bazen uvodBazény sú dnes súčasťou mnohých záhrad. Ak majú v záhradnom priestore pôsobiť viac atraktívne, treba si dať záležať aj na úprave ich okolia. Nie všetkým rastlinám sa bude pri bazéne dariť a nie všetky sa k bazénu hodia. Poradíme vám na čo sa sústrediť.

 

Bazén najlepšie vynikne na väčšej a perfektne udržiavanej trávnatej ploche, prípadne na ploche vydláždenej. Ideálne je, ak ho z jednej strany chráni múr alebo živý plot. Ten môže brániť neželaným pohľadom, zároveň chráni priestor pri bazéne pred vetrom. Bazén treba budovať vždy s prihliadnutím na rozmery záhrady. Často sa na to zabúda, ale mal by byť štýlovo prepojený s domom, terasou aj záhradou.

Najlepšie je ho situovať na slnečné miesto, ďalej od opadavých listnatých stromov a krov. Padajúce lístie, zvyšky kvetov či peľ totiž môžu vodu v bazéne znečistiť. Nežiaduce môže byť je aj tienenie, ktorého pôvodcom môžu byť vyššie dreviny.

 

bazen2

 

ZÁHON NIE TESNE K VODE

 

V tesnej blízkosti bazéna nie je vhodné vysádzať rozmanitú zeleň ani zakladať väčšie kvetinové záhony. Hoci to často láka, nie je to vhodné riešenie. Väčšina okrasných rastlín totiž zle znáša chemikálie, ktoré sa používajú pri údržbe okolia bazénov a na úpravu vody, mnohým vadí aj špliechanie vody. Záhony založené tesne pri okraji bazéna nie sú ani praktické. Často sa potom do vody dostávajú časti rastlín, pôdy alebo mulčovacej kôry. Vždy je lepšie, ak záhony od bazéna oddeľuje aspoň dostatočne široká vydláždená plocha. Podobne sa nehodí okraje trávnika mať hneď pri okraji bazéna.

 

Nezabudnite, že na bazén, ak máte menšie deti budete musieť dobre vidieť z okien domu či z terasy. Nemalo by naň však byť vidieť napríklad z ulice či zo susedných pozemkov. Je lepšie pozerať sa pri plávaní na okrasnú časť záhrady či terasu, vo vzácnych prípadoch sa dá využiť aj výhľad do krajiny. Smerovať bazény viac k úžitkovej časti záhrady alebo k dvorom s úžitkovými zvieratami nie je ideálne. Najlepšie je umiestniť výsadbu či záhon len k jednej, najviac k dvom stranám bazéna. Záhon by nemal byť ani príliš dlhý, ani priveľmi široký.

 

bazen okraje

 

NEŽIADÚCE LÍSTIE

 

Výsadba v okolí bazénov by mala zohľadňovať niekoľko dôležitostí. V prvom rade vyberajte vhodné rastliny, nedajte sa za žiadnych okolností zlákať pekným vzhľadom či akciovou ponukou. Rastliny by mali byť nielen vhodné ale aj dostatočne reprezentatívne. Musia znášať priame slnko, páľavu, teplo a zároveň aj vyššiu vzdušnú vlhkosť. Sústreďte pozornosť na pestovateľsky nenáročné druhy, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť, strihanie, postrekovanie ani sústavné prihnojovanie.

 

bazen travy

 

Hodí sa zeleň, ktorá rastie pomaly, kompaktne a príliš neodnožuje. Vyhnite sa rastlinám s tŕňmi a tým, ktoré by mohli vyvolať kožné alergie. Nevhodné sú rastliny ktoré často už na konci leta opadávajú a majú množstvo drobných listov. Uprednostnite druhy, ktoré prirodzene rastú pri vode, prípadne rastliny, ktoré dodajú výsadbe nádych exotiky a vyvolajú vo vás spomienky na dovolenku.

 

Nezabudnite tiež zohľadniť štýl, ktorý vo vašej záhrade prevláda. V modernej záhrade voľte aj pokiaľ ide o zeleň jednoduché, skôr minimalistické riešenie. To značí, že priestor v žiadnom prípade nepreplňte množstvom rastlín, ale vyberte si ich len pár. Aj v tomto prípade totiž platí osvedčené pravidlo, že menej môže byť viac. Ak túžite po vodnej ploche husto obrastenej rôznymi kvitnúcimi aj nekvitnúcimi rastlinami, vybudujte si plávacie jazierko alebo okrasné jazierko.

