zahradny magazin leto hore2

instagrampinterest2

Plánujete si vybudovať skalku? Začnite výberom vhodného kameňa

Skalky sú veľa rokov obľúbenou súčasťou záhrad. Nájsť ukážkovú skalku je však zložité. Mnohé pôsobia neprirodzene a umelo. Môže za to aj nevhodný výber kameňa. Poradíme vám, ako sa chybám vyhnúť.

 

skalka velky perex

 

Najdôležitejšie a nevyhnutné je zvoliť jeden druh kameňa (horniny), ideálne z najbližšieho lomu. Ak plánujete pestovať v skalke rastliny – skalničky s odlišnými požiadavkami na typ pôdy, aj vtedy uprednostnite jeden druh kameňa. Okolo rastlín budete v tomto prípade musieť sústrediť rôzny typy substrátov, alebo drobnú kamennú suť.

 

Z ČOHO VYBERAŤ?

 

Pri budovaní skaliek je najlepším vzorom prirodzené prostredie. Preto si najskôr dobre prezrite takéto miesta v prírode. Skalky sa v záhradách najčastejšie budujú z vápenca, alebo z niektorých foriem pieskovca. Použiť sa dá aj žula, rula, dokonca bridlica, travertín a pod. Výhodou mäkšieho a porézneho travertínu je, že do priehlbín, ktoré väčšinou sú jeho súčasťou sa dajú vysadiť drobné rastliny. Skalky z travertínu sú najkrajšie, ale nie vždy sa dá travertín zohnať.

 

TIP AUTORA
Pri uplatnení konkrétnych typov hornín zohľadnite aj ich charakteristiky a podľa toho ich ukladajte.

 

Vhodná hornina do skalky by mala mať čo najviac prirodzený vzhľad. Uprednostnite zvetrané horniny, zaoblené, s priehlbinami a otvormi. Vyhnite sa kameňom s ostrými hranami,ktoré sú neopracované prírodou. Nezabudnite, že do skaliek nepatria farebné a neprirodzene pôsobiace kamene, kvaple ani kryštály. Už vôbec do skalky neumiestňujte sklo. Pôsobivé a prirodzene pôsobiace sú naopak kamene na ktorých je mach, lebo lišajník. Samozrejme nespoliehajte sa na to, že vám v takejto podobe zostanú aj po prenesení do záhrady.

 

JEDEN TYP A ODLIŠNÉ VEĽKOSTI

 

Skalka by mala pôsobiť atraktívne ešte pred tým, než ju vysadíte. Rozhoduje o tom hlavne typ zvolenej horniny a rôzne veľkosti kameňov. A presne to by ste mali dodržať. Najčastejším problém je, že skalka pozostáva z veľmi malých kameňov, často len tak, kde tu pohodených. Nie je to prirodzené a nemalo by to takto byť. Len ojedinele sa v záhradných skalkách používajú stredne veľké až väčšie kusy kameňov. Ak nie je zachovaný správny pomer, skalka pôsobí neprirodzene. V skalke by mali prevažovať a byť najviac viditeľné práve kamene. Ak sa strácajú v záplave rastlín už nejde o skalku, ale trvalkový alebo sutinový záhon. Rozhodne sa preto kameňov a hlavne väčších kameňov neobávajte.

 

Nezabudnite, že...
...v skalke by sa mali striedať veľké, stredne veľké a menšie kamene jedného druhu. Kamene je potrebné ukladať tak, aby vznikali vodorovné aj zvislé škáry. Do tých potom môžete vysádzať rastliny.

 

Výber kameňa by ste mali zosúladiť aj s veľkosťou skalky. Ak uvažujete nad väčšiu skalkou, rozhodne si zaobstarajte aj väčšie balvany, vzdajte sa veľmi malých kameňov. Pri menších skalkách naopak nie sú veľké balvany potrebné, stačiť budú kamenej stredne veľké. Drobné kamene nie sú hodnotné ani z estetického hľadiska, nevynikajú, ani neprispievajú napríklad k stabilite svahu na ktorom je skalka vybudovaná. Kamenná suť však už potrebná je, vysypete ju do okolia vysadených skalničiek. Aj keď zaobstaranie väčších balvanov môže byť problematické, nedajte sa tým odradiť. Výsledný efekt iste stojí za t a takouto skalkou sa budete môcť , ak ju správne vysadíte, vždy pýšiť. dk

Aktuálne novinky

Efektívnejšie zavlažovanie na základe potrieb rastlín

fliwer mZaujímavou novinkou pre majiteľov záhrad je systém Fliwer. Nejde o tradičné elektronické programovacie zariadenie ako všetky ostatné produkty na trhu so zavlažovaním. Ide o sofistikovaný systém, riadený umelou inteligenciou.

Rastlina mesiaca

Mäta, bylinka do nápojov aj záhonov

mata rm mMäta patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným záhradným rastlinám. Vybrať si môžete dokonca z viacerých veľmi zaujímavých kultivarov. Mäta je trendová a moderná rastlina, jej pestovanie je veľmi jednoduché.

Záhradné prešľapy

Nesnažte sa magnóliu krotiť rezom

magnolia preslap mMagnólie patria k drevinám, ktoré zle znášajú rez. Ak sa preň napriek tomu rozhodnete, drevinu poškodíte, navyše stratí svoj charakteristický rastový tvar a aj regenerácia rezných rán bude veľmi zdĺhavá.

Čítať ďalej...

Grilovačka v záhrade aj na balkóne

weber ilustrak mJar sa tento rok ohlásila skôr ako inokedy a s teplými lúčami slnka je spojené aj grilovanie, stretávanie sa so susedmi, priateľmi či rodinou pri voňavých dobrotách. Nemáte záhradu a prepravovať ťažký gril na lúku za mesto je príliš obtiažne? Nevadí, so správne zvoleným grilom si grilovaciu oázu môžete vyčariť kdekoľvek!

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Rozsvieťte si letné terasy inak

farebne ziarovkyPoslúžia vám originálne LED dekoračné svietidlá. Zaujímavým trendom sú exteriérové žiarovkové reťaze alebo jemne svietiace retiazky, ktoré vyniknú na rôznych rastlinách a stromoch. V ponuke sú viaceré svietiace tvary a nápaditá môže byť aj farebnosť.

Čítať ďalej...