zahradny magazin leto hore2

instagrampinterest2

Tradičný trávnik alebo trendová kvetinová lúka?

luka uvodRozkvitnutá kvetinová lúka pôsobí bezpochyby romanticky a snom nejdeného milovníka kvetín je ju mať hneď za domom. Lenže kvetinová lúka sa nehodí všade. Do mestského prostredia príliš nezapadne, naopak na vidieku a pri chatách a chalupách v podhorských oblastiach bude pôsobiť kúzelne.


Momentálne nie je problém zohnať osivo, ktoré poslúži na založenie kvetinovej lúky. Samozrejme jeho kvalita je rôzna a nie vždy nájdete na obale popis zloženia. To, čo vám vyrastie tak môže byť prekvapením. Vyplatí sa preto vždy nakupovať osivo osvedčených značiek. Nikdy nemiešajte bežné trávne osivo s lúčnou zmesou, často sa to robieva. Výsledkom by ste zrejme nadšení neboli. Na 1m2 plochy budete potrebovať približne 2-3 g osiva.

 

Na založenie kvetinovej lúky je najviac vhodná jeseň, hoci využiť môžete aj jarné obdobie. Na jeseň sú na klíčenie tráv a semien lúčnych trvaliek lepšie podmienky. Obvykle je už dostatok zrážok, netreba zavlažovať a stále môže byť teplejšie, čo prispieva k rýchlejšiemu rastu. Jeseň je tak vhodná doba najmä pre oblasti kde je suchšie. Výsev na jar môže byť problematický, pretože nástup horúcejších dní je v posledných rokoch veľmi skorý, chýba prirodzená vlaha a klíčiace rastliny môžu trpieť suchom. Ak si ale zabezpečíte zalievanie plochy vhodná je aj jar.

 

ŠPECIÁLNE OSIVO

 

Kvetinovú lúku si založíte na slnečnom alebo polotienistom mieste, vždy len výsevom špeciálnej trávnej zmesi. Tá obvykle obsahuje vyvážený pomer tráv a bylín, pričom byliny majú prevahu. Každá značka môže mať zmes označenú inak, v princípe sa však zastúpené druhy opakujú. Často je súčasťou tohto trávnika vlčí mak, nevädza, ďatelina, kukučka, ruman, šalvia, kúkoľ, pamajorán, margaréta, zvonček, rebríček prípadne iskerník a ďalšie druhy. Krásne rozkvitnuté kvety privábia nielen vaše pohľady, ale aj užitočný hmyz, ktorý bude pre záhradu prospešný a krásne motýle, ktoré upútajú pohľady detí.

 

luka2

 

Nezabudnite, že...
...základom atraktívnej kvetinovej lúky je rozmanitosť. Určite sa jej nebráňte. Treba si ale uvedomiť, že v každej záhrade môže byť výsledok iný. Záleží veľa na podmienkach daného miesta.

 

NAOZAJ STE SA ROZHODLI?

 

Prv než pristúpite k realizácii kvetinovej lúky si všetko dôkladne zvážte. Dobre si uvedomte, že kvetinová lúka nebude celoročne príťažlivá, v určitých obdobiach sezóny nebude pôsobiť vábne. Môže dokonca vzbudzovať dojem zanedbanosti, ale to je úplne prirodzené. Nehodí sa ani pre záhrady, kde sa pohybujú alergici, ani tam, kde zvyknete tráviť veľa času s deťmi pri rôznych hrách. Udržiavaný trávnik klasického typu je napríklad na loptové hry či umiestnenie bazéna alebo grilu predsa len vhodnejší. Kvetinové lúky sa hodia pre milovníkov ekologickejších riešení, botanických nadšencov a prívržencov prírodného štýlu či netradičností.

 

luka4

 

TIP AUTORA:
Ak sa nechcete v záhrade vzdať klasického trávnika, založte si kvetinovú lúku len na menšej ploche. Ideálne ak je táto situovaná v zadnej časti záhrady.

 

AKO ZAČAŤ

 

Príprava pôdy je v podstate totožná s tým, ak by ste sa rozhodli pre akýkoľvek iný typ trávnika. Dôležité bude lúčnu zmes vysiať na kvalitne pripravenú plochu, nikdy nie do existujúceho alebo nevzhľadného trávnika s vyschnutými miestami. Na mieste budúcej kvetinovej lúky nepoužívajte, ak sa to dá, herbicídy. Burinu, ktorej sa chcete navždy zbaviť radšej vyplejte, aj za cenu väčšej námahy. Dajte si záležať hlavne na odstránení trvácich širokolistých burín.

