zahradny magazin leto hore2

instagrampinterest2

Ak sa chystáte vysievať, vyskúšajte supresívny substrát

Veľa milovníkov záhradníčenia si každoročne koncom zimy vysieva do debničiek na okenné parapety, alebo do skleníka osivá zeleniny a kvetín. Predpokladom úspechu je výber kvalitného osiva, použitie čistej nádoby a najmä vhodného substrátu. Zaujímavým trendom sú supresívne substráty. V čom sa líšia?

 

substrat velky perex

 

Ide o substráty, ktoré obsahujú rovnako kvalitnú a pomerovo vyrovnanú zmes jemnej svetlej a tmavej rašeliny, k tomu drobný perlit. Súčasťou je aj základné hnojivo, ktoré poskytne klíčiacim rastlinám základné živiny a nevyhnutné stopové prvky.

 

V ČOM SÚ INÉ?

 

Supresívne substráty vynikajú pridaným obsahom užitočných húb, presnejšie ich spór. Tie sa v optimálnych podmienkach začnú vyvíjať a následne vo výsevoch obmedzujú rozvoj fytopatogénov a drobného škodlivého hmyzu.

 

Najčastejšie tieto užitočné huby chránia klíčiace rastliny pred veľmi častým problémom – padaním klíčnych rastlín. Tento neduh je pri domácom pestovaní priesad veľmi častý a jeho pôvodcom je huba pochádzajúca z nekvalitného, neprepareného substrát. V takomto substráte tiež nedochádza k vývoju a rozmnožovaniu hmyzu. Ten ohrozuje klíčiace rastliny, presnejšie ich koreňový systém.

V supresívnych substrátoch sa najčastejšie používajú spóry huby Trichoderma virens a Metarhizum anisopliae.

 

TIP AUTORA
Ak chcete záhradníčiť v súlade s prírodou, supresívne substráty sú výbornou voľbou. Sú dobre fungujúcim preventívnym prostriedkom proti nežiaducim a ohrozujúcim činiteľom. Pri použití týchto substrátov sa znižuje šanca, že budete musieť na ochranu rastlín použiť chemické prípravky.

 

Rastliny klíčiace v supresívnych substrátoch sa vyvíjajú viditeľne lepšie, majú kvalitnú koreňovú sústavu aj nadzemnú časť. Vynikajú aj rýchlym a rovnomerným rastom. Sú odolnejšie voči škodlivým organizmom, nie sú nimi až tak napádané a likvidované. Odolávajú aj niektorým pre mladé rastliny stresovým faktorom, napríklad striedaniu teploty. Rastliny vypestované v týchto substrátoch sú dokonca aj po vysadení do záhrad podstatne odolnejšie a ich rast býva mohutnejší.

 

POZOR NA SKLADOVANIE

 

Supresívne substráty sú bežne dostupné v predajniach s potrebami do záhrady. Sú síce o niečo drahšie, ale ide vždy o dobrú kúpu. Ak chcete, aby si svoje unikátne vlastnosti tieto substráty zachovali čo najdlhšie, uchovávajte ich v neporušených obaloch, na suchom a chladnom mieste. Rozhodne ich neskladujte tam, kde hrozí pokles teploty pod bod mrazu, ani nie v prekúrenej miestnosti. Ak nespotrebujete celý obsah balenia, rozhodne vrecko zatvorte. Dajte pozor, aby sa doň nedostala voda. Odložený, nespotrebovaný a správne uskladnený supresívny substrát môžete použiť aj v nasledujúcom roku. Samozrejme ideálne je spotrebovať ho čím skôr a neodkaldať ho veľa rokov.

 

Napísal: Daniel Košťál

Aktuálne novinky

Efektívnejšie zavlažovanie na základe potrieb rastlín

fliwer mZaujímavou novinkou pre majiteľov záhrad je systém Fliwer. Nejde o tradičné elektronické programovacie zariadenie ako všetky ostatné produkty na trhu so zavlažovaním. Ide o sofistikovaný systém, riadený umelou inteligenciou.

Rastlina mesiaca

Mäta, bylinka do nápojov aj záhonov

mata rm mMäta patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným záhradným rastlinám. Vybrať si môžete dokonca z viacerých veľmi zaujímavých kultivarov. Mäta je trendová a moderná rastlina, jej pestovanie je veľmi jednoduché.

Záhradné prešľapy

Nesnažte sa magnóliu krotiť rezom

magnolia preslap mMagnólie patria k drevinám, ktoré zle znášajú rez. Ak sa preň napriek tomu rozhodnete, drevinu poškodíte, navyše stratí svoj charakteristický rastový tvar a aj regenerácia rezných rán bude veľmi zdĺhavá.

Čítať ďalej...

Grilovačka v záhrade aj na balkóne

weber ilustrak mJar sa tento rok ohlásila skôr ako inokedy a s teplými lúčami slnka je spojené aj grilovanie, stretávanie sa so susedmi, priateľmi či rodinou pri voňavých dobrotách. Nemáte záhradu a prepravovať ťažký gril na lúku za mesto je príliš obtiažne? Nevadí, so správne zvoleným grilom si grilovaciu oázu môžete vyčariť kdekoľvek!

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Rozsvieťte si letné terasy inak

farebne ziarovkyPoslúžia vám originálne LED dekoračné svietidlá. Zaujímavým trendom sú exteriérové žiarovkové reťaze alebo jemne svietiace retiazky, ktoré vyniknú na rôznych rastlinách a stromoch. V ponuke sú viaceré svietiace tvary a nápaditá môže byť aj farebnosť.

Čítať ďalej...