zahradny magazin jar 001

instagrampinterest2

Ak sa chystáte vysievať, vyskúšajte supresívny substrát

Veľa milovníkov záhradníčenia si každoročne koncom zimy vysieva do debničiek na okenné parapety, alebo do skleníka osivá zeleniny a kvetín. Predpokladom úspechu je výber kvalitného osiva, použitie čistej nádoby a najmä vhodného substrátu. Zaujímavým trendom sú supresívne substráty. V čom sa líšia?

 

substrat velky perex

 

Ide o substráty, ktoré obsahujú rovnako kvalitnú a pomerovo vyrovnanú zmes jemnej svetlej a tmavej rašeliny, k tomu drobný perlit. Súčasťou je aj základné hnojivo, ktoré poskytne klíčiacim rastlinám základné živiny a nevyhnutné stopové prvky.

 

V ČOM SÚ INÉ?

 

Supresívne substráty vynikajú pridaným obsahom užitočných húb, presnejšie ich spór. Tie sa v optimálnych podmienkach začnú vyvíjať a následne vo výsevoch obmedzujú rozvoj fytopatogénov a drobného škodlivého hmyzu.

 

Najčastejšie tieto užitočné huby chránia klíčiace rastliny pred veľmi častým problémom – padaním klíčnych rastlín. Tento neduh je pri domácom pestovaní priesad veľmi častý a jeho pôvodcom je huba pochádzajúca z nekvalitného, neprepareného substrát. V takomto substráte tiež nedochádza k vývoju a rozmnožovaniu hmyzu. Ten ohrozuje klíčiace rastliny, presnejšie ich koreňový systém.

V supresívnych substrátoch sa najčastejšie používajú spóry huby Trichoderma virens a Metarhizum anisopliae.

 

TIP AUTORA
Ak chcete záhradníčiť v súlade s prírodou, supresívne substráty sú výbornou voľbou. Sú dobre fungujúcim preventívnym prostriedkom proti nežiaducim a ohrozujúcim činiteľom. Pri použití týchto substrátov sa znižuje šanca, že budete musieť na ochranu rastlín použiť chemické prípravky.

 

Rastliny klíčiace v supresívnych substrátoch sa vyvíjajú viditeľne lepšie, majú kvalitnú koreňovú sústavu aj nadzemnú časť. Vynikajú aj rýchlym a rovnomerným rastom. Sú odolnejšie voči škodlivým organizmom, nie sú nimi až tak napádané a likvidované. Odolávajú aj niektorým pre mladé rastliny stresovým faktorom, napríklad striedaniu teploty. Rastliny vypestované v týchto substrátoch sú dokonca aj po vysadení do záhrad podstatne odolnejšie a ich rast býva mohutnejší.

 

POZOR NA SKLADOVANIE

 

Supresívne substráty sú bežne dostupné v predajniach s potrebami do záhrady. Sú síce o niečo drahšie, ale ide vždy o dobrú kúpu. Ak chcete, aby si svoje unikátne vlastnosti tieto substráty zachovali čo najdlhšie, uchovávajte ich v neporušených obaloch, na suchom a chladnom mieste. Rozhodne ich neskladujte tam, kde hrozí pokles teploty pod bod mrazu, ani nie v prekúrenej miestnosti. Ak nespotrebujete celý obsah balenia, rozhodne vrecko zatvorte. Dajte pozor, aby sa doň nedostala voda. Odložený, nespotrebovaný a správne uskladnený supresívny substrát môžete použiť aj v nasledujúcom roku. Samozrejme ideálne je spotrebovať ho čím skôr a neodkaldať ho veľa rokov.

 

Napísal: Daniel Košťál

Aktuálne novinky

Kvitnutie levandúľ podporí vhodný substrát

substrat levandule mLevanduľa patrí v poslednej dobe k viac pestovaným okrasným rastlinám. Pestuje sa na záhonoch aj v nádobách. Doteraz však nebol pre túto rastlinu k dispozícii špeciálny substrát. Do ponuky ho v tomto roku zaradila značka Forestina.

Rastlina mesiaca

Srdcovka, rastlina pre romantikov

srdcovka maly perexTáto nádherná a krehko pôsobiaca trvalka, bola kedysi bežnou súčasťou záhrad. Aktuálne sa do nich vracia, obľuba tejto rastliny opäť narastá. Pestovať ju možno v tradičnej vidieckej aj modernej mestskej záhrade.

Záhradné prešľapy

Len nie tam, kde je prvé voľné miesto

preslap14Jar je obdobím, kedy sa mnohí vyberáme za nákupom rastlín. Dobré je však nakupovať s rozvahou. Ak sa pre rastliny rozhodnete, mali by ste vopred vedieť kam ich doma umiestnite.

Čítať ďalej...

Túžite po krásnej záhrade? Plánujte a premýšľajte!

foto1 mZáhrada je dokonalé miesto na trávenie voľného času a oddych. Zatiaľ čo zimné mesiace sú vhodné na premyslenie jarných úprav a plánovanie, s ich realizáciou už môžete začať od marca.

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Záhradná sezóna je v plnom prúde. Nechýba vám ešte niečo?

geis maly perexMesiac máj patrí k najkrajším obdobiam v roku. Všetko kvitne a majitelia záhrad, najmä tí, čo majú skleníky či fóliovníky, sa už tešia z prvých reďkoviek a šalátov. V záhrade je vždy veľa práce a nemali by ste zaspať na vavrínoch prvých tohtoročných pestovateľských úspechov.

Čítať ďalej...