Ak sa chcete pýšiť ukážkovými izbovými rastlinami, musíte sa o ne primerane postarať. V rámci základnej starostlivosti nezabudnite ani na pravidelný prísun živín. Prihnojované izbové rastliny pôsobia reprezentatívnejšie, zdravšie a vitálnejšie. Zároveň sú menej náchylné na napadnutie chorobami a škodcami.

 

vyziva izbovky velky perex

 

Najvyššiu spotrebu živín majú interiérové rastliny počas hlavného vegetačného obdobia, približne od marca do septembra. V tomto období je potrebné pravidelné prihnojovanie, alebo aspoň zabezpečenie prísunu nevyhnutných živín.

 

V zime naopak spotreba živín klesá, je minimálna, ale nie vždy je potrebné prihnojovanie zo základnej starostlivosti o zeleň v tomto období vypustiť. Ak máte doma v zime kvitnúce izbové rastliny, tieto by ste mali prihnojovať aj počas najchladnejších dní v roku. Použite vždy len hnojivo určené pre kvitnúce izbové rastliny. Druhou výnimkou sú rastliny, u ktorých chcete docieliť reprezentatívny vzhľad. Ide konkrétne o druhy, ktoré máte ich umiestnené v obývacích izbách, halách, jedálňach a iných atraktívnejších priestoroch. Prihnojiť ich stačí raz mesačne vo forme rýchlo pôsobiacej hnojivej zálievky. Ak by ste ich zalievali častejšie, pravdepodobne by ste ich prehnojili a zvýšili koncentráciu solí v substráte. Rastline by ste týmto krokom samozrejme ublížili.

 

ŽIVINY AKO ZDROJ VITALITY

 

V zásade platí, že kvitnúce rastliny potrebujú hnojivá s vyšším podielom draslíka a fosforu, naopak druhy okrasné listom hnojivá s vyšším obsahom dusíka, prípadne horčíka. Hnojivá obsahujú aj mnohé ďalšie hodnotné mikroelementy a napríklad aj látky prispievajúce k lepšiemu hospodáreniu s vlahou. Dávkovanie môže byť pri každom hnojive iné, neexistuje univerzálne pravidlo. Vždy sa riaďte odporúčaním dávkovaním, ktoré býva uvedené na obale hnojiva.

 

V zásade platí, že každá skupina izbových rastlín žiada iný typ hnojiva. Z tohto dôvodu sa v záhradníctvach stretnete s ponukou hnojív pre izbové rastliny kvitnúce, nekvitnúce, pre bonsaje, orchidey a bromélie, kaktusy a sukulenty. V ponuke nájdete aj rôzne ešte viac špeciálne koncepty, napríklad hnojivá pre africké fialky, dracény a juky, čínske ruže či palmy. Ak tieto rastliny pestujete, doprajte im aj toto špeciálne hnojivo. Nie je to vôbec zbytočný luxus. Väčšina týchto hnojív je pripravená presne podľa požiadaviek danej skupiny rastlín. Vďaka pravidelnému používaniu môžete za krátky čas docieliť vysoko atraktívny vzhľad svojich rastlín. Ale pozor, s hnojivami to zbytočne nepreháňajte. Ak uvidíte prvé výsledky, nesnažte sa ich znásobovať zvýšenou frekvenciou prihnojovania.

 

VYBERTE SI EFEKTÍVNU FORMU

 

Ponuka hnojív pre izbové rastliny je každoročne širšia a neraz je problém správne si vybrať. Novinky sa vyznačujú vyššou efektivitou a rýchlym účinkom. Okrem dodania živín môžu rastlinu chrániť pred často sa vyskytujúcimi škodcami a chorobami.

 

Vybrať si môžete z niekoľkých základných foriem. V ponuke sú tekuté hnojivá, hnojivé tyčinky a listová výživa. Najviac zastúpené sú tekuté hnojivá.
Tekuté hnojivá patria k najúčinnejším, avšak musíte ich rastline aplikovať pravidelne. Len tak sa dostaví želaný efekt. Účinok hnojiva je rýchly, výsledok je onedlho viditeľný, samotná aplikácia je jednoduchá. Hnojivo sa v predpísanom pomere zriedi s vodou a rastlina sa počas sezóny zalieva v intervale zhruba raz za dva týždne. Tekuté hnojivo umožní dodať živiny aj citlivejším druhom, ktoré vyžadujú napríklad polovičnú dávku hnojiva.

 

Tyčinkové hnojivá sú viac obľúbené v súčasnosti. Živiny dodávajú rastline postupne, rovnomerne, počas niekoľkých týždňov, alebo mesiacov. Tento typ hnojiva sa hodí pre časovo zaneprázdnených pestovateľov a večných „nestíhačov“ či zábudlivcov. Každý druh tohto hnojiva má na obale uvedenú dobu pôsobenia. Po jej uplynutí treba doplniť ďalšiu tyčinku. Aplikovať hnojivú tyčinku môžete hneď po tom, čo si rastlinu prinesiete domov z kvetinárstva. Nezabudnite, že do väčších črepníkov bude potrebné dať viac hnojivých tyčiniek. Obvykle sa ich počet riadi priemerom črepníka.

 

TIP AUTORA
Hnojivá pre izbové rastliny striedajte, nezostávajte pri jednom, hoci osvedčenom prípravku. Možno práve nové hnojivo bude obsahovať mikroelementy, ktoré vašej rastline prospejú.

 

Vyskúšať môžete aj listová výživa pre izbové rastliny. Tie hnojivá sú ponúkané vo forme sprejov. Rastline dodajú príťažlivejší vzhľad, zároveň jej dodávajú živiny. K dispozícii, hoci v obmedzenej ponuke sú aj vlhké utierky s hnojivou zložkou. Nie všetky spreje a utierky na úpravu listov sa však touto prednosťou vyznačujú. Prihnojovanie na list je vždy potrebné brať ako doplnkovú výživu, teda pokojne môžete okrem toho rastliny prihnojovať aj prostredníctvom hnojivej zálievky.

 

KEDY HNOJIVÁ APLIKOVAŤ?

 

Usilujte sa najmä o pravidelnosť (pri aplikácii hnojivej zálievky), napríklad si zvoľte konkrétny deň v týždni. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, občasné prihnojovanie veľlký význam nemá. Neprihnojujte rastliny, ktoré sú čerstvo presadené. Ak má izbová zeleň plnohodnotne prijať živiny, musí byť dobre zakorenená. Nezabudnite, že substrát počas prihnojovania a aplikáciou hnojiva musí byť mierne vlhký, nie suchý (zamedzíte spáleniu koreňov) ani premáčaný. Ideálne je ho aj vopred mierne prekypriť. dk

Pin It