Počas najchladnejších dní v roku sa treba v záhrade postarať aj o vtáctvo, ktoré do nich prilieta. Zapojiť do tejto milej činnosti môžete pokojne aj deti. Pre tie je inštalovanie kŕmidiel a prikrmovanie vtáctva celkom zaujímavou činnosťou. Čo všetko sa na prikrmovanie hodí?

 

vtactvo zima 2018

 

Vtákom budú asi najviac chutiť slnečnicové semienka. Dostanete ich kúpiť aj v predajni s chovateľskými potrebami, alebo v záhradkárskych obchodoch. Vyplatí sa ich mať doma vždy v dostatočnej zásobe, väčšinou sa potom rýchlo míňajú... Využiť môžete aj ďalšie olejnaté semená, napríklad ľanové, alebo makové. Použiteľné sú rozlámané semená orecha vlašského, či lieskovce a mandle, ktoré vám ostali po vianočnom pečení. Rovnako nesolené arašidy. Nič solené ani ochucované nepoužívajte!

 

Samozrejme ku kŕmidlu prichádzajú v zime rôzne druhy vtákov. Niektoré obľubujú zrná a semiačka, iné zasa mäkké plody. Vyhovieť je vhodné obom skupinám. Do kŕmidiel tak môžete pridať aj zrná pšenice, ovsa či jačmeňa, uvarenú ryžu, sušené plody, drvené tukové keksy, menšie plody jabĺk, hrušiek, alebo hrozno, sušené hrozienka, drobné trnky, jarabinu, vtačí zob, hloh či hlohyňu. Vyplatí sa nezabudnúť ani na loj. Ak máte čas a najmä záujem, môžete vtákom uvariť aj zeleninu, samozrejme ju nesmiete soliť. Pestrosťou ponúkanej potravy sa postaráte aj o to, že k vám zavítajú rôzne, aj veľmi zaujímavé druhy vtáctva.

 

Nezabudnite, že...
..v kŕmidlách sa nesmú objaviť zvyšky bežného jedla, údeniny, solené plody, semená a oriešky, sladké ani slané pečivo, chlieb, dezerty ani slanina.

 

Praktické je si zadovážiť pred zimou, alebo priebežne počas zimy kupovať namiešané kŕmne zmesi, ktoré obsahujú všetko to, čo vtáky navštevujúce záhrady potrebujú. Vyhľadávanou pochúťkou sú lojové gule. Mnohé z vtačích pochúťok, napríklad aj lojové gule si bez problémov vyrobíte pri troche šikovnosti aj doma. Vo všeobecnosti platí, že vtákom sa zavďačíte aj len ponukou loju a semien.

 

Pri skladaní jedálnych lístkov nezabúdajte ani čistú vodu, dbajte zároveň na jej pravidelné dopĺňanie, prípadne rozmrazovanie.

 

KŔMIDLÁ A ICH UMIESTNENIE

 

Kŕmidlo jednoducho do záhrady patrí a nemusí v nej pôsobiť rušivo. Pre vtáctvo je to dobrá služba a odmena za to, že sa vám počas sezóny postarajú o zber škodcov a ochranu záhrady. Počas mrazivých zimných dní však postupne potravy ubúda a vtáky sú viac ohrozené. Je preto vhodné o základnú potravu sa im postarať. Všetko to, čo môžete použiť, bude najlepšie sústrediť do vtáčích kŕmidiel. Tieto si buď môžete zhotoviť svojpomocne, alebo zakúpiť hotové. V predaji nájdete veľmi pekné a aj dizajnovo zaujímavé kŕmidlá rôznej veľkosti a z rôznych materiálov, vhodné či už do tradičného alebo moderného exteriéru. Vybrať si môžete z ponuky záhradníctiev, hobby marketov aj internetových obchodov.

 

TIP AUTORA
Výber konkrétneho kŕmidla prispôsobte štýlu danej záhrady. Ak máte väčšiu záhradu, vyberte viac kŕmidiel.

 

Pri umiestňovaní uprednostnite miesto pri stromoch a dobre viditeľné miesto – kŕmidlo vtáky rýchlo objavia. Zároveň to musí byť miesto dobre chránené pred mačkami. Tie predstavujú pre vtáky azda najväčšie nebezpečenstvo. Umiestnenie kŕmidla počas zimy nemeňte. Dajte si tiež záležať na tom, aby bolo hlavne dobre viditeľné z okien domu – pohľad na prilietajúce a odlietajúce vtáky je kúzelný. Malo by ísť vždy o chránené miesto, ďalej od väčších presklených okien a dverí na dome. Osvedčilo sa kŕmidlo niekam zavesiť, tak sa k nemu nedostanú neželaní hostia.
Kŕmidlo by malo byť aj zastrešené, prípadne aj čiastočne s bočnými stenami, neustále udržiavané v čistote a pre nás ľudí, kvôli údržbe ľahšie dostupné. Sypať doň treba len malé množstvá krmiva, ktoré vtáky priebežne spotrebujú. Ak by bolo krmiva veľa, mohlo by začať vplyvom vlhkosti zahnívať. Dajte pozor, aby sa potrava nikdy nemiešala s trusom. Je to časté, no nesmie sa to stávať.

 

KEDY PRIKRMOVAŤ?

 

Názory na vhodnosť začatia sa rôznia. Ideálne je začať koncom jesene a v zime, ale nie je dobré si to nechať až na prvé intenzívne mrazivé dni. Pozvoľna treba začať s prikrmovaním už začiatkom zimy a pokračovať až do jej konca. Potom bude potrebné kŕmidlá vyčistiť, vydezinfikovať a uskladniť. dk

Pin It