozmanitosti, tým ešte lepšie. Ideálne je upriamiť pozornosť na rastliny, ktoré časom splanejú a rozrastú sa do okolia (zvončeky, náprstníky, rudbekie, floxy). Pre záhrady na vidieku sú typické aj ovocné dreviny, preto je dobré na ich výsadbu myslieť už pri zakladaní záhrady. V úžitkovej časti by nemali chýbať koreniny a liečivé rastliny. Kúzlo vidieckych záhrad spočíva tiež v tom, že s úžitkovými rastlinami, najmä so zeleninou, môžete nenásilne spojiť aj kvety. Atmosféru vidieka podčiarknu potom už len niektoré typické doplnky. Môžu to byť hlinené džbány, kanvica na mlieko, košíky, staré náradie, pozinkované vedro či kamenné koryto. Ku každej správnej vidieckej záhrade patrí samozrejme aj studňa a lavička.

 

rodinna

 

RODINNÁ ZÁHRADA

 

Poslúži všetkým spolu aj jednotlivým členom rodiny. Asi najdôležitejšie je, aby v takejto záhrade mali miesto na hry a objavovanie doposiaľ nepoznaného deti. Pre dospelých je hodnotou priestor pre pohodu a relax. Netreba zabúdať ani na štvornohých domácich miláčikov, ktorí sú rovnako právoplatnými členmi rodiny. Rodinná záhrada by mala byť čo najmenej náročná na údržbu, kvôli pobehujúcim deťom a zvieratám bezpečná (pozor na skalky, jazierka a jedovaté či pichľavé rastliny), a zároveň aj atraktívna na pohľad. Mala by byť chránená pred zvedavými pohľadmi zvonka, pred vetrom a pred silným slnkom. V tomto type záhrady by určite nemal chýbať solitérny strom. Ocenia ho najmä deti a domáce zvieratá. Dôležitý je čo najväčší trávnik, samozrejme taký, ktorý znesie intenzívnu záťaž, pretože práve na ňom sa bude odohrávať väčšina rodinných aktivít.

 

Oceniteľný je priestor na grilovanie a miesto na letné stolovanie, vhod padne aj netradičné „ležovisko“ na popoludňajší odpočinok. Nahradiť ho môže záhradná hojdačka, ležadlo alebo aspoň sieť. Nevyhnutné je vhodné osvetlenie, zrejme väčšinu poteší aj visiaca zvonkohra či iné príjemné doplnky. Deti ocenia domčeky, pieskoviská či preliezačky, ale aj rôzne skrýše, najlepšie rozmiestnené po celej záhrade. Niektoré aj záhony, kde budú mať možnosť sami si niečo vypestovať (slnečnice, tekvice, bylinky). Z materiálov sú vhodné praktické a farebne nápadné plasty, no najmä drevo, ktoré je prirodzené, harmonické a príjemne hrejivé. Do záhrady, ktorú obýva a využíva celá rodina, patrí samozrejme aj bazén alebo prírodné jazierko na kúpanie. Ak na ne už nebude miesto, môže to byť aj záhradná sprcha.

 

bio

 

BIO ZÁHRADA

 

Biozáhradu charakterizuje podstatne lepšie využitie priestoru. Ide o typ záhrady, ktorý má prinášať nielen potešenie a pohodu, ale aj úžitok prostredníctvom rastlín, ktoré sú v nej dômyselne zakomponované. Môže ísť o zeleninu, ovocné dreviny a kry, takisto bylinky či letničky, ktorých kvety sa dajú konzumovať. Najlepšie ak ide o domáce druhy rastlín, ktorým vyhovuje naša klíma. Exotické rastliny do biozáhrad nepatria. Dôkladným výberom úžitkových a aj okrasných rastlín, umiestnením na vhodné miesta a vytváraním rozmanitých zmiešaných záhonov predídete výskytu chorôb a škodcov, rovnako aj použitiu agresívnych chemických postrekov. Súčasťou biozáhrady by mali byť nielen zmiešané záhony (napríklad praktické vyvýšené), bylinkové špirály, ale aj malá kvetinová lúka, suchý kvetinový múrik, prípadne jazierko (napríklad aj kúpacie).

