zahradny magazin jar 001

instagrampinterest2

Apríl je pre záhradu kľúčový. Na čo nezabudnúť?

 Zábudlivosť a ľahostajnosť sa v apríli rozhodne nevyplácajú. Svoje o tom vedia najmä vášniví záhradkári, pre ktorých je tento mesiac kľúčový. V hre je totiž budúca úroda. Za starostlivosť, ktorú v apríli venujete zelenine i ovociu, sa vám rastliny neskôr patrične odmenia.

 

travnik hejsk velky perex

 

Apríl je mesiac, ktorý rozhoduje o tom, aké úspechy pri pestovaní dosiahnete. Je ideálnym obdobím na výstavbu skleníkov, parenísk, fóliovníkov a tiež na zaobstaranie vhodného záhradného náradia. Po odstránení posledných známok zimy je potrebné záhradu dôkladne vyčistiť od starého lístia, odumretých rastlín, machu, čečiny i ochranných fólií, ktoré rastliny chránili pred tuhou zimou. Pozornosť treba venovať aj trávniku a okrasným drevinám.

 

V apríli čakajte prvé úspechy

 

S príchodom apríla je možné vysievať hrach, mrkvu, petržlen, paštrnák, reďkovku a listovú zeleninu.Vysádzať možno cesnak a cibuľu. Koncom mesiaca aj predpestované priesady hľúbovín. Pozornosť treba sústrediť nielen na siatie a sadenie ale aj okopávanie. Okrem zeleniny a ovocia sa treba postarať aj o okrasnú záhradu.

 

V apríli sa už môžete tešiť z prvých úspechov. Rozkvitajú cibuľoviny, medzi nimi napríklad narcisy, hyacinty či tulipány. Ak ale chcete mať záhradu zdobenú kvitnúcimi rastlinami od júna do začiatku prvých mrazov, využite apríl na výsadbu trvaliek. Vysadiť si môžete aj rôzne cibuľoviny, hľuznaté rastliny, koncom mesiaca aj letničky. Tešiť sa teraz môžete z rozkvitnutého zlatého dažďa, voňavých magnólií a sakúr. Nemali by ste však zabúdať, že rastliny potrebujú v tomto období dostatok vlahy a pre lepší vývin pravidelné hnojenie.

 

Vyzbrojte sa vhodnými pomocníkmi

 

Milovník záhrady a záhradníčenia by mal byť vyzbrojený vhodným náradím, po ktorom môže v prípade potreby kedykoľvek siahnuť. Keďže pomerne veľká časť záhradných prác si bude žiadať nožnice, vsaďte na kvalitu.

 

,,Pri orezávaní ovocných stromov či okrasných drevín je presný a hladký rez dôležitý. Tieto rany sa na stromoch hoja podstatne rýchlejšie ako tie, ktoré vykonáte tupým náradím, po ktorom sú konáre rozštiepené,“ vysvetľuje odborník na dielňu a záhradu Martin Foltýn z internetového obchodu Hej.sk. Rovnaké podmienky platia aj v prípade pílky či nožíka. Prvoradá je však bezpečnosť a pri záhradných prácach preto používajte ochranné rukavice. Ak si chcete uľahčiť upratovanie, zaobstarajte si drvič odpadu.

 

,,Veľká časť elektrických drvičov, ktoré sú na trhu, si už poradí aj so silnými konármi s väčším priemerom. Nielen že si uľahčíte prácu, ale svojpomocne si vyrobíte drť, ktorú môžete v záhrade šikovne využiť,“ dodáva odborník z Hej.sk.

 

Ak túžite po sýtozelenom trávniku, nezabudnite ho prevzdušniť. Pomôcť si môžete vertikutačnými hrabľami a pri rozsiahlom trávniku vertikutátorom. Hoci si žiada väčšiu investíciu, zaistí vám počas sezóny zdravý, hustý a zelený trávnik. Ten však bude potrebné aj pravidelne kosiť, a preto si zadovážte kvalitnú kosačku. Výber prispôsobte veľkosti trávnikovej plochy a jej členitosti.

 

,,Pri kúpe kosačky dbajte o to, aby sa vám s ňou jednoducho manipulovalo. Samozrejme vyberajte podľa výkonu a dôležitá je tiež funkcia nastavenia výšky rezu,“ radí M. Foltýn z Hej.sk. Dlhší trávnik lepšie odoláva suchému počasiu a záťaži. V horúcich mesiacoch je preto dobré trávnik udržiavať vo výške 7 – 10 cm. To vám však neumožní akákoľvek kosačka a pri kúpe sa uistite, či vami vybraná spĺňa tento parameter.

 

Zdroj a foto: Hej.sk

Aktuálne novinky

Kvitnutie levandúľ podporí vhodný substrát

substrat levandule mLevanduľa patrí v poslednej dobe k viac pestovaným okrasným rastlinám. Pestuje sa na záhonoch aj v nádobách. Doteraz však nebol pre túto rastlinu k dispozícii špeciálny substrát. Do ponuky ho v tomto roku zaradila značka Forestina.

Rastlina mesiaca

Srdcovka, rastlina pre romantikov

srdcovka maly perexTáto nádherná a krehko pôsobiaca trvalka, bola kedysi bežnou súčasťou záhrad. Aktuálne sa do nich vracia, obľuba tejto rastliny opäť narastá. Pestovať ju možno v tradičnej vidieckej aj modernej mestskej záhrade.

Záhradné prešľapy

Len nie tam, kde je prvé voľné miesto

preslap14Jar je obdobím, kedy sa mnohí vyberáme za nákupom rastlín. Dobré je však nakupovať s rozvahou. Ak sa pre rastliny rozhodnete, mali by ste vopred vedieť kam ich doma umiestnite.

Čítať ďalej...

Túžite po krásnej záhrade? Plánujte a premýšľajte!

foto1 mZáhrada je dokonalé miesto na trávenie voľného času a oddych. Zatiaľ čo zimné mesiace sú vhodné na premyslenie jarných úprav a plánovanie, s ich realizáciou už môžete začať od marca.

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Záhradná sezóna je v plnom prúde. Nechýba vám ešte niečo?

geis maly perexMesiac máj patrí k najkrajším obdobiam v roku. Všetko kvitne a majitelia záhrad, najmä tí, čo majú skleníky či fóliovníky, sa už tešia z prvých reďkoviek a šalátov. V záhrade je vždy veľa práce a nemali by ste zaspať na vavrínoch prvých tohtoročných pestovateľských úspechov.

Čítať ďalej...