zahradny magazin leto hore2

instagrampinterest2

Bazén v záhrade už nie je prepych

Leto je tu a je najvyšší čas pouvažovať, ako túto sezónu zatočíte s horúčavami. Azda neexistuje väčšia slasť, než sa príjemne schladiť vo vode a dopriať si osvieženie vo vlastnej záhrade. Dnes už táto predstava nie je vzdialená realite.

 

bazen zahrada v

 

Kúpa bazéna nemusí zruinovať celý rodinný rozpočet. Ide o dlhodobú investíciu, ktorá výberom nekončí. Myslieť musíte aj na pravidelnú údržbu.

 

Prvým a azda najpodstatnejším kritériom, ktoré výber bazéna sprevádza, je kapacita. Počet ľudí, ktorí ho bude využívať, je totiž rozhodujúci. Počítať musíte aj s dostatkom priestoru v záhrade a možnosťou terénnych úprav v mieste, kde ho plánujete umiestniť. Vždy platí, že výber prispôsobte svojim finančným a priestorovým možnostiam.

 

VOĽBA MATERIÁLU

 

Dôležitým kritériom pri rozhodovaní je materiál. Výber je skutočne široký. Na trhu nájdete gumené bazény so samonosným prstencom, s kovovou konštrukciou alebo oceľovým plášťom, ktoré sú vhodné na zapustenie do zeme. V ponuke sú v rôznych cenových prevedeniach.

 

Stále obľúbené sú nafukovacie gumené bazény, ktoré sú cenovo dostupné, ale vyznačujú sa kratšou životnosťou. ,,Ich inštalácia si nevyžaduje špeciálne zručnosti a nájdete ich v guľatom, oválnom a obdĺžnikovom tvare. Stačí ich nafúknuť a po napustení vodou sa ich steny vytvarujú. Zaobídu sa bez terénnych úprav a ich jedinou požiadavkou je rovný povrch bez ostrých predmetov,“ opisuje Zdeněk Pintera, odborník na záhradu z internetového obchodu Hej.sk. Po uplynutí sezóny ich vypustíte, sfúknete a uskladníte.

 

Druhú kategóriu tvoria bazény s rúrkovou konštrukciou vyrobenou z kovu. ,,Sú odolnejšie a majú vyššiu stabilitu ako nafukovacie. Vďaka jednoduchej montáži a vysokej trvanlivosti sú výbornou voľbou,“ vysvetľuje Z. Pintera z Hej.sk. Ak si však zvolíte takýto typ, musíte počítať s mierne vyššou cenou oproti tým nafukovacím, ale tiež s dlhšou životnosťou. Bazény s rúrkovou konštrukciou si nevyžadujú komplikovanú montáž, ale musíte ich rovnako položiť na vyrovnaný terén.

 

Ďalšou kategóriou sú bazény s kovovým plášťom, ktoré môžu stáť nad zemou, ale rovnako sú vhodné aj na zapustenie do zeme – čiastočne i úplne. Zapustenie si žiada veľa investovaných síl i vyššie financie, no takto osadené bazény pôsobia v záhrade prirodzeným dojmom. Sú praktické pre rodiny s deťmi alebo starších ľudí, ktorým vstup do bazéna spôsobuje komplikácie. Odolné oceľové steny a mrazuvzdorné vnútorné fólie týchto bazénov umožňujú celoročné používanie a nemusíte ich na zimu demontovať.

 

POZOR NA NEČISTOTY

 

Vhodné miesto na umiestnenie bazéna je tam, kde počas dňa najviac dopadajú priame slnečné lúče a je najmenej na očiach susedov. ,,Priestor by mal byť vybavený prívodom vody, kanalizáciou a elektrickým rozvodom. Dbajte o to, aby v okolí bazéna nebola žiadna zeleň, z ktorej opadáva lístie či ihličie. Tie by vám mohli údržbu značne skomplikovať,“ radí odborník z Hej.sk.

 

Vhodný je sýtozelený trávnik, ktorý vám nielen esteticky doplní priestor, ale je aj vhodným miestom na opaľovanie a oddych. Neváhajte vytvoriť priľahlú spevnenú plochu, na ktorú umiestnite ležadlá a záhradný nábytok. Ak chcete mať z takto upraveného priestoru estetický pôžitok, príslušenstvo, akým sú filtre, vysávače či rôzna chémia, umiestnite do záhradného domčeka, aby ste ich nemali vždy na očiach.

 

Ak si poloha bazéna žiada rozsiahly zásah do záhrady, neváhajte využiť aj rady záhradných architektov. Tí vám určite poradia s dispozičným riešením exteriéru. Takýto prvok v záhrade sa totiž stáva dominantou a pri nevhodnom umiestnení nemusí byť na okrasu.

