K zime neodmysliteľne patrí bohatá snehová nádielka. Hoci v posledných rokoch máme snehu menej, neraz prekvapí a zakrátko dokáže zakryť celú plochu záhrady. Môže zostať všade? Kam ho odpratávať?

 

zanesnezena zahrada velky 2018

 

Sneh pôsobí v záhradách kúzelne, už menej vítaný je na chodníkoch a ostatných vydláždených plochách pred domom a okolo neho.

 

Vysadeným rastlinám sneh poskytuje prirodzenú ochranu pred mrazom, vysušujúcim vetrom a silným zimným slnkom. Na konci zimy je zasa zdrojom hodnotnej vlahy. Počas mrazivého počasia sneh chráni nadzemnú aj podzemnú časť rastlín. Hoci ideálne ochranné vlastnosť má aspoň 20 cm vysoká vrstva snehu, dobre poslúži aj silnejší snehový poprašok.

 

KEDY UBLIŽUJE?

 

Ak je snehu príliš veľa, môže škodiť. Ohrozenejšie sú solitérne, stĺpovité, tvarované, ale aj niektoré rozložito rastúce dreviny. Nebezpečný je hlavne ťažší mokrý sneh. Striasať ho z drevín treba veľmi opatrne. Namrznuté konáre sú totiž oveľa viac náchylnejšie na poškodenie a zlomenie. Ideálne je sa snehu z drevín zbaviť hneď po napadnutí, prípadne ho odstraňovať priebežne. Predísť poškodenie hodnotných drevín pomôže ich voľnejšie zviazanie pevným špagátom pred zimou. Dajte si záležať hlavne pri vzácnejších a pomaly rastúcich ihličnanoch. Škody spôsobené mokrým snehom sú často nenapraviteľné.

 

sneh 2 ilustrak

 

Sneh drevinám aj prospieva. Chráni novo vysadené vždyzelené listnáče aj ihličnany. Ak je navŕšený okolo vždyzelených listnáčov, azaliek a rododendronov a ihličnanov, chráni ich korene pred mrazom a neskôr je zdrojom vlahy. Nemal by však úplne zasypať ich nadzemnú časť.

 

KEDY CHRÁNI?

 

Sneh chráni zimujúce trvalky na záhonoch, tiež zeleninu, ktorá zostáva na hriadkach. Ochraňuje skalničky, bylinky, novo vysadené vresy a vresovce. Snehová vrstva nesmie byť príliš silná. Primeraná snehová vrstva je prijateľná na miestach, kde na jar rozkvitnú rozmanité cibuľoviny, prípadne sú vysadené okrasné trávy. Vrstva snehu chráni aj ruže, opäť je dôležité nahrnúť ho ku koreňom a k výhonkom, nie rastliny snehom zasypať.

 

KAM HO ODPRATAŤ?

 

Počas zimy sa okolo domu môže sneh rýchlo hromadiť a tak vzniká problém kam s ním. Odprataný a čistý sneh, bez posypových solí využijete najlepšie priamo v záhrade.

 

Sneh môžete sústrediť do okolia jazierok či záhradných potokov. Zo zamrznutej hladiny jazierka ho naopak odstraňujte. V tenkej vrstve ho môžete sústrediť na skalky, kvetinové a trvalkové záhony a na trávnik. Pred koncom zimy sa na trávniku nesmie nahromadiť hrubšia vrstva snehu. Sneh by sa dlhšie topil a trávnik by bol náchylnejší na napadnutie plesňou snežnou. Na zasnežený trávnik samozrejme počas zimy nevstupujte. Hrubšia vrstva snehu nepatrí ani na miesta, kde na jar rozkvitajú prvé cibuľoviny či prvé trvalky.

 

sneh4 ilustrak

 

TIP AUTORA
Sneh môžete umiestniť aj do vegetačných nádob s drevinami, trávami alebo trvalkami. Počas topenia poskytne rastlinám potrebnú vlahu.
Čistý odprataný sneh môžete bez obáv sústrediť aj k ovocným stromom a krom, rovnako aj na kompostovisko či listovku. Ideálnym miestom preň sú aj prázdne úžitkové hriadky, skleníky a pareniská.

 

Sneh môžete nechať na okenných tabuliach skleníkov a zimných záhrad – pôsobí ako izolačná vrstva. Ak je vrstva snehu hrubšia ako 15-17 cm, bude lepšie sneh dôkladne odstrániť.

 

Sneh z okolia solených ciest a zo solených chodníkov v záhrade nikdy nepoužívajte. Namiesto soli s snažte v záhrade používať piesok., popol, piliny alebo drobný štrk. Posypová soľ je agresívna nielen voči trávnikom, ale hlavne k drevinám. Veľmi ohrozované sú posypovými soľami trávniky a živé ploty pred domami. K živým plotom, konkrétne k ich koreňom, sa kvôli tomu vyplatí dať ochranné rohože. dk

Pin It