zahradny magazin leto hore2

instagrampinterest2

Zamerajte sa viac na svetelný dizajn. Spojte svetlo s rastlinami

Funkčné osvetlenie záhrad je už zaužívaným štandardom, ktorým disponuje takmer každá záhrada. V súčasnosti však túžime po útulnej a príjemnej atmosfére. Tú nám pomôže vytvoriť iný typ svietidiel.

 

svetlo dizajn v

 

Záhrada je dnes obľúbeným miestom relaxovania po celodennom strese. Aktuálne preto vstupuje do popredia aj iná funkcia svietidiel, viac dekoračná a atmosférická. Dekoratívne záhradné osvetlenie môže byť skutočne originálnym prvkom modernej aj tradičnej záhrady, hra svetiel a tieňov vytvára zaujímavý priestor pre ukľudnenie mysle. Na to, aby ste svoju večernú záhradu premenili na oázu kľudu a harmónie, nemusíte byť svetoznámym dizajnérom. Poradíme vám, ako sa dá záhrada jednoducho a efektne osvetliť.

 

Pri tvorbe svetelného dizajnu v záhrade je dôležité vedieť, na čo chcete vo večerných hodinách upriamiť pozornosť a čo naopak má zostať skryté. Na dekoratívne nasvietenie sú napríklad predurčené väčšie listnaté stromy, ako napríklad breza alebo japonský javor. Záhradné reflektory dokážu prekrásne osvetliť koruny týchto stromov. Zaujímavý efekt dosiahnete aj osvetlením okrasných tráv a vybraných trvaliek. Máte v záhrade jazierko alebo fontánu? Potom nie je nič jednoduchšie ako rozžiariť práve tieto miesta.

 

svetlo dizajn1

 

 

Jedným z najzaujímavejších efektov a tiež veľmi obľúbeným je tapetovanie tieňom. Spočíva v dômyselnom osvetlení rastlín pred jednofarebnou s hladkou stenou domu alebo plotu. Osvetlené rastliny vytvárajú na stene zaujímavé tiene a ilúzie, vďaka tomu sa z nudnej a fádnej steny stane odrazu centrum pozornosti.

 

Ako už bolo spomenuté, efektné osvetlenie docielite aj nasvietením listnatých stromov. Použiť môžete zemné aj zapichovacie LED reflektory. Pokiaľ má byť svietidlo umiestnené v trávniku, odporúča sa skôr zemný reflektor, ktorý nebude prekážať pri kosení. Počet použitých reflektorov závisí od veľkosti a hustoty koruny stromov.

 

lampicky skalka

 

 

Nízke trvalkové záhony a skalky najviac vyniknú pod svetlom z nižších stojacich svietidiel, ktoré svietia smerom nadol. Osvetlenie záhonov vytvára zaujímavý kontrast k dekoratívne nasvieteným korunám stromov. Stojace svietidlá sú zároveň vhodné aj na osvetlenie ciest v záhrade.

 

svetlo dizajn3

 

 

Lesk svetla v tečúcej vode spolu s jej šumením výrazne napomáhajú k relaxovaniu. Osvetlenie vodnej plochy je neoddeliteľnou súčasťou dekoratívneho osvetlenia záhrady. Číru vodu v jazierku rozžiarite podvodným reflektorom. Pokiaľ je vaše jazierko skôr tmavšie, tak odporúča sa sústrediť na osvetlenie rastlín na brehoch jazierka. Tmavá hladina jazierka potom funguje ako zrkadlo v ktorom môžete pozorovať vašu záhradu z iného uhla pohľadu.

 

Pýši sa vaša záhrada umeleckými skvostami? S nasvietenými sochami a umeleckými dielami prežijete pri každej prechádzke večernou záhradou jedinečný zážitok.

 

svetlo dizajn4

 

 

Našim posledným tipom na dekoratívne osvetlenie sú svietiace gule, ktoré sa osvedčia v záhrade, kde nie je dostatok urastenejších stromov alebo zaujímavých rastlín. Svetelné objekty patria medzi obľúbené záhradné dekorácie. Pôsobia atraktívne medzi trávami, kvitnúcou levanduľou, ale aj samostatne stojace na dekoračnom štrku, prípadne na mulčovacej kôre. Pre dosiahnutie najlepšieho efektu sa vyplatí kombinovať rôzne veľkosti.

 

Článok bol pripravený v spolupráci s internetovým obchodom LED-ZAHRADA.cz

 

Ilustračné foto: LED-ZAHRADA.cz

Aktuálne novinky

Efektívnejšie zavlažovanie na základe potrieb rastlín

fliwer mZaujímavou novinkou pre majiteľov záhrad je systém Fliwer. Nejde o tradičné elektronické programovacie zariadenie ako všetky ostatné produkty na trhu so zavlažovaním. Ide o sofistikovaný systém, riadený umelou inteligenciou.

Rastlina mesiaca

Mäta, bylinka do nápojov aj záhonov

mata rm mMäta patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným záhradným rastlinám. Vybrať si môžete dokonca z viacerých veľmi zaujímavých kultivarov. Mäta je trendová a moderná rastlina, jej pestovanie je veľmi jednoduché.

Záhradné prešľapy

Nesnažte sa magnóliu krotiť rezom

magnolia preslap mMagnólie patria k drevinám, ktoré zle znášajú rez. Ak sa preň napriek tomu rozhodnete, drevinu poškodíte, navyše stratí svoj charakteristický rastový tvar a aj regenerácia rezných rán bude veľmi zdĺhavá.

Čítať ďalej...

Grilovačka v záhrade aj na balkóne

weber ilustrak mJar sa tento rok ohlásila skôr ako inokedy a s teplými lúčami slnka je spojené aj grilovanie, stretávanie sa so susedmi, priateľmi či rodinou pri voňavých dobrotách. Nemáte záhradu a prepravovať ťažký gril na lúku za mesto je príliš obtiažne? Nevadí, so správne zvoleným grilom si grilovaciu oázu môžete vyčariť kdekoľvek!

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Rozsvieťte si letné terasy inak

farebne ziarovkyPoslúžia vám originálne LED dekoračné svietidlá. Zaujímavým trendom sú exteriérové žiarovkové reťaze alebo jemne svietiace retiazky, ktoré vyniknú na rôznych rastlinách a stromoch. V ponuke sú viaceré svietiace tvary a nápaditá môže byť aj farebnosť.

Čítať ďalej...