 

Rovnako sa vyhnite aj základnému vyhnojeniu pôdy. Pre kvetinové lúky sú vhodnejšie, a je to aj základ úspechu pôdy chudobné na živiny. Na urovnanú plochu vysejte rovnomerne osivo, ktoré ste zmiešali s pieskom. Zľahka ho zapracujte hrabľami do pôdy, nie veľmi hlboko a plochu povalcujte. Vysiatu plochu hneď aj zavlažte. Na prísun vlahy nezabudnite, ak je teplejšia a suchšia jeseň, osivo musí mať neustále vlhkú pôdu. Ideálne počas celého mesiaca kedy klíči. Nič viac už v tomto roku potrebné nebude, samozrejme na plochu nevstupujte.

 

luka3

 

Prvé kosenie bude potrebné uskutočniť až v budúcom roku a to vedy, ak výška rastlín presiahne 20cm. Kosiť môžete počas prvého roka od vsýevu pravidelnejšie, raz za mesiac či dva, týmto zároveň zlikvidujete prípadné nežiaduce jednoročné buriny. Nejaký čas potrvá, kým sa kvetinová lúka ukáže v plnej nádhere, ale čakanie iste stojí za to. Rozhodne to nevzdávajte keď nebude mať plocha podobu akú si predstavujete.

 

V nasledujúcich rokoch bude stačiť kosiť lúku dva až trikrát ročne, prvé kosenie urobte začiatkom leta kedy odkvitne prvá várka kvetov. Nie je plochu potrebné zavlažovať ani prihnojovať. Dokonca nie sú potrebné ani žiadne iné úkony bežné pre reprezentatívne trávniky. Lúku môžete kosiť na rôznu výšku. Časť, ktorú budete viac využívať na kratšie – na výšku asi 5cm, zvyšok nechajte narásť a prilákať na rozmanitosť lúčnych kvetov môžete aj pestrofarebné motýle. Uvedená frekvencia kosenia dostatočne postačuje na to, aby sa lúka kvalitne zahustila. V nasledujúcich rokoch pôjde o plochu s minimálnymi nárokmi na údržbu.

 

Napísal a vyfotografoval: Daniel Košťál

Aktuálne novinky

Efektívnejšie zavlažovanie na základe potrieb rastlín

fliwer mZaujímavou novinkou pre majiteľov záhrad je systém Fliwer. Nejde o tradičné elektronické programovacie zariadenie ako všetky ostatné produkty na trhu so zavlažovaním. Ide o sofistikovaný systém, riadený umelou inteligenciou.

Rastlina mesiaca

Mäta, bylinka do nápojov aj záhonov

mata rm mMäta patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným záhradným rastlinám. Vybrať si môžete dokonca z viacerých veľmi zaujímavých kultivarov. Mäta je trendová a moderná rastlina, jej pestovanie je veľmi jednoduché.

Záhradné prešľapy

Nesnažte sa magnóliu krotiť rezom

magnolia preslap mMagnólie patria k drevinám, ktoré zle znášajú rez. Ak sa preň napriek tomu rozhodnete, drevinu poškodíte, navyše stratí svoj charakteristický rastový tvar a aj regenerácia rezných rán bude veľmi zdĺhavá.

Čítať ďalej...

Grilovačka v záhrade aj na balkóne

weber ilustrak mJar sa tento rok ohlásila skôr ako inokedy a s teplými lúčami slnka je spojené aj grilovanie, stretávanie sa so susedmi, priateľmi či rodinou pri voňavých dobrotách. Nemáte záhradu a prepravovať ťažký gril na lúku za mesto je príliš obtiažne? Nevadí, so správne zvoleným grilom si grilovaciu oázu môžete vyčariť kdekoľvek!

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Rozsvieťte si letné terasy inak

farebne ziarovkyPoslúžia vám originálne LED dekoračné svietidlá. Zaujímavým trendom sú exteriérové žiarovkové reťaze alebo jemne svietiace retiazky, ktoré vyniknú na rôznych rastlinách a stromoch. V ponuke sú viaceré svietiace tvary a nápaditá môže byť aj farebnosť.

Čítať ďalej...