Niet pochýb o tom, že drevo je hodnotný prírodný stavebný materiál. Ak môžete, vyhraďte mu v záhrade čo najviac priestoru. Nič tým nepokazíte, skôr získate. Drevo sa hodí do záhrad vytvorených v akomkoľvek štýle.

 

drevo zm

 

Zo všetkých materiálov používaných v exteriéroch má práve drevo najbližšie aj k zeleni. Ale aj k vode, ktorá sa v záhradách využíva v poslednej dobe oveľa viac. Výborne sa kombinuje aj s ostatnými materiálmi, napríklad s kameňom a kovom. Je príjemné na pohľad, aj na dotyk, vyžaruje teplo, je ľahko opracovateľné, jednoducho dostupné a do určitej miery lacné.

 

Uplatnenie dreva v záhradách, ale aj na terasách a balkónoch je obrovské. Môžete ho využiť na stavbu altánov a besiedok, záhradných domčekov, náraďovní, pergol, treláží, deliacich alebo vegetačných oblúkov a oporných konštrukcií na popínavé rastliny, na stavbu mostíkov k jazierkam, schodov, obrubníkov, na dláždenie terás, na budovanie plotov a záhradných paravánov, na vytvorenie štýlových vegetačných nádob a vyvýšených záhonov, lavičiek, ležovísk a samozrejme vo forme bežného záhradného nábytku. Ideálne je prostredníctvom dreva prepojiť záhradu s domom, alebo s okolím.

 

dreevo1

 

Nezabudnite, že..
..drevo sa príliš nehodí na stavbu záhradných chodníkov. Hoci by pôsobili vkusne a prirodzene, počas vlhkého počasia by boli klzké a problematické.V slnečných a suchších záhradách a na menej frekventovaných miestach sa však dá drevo použiť aj týmto spôsobom.

 

NIE JE DREVO AKO DREVO

 

Ak sa budete chcieť tešiť vo svojej záhrade z použitých drevených prvkov čo najdlhšie, dajte si záležať na výbere vhodného typu dreva. Nie všetky druhy drevín majú kvalitné drevo, resp. také, ktoré by ste mohli bez obáv o jeho životnosť v exteriéri použiť. Prirodzene platí, že čím odolnejšie drevo, tým drahšie. Z domácich drevín má najtvrdšie a teda najviac trváce drevo agát, ale aj dub, douglaska či smrekovec, ktorý sa používa najmenej. Agátové drevo je bezproblémovo dostupné, výborne odoláva vlhkosti aj hubám. Vydrží dokonca pomerne dlho aj neošetrené. Dubové drevo je vysoko odolné vďaka vysokému obsahu trieslovín a ideálne je ho využívať v blízkosti vodných prvkov, alebo na stavbu vyvýšených záhonov. Drevo smrekovca je typicky červenkasté a vhodné napríklad na stavbu terás, záhradných pódií aj konštrukcií. Často však praská čo je jednou z jeho nevýhod.

 

drevo ilu1

 

Z ďalších druhov driev môžete v záhradách využiť aj svetlé drevo smreku či tmavšie borovicové. Drevo týchto drevín je pružné a pevné, avšak je potrebné ošetriť ho do hĺbky pôsobiacim impregnačným náterom. Tým ho na určitý čas ochránite pred hubami, drevokazným hmyzom a nežiaducimi poveternostnými vplyvmi. Najmenej vhodné do záhrad, je z domácich drevín, jedľové drevo. Je málo odolné a ľahko sa štiepi.

 

Mäkké drevo má aj breza či jelša. V ponuke sú dokonca aj iné druhy dreva, tvrdé drevo má napríklad ešte buk, orech alebo javor. Na využitie v záhradách sa však príliš tieto nehodia. Majte na pamäti, že drevo pred umiestnením do záhrady by malo byť vždy primerane opracované a vysušené. Nepoužívajte drevo tesne po spílení stromu.

 

dreevo3

 

VYSOKÁ ODOLNOSŤ

 

V poslednej dobe sa stalo aj v našich záhradách populárne drevo tropických drevín. Je vysoko odolné voči poveternostným vplyvom, vyznačuje sa vysokou hustotou a na pohľad je prekrásne. Toto drevo je podstatne drahšie a samozrejme je tu aj ďalšie negatívum a tým je ekológia spolu s faktorom uhlíkovej stopy. Tropické drevo – tík, bangkirai, ipe, meranti a ďalšie sú ideálne mať v podobe záhradného nábytku, finančne sa to dá zvládnuť. Aj toto drevo však treba priebežne ošetrovať. Určené sú na to špeciálne oleje, hoci aj v neošetrenom stave je do určitej miery zaujímavé.

 

drevo ilu2

 

TIP AUTORA
Impregnačný náter treba nanášať dôkladne na všetky drevené prvky, ktoré sú vystavené vonkajším poveternostným vplyvom. Tento náter je samozrejme vždy najlepšie doplniť aj o povrchovú úpravu dreva.

 

zahrada drevo1 kópia

 

KONTAKT SO ZEMINOU

 

Viac alebo menej odolné drevo je vždy prírodným materiálom. Nevyhnutné je zabrániť, aby sa drevo dostávalo do priameho a dlhodobého kontaktu s pôdou. Z nej by sa totiž do dreva mohli dostať rôzne nežiaduce patogénne organizmy, plesne a huby, ktoré by drevo poškodili a časom úplne zlikvidovali. Jednotlivé drevené dielce je preto ešte aj po impregnácii dobré ukotviť do kovových (najlepšie zinkových pätiek), alebo betónových stĺpikov a umiestniť niekoľko centimetrov nad zemou. Takto podporíte  bezproblémové prúdenie vzduchu (zabráni sa hromadeniu vlhkosti a tvorbe plesní či hniloby). Zároveň takto umožníte priechod zvieratám – ježkov, mačiek, napríklad popod ploty a treláže. Väčšie stavby z dreva, napríklad altány, nosné dielce pergol a oblúky na popínavé ruže, je zasa lepšie umiestniť do pätiek a do kvalitných betónových základov. Drevené ohraničenie záhonov je zasa dobré ukladať do štrkopieskového lôžka. Nikdy ich nepokladajte priamo na pôdu.

 

Napísal a vyfotografoval: Daniel Košťál

Pin It