ZM slnecnikSlnečníky sú užitočnou aj dekoratívnou súčasťou moderného aj tradičného exteriéru. Vybrať si môžete z množstva veľkostí, tvarov, materiálov, podľa typov typy konštrukcie či farby. Na čo prihliadať pri nákupe? 

 

Vždy zohľadnite celkový štýl daného priestor a aj typ nábytku, ktorý slnečník má zastrešiť. Rozhodovať sa len podľa ceny je v tomto prípade tým najhorším riešením.

 

Ceny slnečníkov sú rôzne, v závislosti od veľkosti, riešenia a použitých materiálov. Cena kvalitnejších výrobkov sa môže vyšplhať až na úroveň 1000 eur. Pre niekoho to môže byť prehnaná investícia, no vždy je to investícia na niekoľko rokov, teda nie na pár sezón. Slnečníky dostanete kúpiť aj za veľmi nízke ceny, avšak často vydržia len jednu sezónu, potom sú často nepoužiteľné. Vyplatí sa nakupovať aj v tomto období, kedy sú ceny vysoko kvalitných modelov priaznivejšie. Vhodné je prirodzene vždy výber slnečníka spojiť s nákupom záhradného nábytku.

 

Na čo prihliadať?

 

Na estetiku, bezpečnosť, stabilitu a jednoduchosť ovládania. Použitá látka by mala byť určená na exteriérové použitie, inak bude ohrozovaná poveternostnými vplvyvmi. Dôležitý je aj materiál konštrukcie, vždy pri výbere naň treba prihliadať. Osvedčená je hliníková nehrdzavejúca konštrukcia (do mesta), pripadne konštrukcia drevená, z odolného tropického dreva (na vidiek). Vzostup zaznamenávajú konštrukcie hliníkové. Konštrukcia určuje či bude slnečník stabilný a dostatočne splní svoju funkciu. Čím je slnečník väčší, tým viac treba klásť dôraz na kvalitu jeho konštrukcie.

 

Základňa slnečníka by mala byt dostatočne ťažká, vplýva to taksito na stabilitu slnečníka (zabraňuje jeho vyvráteniu) . Môže byť riešená formou “kríža” na ktorý sa ukladajú závažia alebo granitové základne. Tieto majú rôznu hmotnosť a výrobcovia ich ponúkajú niekedy aj s kolieskami. Váha základne pripadne závažia by mala vždy zodpovedať veľkosti slnečníka, pričom slnečníky s priemerom 3-3,5m by mali mať základňu s hmotnosťou 100-125kg, slnečníky s priemerom 2 môžu mať základňu s hmotnosťou 50-100 kg. Praktické je, ak je stojan súčasťou kupovaného slnečníka.

 

Spôsob otvárania

 

Čím väčší je slnečník, tým viac záleží aj na mechanizme jeho otvárania. Malý slnečník sa dá otvoriť ručne podobne ako dáždnik, veľký slnečník je lepšie otvárať kľučkou alebo lankovým systémom s kladkou a so závažím. Väčšie slnečníky je praktické otvárať aj pomocou teleskopických mechanizmov.

 

Pokiaľ ide o nohu slnečníka, v zásade platí, že ak ma byť zatienený jedálenský stôl na terase, jeho bočná noha(ide o závesný slnečník) by mala byť vysoká 3-3,5m. Ak ma slnečník chrániť jedálenský stôl pred priamym poludňajším slnkom a stôl ma na to určený otvor, tak stačí zvoliť slnečník zo stredovou nohou. Obvykle je to lacnejšia voľba, ale počítajte s tým, že jeho použitie bude obmedzené. Keď popoludňajšie slnko začne klesať, slnečník stráca svoj význam. V tomto prípade sú oceniteľné drahšie naklápacie slnečníky.
Pri zvažovaní veľkosti platí, že k ležadlu, bazénu, či malému stolíku stačí slnečník s priemerom po otvorení 2m. Na terase postačí na zatienenie stola a stoličiek slnečník s priemerom 3m, alebo aj 3,5m.

 

Pripravil: Daniel Košťál
Zdroj a foto: www.exterio.sk

Pin It