 

 

ROZMANITÉ TRÁVY A PALMY

 

Do blízkosti bazénov v modernej záhrade sa hodia najmä rôzne druhy okrasných tráv. Vybrať si môžete vyššiu kortadériu (Cortaderia seloana), ozdobnicu čínsku (Miscanthus sinensis), perovník (Pennisetum alopecuroides) či nižšie kostravy (Festuca glauca). Pekná je v týchto miestach aj skupinka mrazuvzdorných júk a rôzne vysokých bambusov. Tieto rastliny nevysádzajte príliš blízko bazéna. Skôr niekde do pozadia. Vyberajte samozrejme druhy, ktoré neodnožujú.

 

bazen juky

 

Pôsobivé na týchto miestach môžu byť aj niektoré dreviny – napríklad previsnuté kultivary cédra, tvarované cyprušteky, formované krušpány (Buxus sempervirens) či japonské javory (Acer palmatum), mali by však byť vysadené v dostatočnej vzdialenosti od bazéna. Zaujímavá tu môže byť aj skupinka zakrpatených ihličnanov a vždyzelených krov.

 

V poslednom období sa teší čoraz väčšej obľube aj pestovanie exteriérových mrazuodolných paliem. Do našich podmienok je vhodných niekoľko druhov, z tých najznámejších napríklad palmička nízka (Chamaerops humilis) či trachykarp (Trachycarpus fortunei), ktoré pri dodržaní niekoľkých zásad môžu prezimovať aj vonku. Mrazuvzdorné palmy zaujímavo dotvoria okolie bazéna a dodajú mu exotický vzhľad. K bazénom si môžete s rovnakým cieľom – navodiť exotickú náladu, vysadiť aj dostupnejšie a nenáročné kany (Canna indica).

 

kany bazen

 

FAREBNÉ LETNIČKY A VOŇAVÉ BYLINKY

 

Bola by škoda nevysadiť si k bazénu aj letničky pretože tie k letu jednoducho patria. Vyberte si však len druhy, ktoré počas celého leta bohato kvitnú, ich kvety neopadávajú a netvoria veľa peľu. Výbornou voľbou sú nižšie druhy aksamietníc (Tagetes patula), netýkavky (Impatiens walleriana ), gazánie (Gazania) či begónie (Begonia semperflorens). Ideálne do podmienok v okolí bazéna sú aj aromatické rastliny. Hodiť sa bude levanduľa, santolína, kocúrnik či šalvia. Všetky tieto rastliny výborne znášajú teplo sálajúce z rozhorúčenej dlažby. Počas letného dňa zohriata dlažba navyše udrží okolitú pôdu teplejšiu aj v noci, čo týmto rastlinám pôvodom zo Stredomoria prospieva.

 

Tip autora: Zeleň v okolí bazéna môžete pestovať na klasických alebo v štrkových záhonoch. Praktickou voľbou je zeleň v nádobách.

 

bazen oleander

 

VZRUŠUJÚCA EXOTIKA

 

Pri výbere zelene do okolia bazéna nezabúdajte ani na subtropické dreviny vo vegetačných nádobách. Dostanete ich kúpiť na jar a začiatkom leta. Nesústreďujte ich k bazénu príliš veľa, vyvolalo by to opačný účinok – pocit nepokoja. Ak sa vám však niektorý druh zapáči, pokojne si kúpte ešte aspoň jednu dve rastliny.

 

bazen lanatana

 

K bazénom si môžete na leto umiestniť rôzne druhy citrusov, granátovníkov (Punica granatum), ibištekov (Hibiscus rosa – sinensis), agapanty (Agapanthus africanus), oleandre (Nerium oleander), lantany (Lantana camara), durmany (Datura), olovníky, ľuľky a ďalšie. Harmonický efekt docielite, ak sa tieto dreviny vysadíte do rovnakých črepníkov (či už terakotových, keramických alebo kovových). Ani rastliny v nádobách by ste však nemali umiestňovať do tesnej blízkosti bazéna. Vodu by neznečisťovalo padajúce lístie alebo odkvitnuté kvety. Výhodou tejto zelene je flexibilita, ktorú podporíte ak si vyberiete črepníky na kolieskach. Podľa potreby si potom zeleň môžete ľubovoľne premiestňovať.

 

 

INTÍMNA ZÓNA

 

Ak chcete mať pri bazéne viac súkromia, mali by ste si vybrať rastliny, ktoré za krátky čas vytvoria hustú nepriehľadnú clonu. Môžu to byť kry kvitnúce v lete – ibišteky alebo budleja, alebo si v blízkosti bazéna môžete vysadiť živý plot. Na živý plot k bazénu sa hodia predovšetkým vždyzelené neopadavé druhy, osvedčený je vavrínovec. Ideálne sú aj niektoré ihličnany (napríklad cyprušteky) prípadne klasický, ale menej opadávajúci vtačí zob. Pokiaľ ide o výšku, k bazénu sa hodí stredne vysoký než nižší živý plot. Dobrú službu vám urobia aj drevené treláže porastené popínavými letničkami alebo drevinami.

 

Daniel Košťál
foto: autor

Pin It