 

KÚPOU TO NEKONČÍ

 

Môžete si vybrať akýkoľvek bazén, pravidelná údržba vás nikdy neminie. Ak v ňom chcete mať čistú vodu, musíte mu venovať pozornosť pravidelne. Dôležité je, aby ste vodu čistili mechanicky, chemicky i pomocou vhodného filtra. Na filtrácii sa neoplatí šetriť. K menším si vystačíte s kartušovým prevedením, k väčším voľte pieskovú filtráciu, ktorá z vody starostlivo odfiltruje všetku nečistotu. Pri voľbe filtra myslite na objem bazéna. Platí všeobecné pravidlo, že voda by sa mala cez pieskovú filtráciu obmeniť dvakrát denne.

 

Aby sa do vody dostala minimálna nečistota z okolia, mali by ste ju prekryť kvalitnou plachtou, ktorá ju ochráni pred dažďovou vodou. Výborne poslúži aj v čase zazimovania. ,,Kvalitná solárna plachta bazén nielen prekryje, ale umožní slnečným lúčom prenikať do vody, a tak ju udržiava príjemne teplú,“ odporúča Z. Pintera.

 

Ak bazén nevybavíte zastrešením, nikdy ju neochránite pred drobnými nečistotami. Obyčajná sieťka je vhodná len na povrchové čistenie, ale na odstránenie nečistôt z dna sú vhodné vysávače. Predávajú sa v rôznych prevedeniach – robotické i poloautomatické. Takto sa zbavíte skutočne všetkých nečistôt.

 

Čistú vodu, bez rias a zápachu docielite len použitím chémie, ktorá je rovnako podstatná ako filter. Pravidelná dezinfekcia a meranie pH je viac než potrebná. Na trhu sú chlórové a bezchlórové prostriedky. Pri použití chémie je dôležité dbať na správnu koncentráciu. Množstvo chlóru by podľa odborníka z Hej.sk nemalo byť vyššie ako 0,5 mg/l.

 

Presné hodnoty si dokážete nastaviť vďaka testovacím zariadeniam, ktoré starostlivo odmerajú pomer pH, tvrdosť vody i množstvo chlóru. Ak chcete, aby bola voda dezinfikovaná priebežne a stále čistá, siahnite po plávajúcom plastovom dávkovači. Vďaka nemu sa bude chlór postupne uvoľňovať a vám odpadne starostlivosť s pravidelným pridávaním dezinfekčných prípravkov.

 

Zdroj a foto: Hej.sk

Aktuálne novinky

Efektívnejšie zavlažovanie na základe potrieb rastlín

fliwer mZaujímavou novinkou pre majiteľov záhrad je systém Fliwer. Nejde o tradičné elektronické programovacie zariadenie ako všetky ostatné produkty na trhu so zavlažovaním. Ide o sofistikovaný systém, riadený umelou inteligenciou.

Rastlina mesiaca

Mäta, bylinka do nápojov aj záhonov

mata rm mMäta patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným záhradným rastlinám. Vybrať si môžete dokonca z viacerých veľmi zaujímavých kultivarov. Mäta je trendová a moderná rastlina, jej pestovanie je veľmi jednoduché.

Záhradné prešľapy

Nesnažte sa magnóliu krotiť rezom

magnolia preslap mMagnólie patria k drevinám, ktoré zle znášajú rez. Ak sa preň napriek tomu rozhodnete, drevinu poškodíte, navyše stratí svoj charakteristický rastový tvar a aj regenerácia rezných rán bude veľmi zdĺhavá.

Čítať ďalej...

Grilovačka v záhrade aj na balkóne

weber ilustrak mJar sa tento rok ohlásila skôr ako inokedy a s teplými lúčami slnka je spojené aj grilovanie, stretávanie sa so susedmi, priateľmi či rodinou pri voňavých dobrotách. Nemáte záhradu a prepravovať ťažký gril na lúku za mesto je príliš obtiažne? Nevadí, so správne zvoleným grilom si grilovaciu oázu môžete vyčariť kdekoľvek!

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Rozsvieťte si letné terasy inak

farebne ziarovkyPoslúžia vám originálne LED dekoračné svietidlá. Zaujímavým trendom sú exteriérové žiarovkové reťaze alebo jemne svietiace retiazky, ktoré vyniknú na rôznych rastlinách a stromoch. V ponuke sú viaceré svietiace tvary a nápaditá môže byť aj farebnosť.

Čítať ďalej...