 

Pozemok najlepšie ohraničia voľne rastúce a kvitnúce živé ploty, staré múry a kmene stromov krásne porastú popínavé dreviny. Domov by si tu mali nájsť stromy, v ich korunách môže hniezdiť užitočné vtáctvo a zároveň poskytnú prirodzený tieň . Vytvoriť si v biozáhrade môžete sympatické malé aj väčšie zákutia, k niektorému z nich to bude nabádať umiestniť lavičku. Na strom zaveste hojdaciu sieť, prípadne si aj tu vybudujte trendové záhradné ležovisko. K dôležitému vybaveniu biozáhrad patria rôzne hmyzie skrýše a tzv. hotely, vtáčie búdky, staré pne, kopy dreva či kamenia vďaka čomu sa priestor stane domovom pre spomínané užitočné živočíchy. Nezabudnite na miesto, kde si budete vyrábať vlastný kompost či listovku.

 

azia

 

ÁZIJSKÁ ZÁHRADA

 

V takejto záhrade sú dôležité tri hlavné prvky – voda, kameň a rastliny. Spolu s niekoľkými typickými doplnkami (kamenné lucerny, vtáčie napájadlá, sochy Budhu) dokážu vytvoriť príťažlivý celok. Pre záhrady v ázijskom štýle sú charakteristické prehľadné tvary a jednoduchý vzhľad, ktorý je pôsobivý po celý rok. Typické je aj využívanie číselnej symboliky (číslo 3 symbolizuje nebo, zem a človeka), časté sú napríklad kombinácie počtov 3, 5 a 7 v skupinkách kameňov či drevín. Z rastlín sú vhodné najmä listnaté vždyzelené dreviny – napríklad krušpány, skimie, pierisy, cezmíny a japonské bršleny. Medzi drevinami by určite nemali chýbať ani japonské javory, driene, kaliny, kérie, hortenzie, magnólie, drevité pivónie, okrasné čerešne – sakury, hamamely, či slivky, z kvitnúcich druhov sú asi najdôležitejšie azalky a rododendrony.

 

Neodmysliteľné sú v takomto type záhrad zakrpatené a kompaktne pôsobiace ihličnany, najmä borovice. V japonskej záhrade by určite nemali chýbať bambusy, dajú sa z nich vytvoriť netradičné živé ploty. Využiť môžete nižšie aj vyššie druhy okrasných tráv. Z trvaliek sa hodia najmä tie, ktoré sú okrasné svojimi listami, napríklad nenáročné funkie. Trávniky síce nie sú pre japonské záhrady typické, vzdať sa ich však úplne nemusíte. Nezabudnite ale na pôdopokrvyné rastliny (napríklad pachysandru). Pomocou nich si vytvoríte súvislé zelené plochy. Ani v takejto záhrade by nemala chýbať voda – či už v podobe jazierka, vodnej hry, potoka, kamennej nádržky (obrastenej machom) alebo menšieho vodopádu.

 

Napísal: Daniel Košťál

Aktuálne novinky

Kvitnutie levandúľ podporí vhodný substrát

substrat levandule mLevanduľa patrí v poslednej dobe k viac pestovaným okrasným rastlinám. Pestuje sa na záhonoch aj v nádobách. Doteraz však nebol pre túto rastlinu k dispozícii špeciálny substrát. Do ponuky ho v tomto roku zaradila značka Forestina.

Rastlina mesiaca

Srdcovka, rastlina pre romantikov

srdcovka maly perexTáto nádherná a krehko pôsobiaca trvalka, bola kedysi bežnou súčasťou záhrad. Aktuálne sa do nich vracia, obľuba tejto rastliny opäť narastá. Pestovať ju možno v tradičnej vidieckej aj modernej mestskej záhrade.

Záhradné prešľapy

Len nie tam, kde je prvé voľné miesto

preslap14Jar je obdobím, kedy sa mnohí vyberáme za nákupom rastlín. Dobré je však nakupovať s rozvahou. Ak sa pre rastliny rozhodnete, mali by ste vopred vedieť kam ich doma umiestnite.

Čítať ďalej...

Túžite po krásnej záhrade? Plánujte a premýšľajte!

foto1 mZáhrada je dokonalé miesto na trávenie voľného času a oddych. Zatiaľ čo zimné mesiace sú vhodné na premyslenie jarných úprav a plánovanie, s ich realizáciou už môžete začať od marca.

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Záhradná sezóna je v plnom prúde. Nechýba vám ešte niečo?

geis maly perexMesiac máj patrí k najkrajším obdobiam v roku. Všetko kvitne a majitelia záhrad, najmä tí, čo majú skleníky či fóliovníky, sa už tešia z prvých reďkoviek a šalátov. V záhrade je vždy veľa práce a nemali by ste zaspať na vavrínoch prvých tohtoročných pestovateľských úspechov.

Čítať ďalej...