zahradny magazin leto hore2

instagrampinterest2

Ako sa postarať o ruže v lete?

Ruže práve kvitnú alebo majú za sebou prvé kvitnutie. Dôležité bude odstrániť im odkvitnuté kvety. Tvorbou plodov by sa ružové kríky zbytočne vysiľovali. Odstránením odkvitnutých kvetov zároveň prispejete k atraktívnejšiemu a sviežemu vzhľadu kríka.

 

ruže2018 v

 

Režte tak, aby na konáriku zostali minimálne dva tri puky z ktorých vyrastú nové kvety. Pravidlo hovorí odstrániť všetko až po prvý päťpočetný list. Ponechaný prvý puk by mal vždy smerovať von z kra. Predídete tak zahusťovaniu kra. Raz kvitnúce, veľkokveté ruže strihať nemusíte, na jeseň sa potešíte netradičnými väčšími červenými šípkami.


Ak máte v záhone opakovane kvitnúce ruže, po prvom odkvitnutí ich nezabudnite prihnojiť rýchlo pôsobiacimi hnojivami na ruže, napríklad vo forme zálievky. Ružiam v letných mesiacoch doprajte čo najviac vlahy, predovšetkým v slnečných a sparných letných dňoch. Ideálne je ich zavlažovať ráno a priamo ku korenom. Večerná zálievka nie je vhodná, rovnako sa nesmie dostať voda na listy ruží. Ruže nezalievajte postrekovaním z hadice, zvyšuje to riziko napadnutia hubovými chorobami.

 

Dôležité bude odstraňovať z okolia ruží aj burinu, ktorá im odoberá vlahu aj živiny. Zároveň je vhodné opatrne, nie príliš hlboko prekypriť okolo ružových kríkov pôdu. Samozrejmosťou by malo byť to, že ruže budú rásť na slnečnom mieste. Ak im tienia okolité dreviny, je vhodné tieto porasty presvetliť a zredukovať.

 

Leto je tiež príležitosťou zmladiť prestarnuté ružové kry, prípadne popínavé ruže. Ak ich zrežete nad pôdou a prihnojíte, ešte v tomto roku vytvoria nové vitálne výhonky, ktoré vám v nasledujúcom roku prinesú kvety. dk

Aktuálne novinky

Efektívnejšie zavlažovanie na základe potrieb rastlín

fliwer mZaujímavou novinkou pre majiteľov záhrad je systém Fliwer. Nejde o tradičné elektronické programovacie zariadenie ako všetky ostatné produkty na trhu so zavlažovaním. Ide o sofistikovaný systém, riadený umelou inteligenciou.

Rastlina mesiaca

Mäta, bylinka do nápojov aj záhonov

mata rm mMäta patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným záhradným rastlinám. Vybrať si môžete dokonca z viacerých veľmi zaujímavých kultivarov. Mäta je trendová a moderná rastlina, jej pestovanie je veľmi jednoduché.

Záhradné prešľapy

Nesnažte sa magnóliu krotiť rezom

magnolia preslap mMagnólie patria k drevinám, ktoré zle znášajú rez. Ak sa preň napriek tomu rozhodnete, drevinu poškodíte, navyše stratí svoj charakteristický rastový tvar a aj regenerácia rezných rán bude veľmi zdĺhavá.

Čítať ďalej...

Grilovačka v záhrade aj na balkóne

weber ilustrak mJar sa tento rok ohlásila skôr ako inokedy a s teplými lúčami slnka je spojené aj grilovanie, stretávanie sa so susedmi, priateľmi či rodinou pri voňavých dobrotách. Nemáte záhradu a prepravovať ťažký gril na lúku za mesto je príliš obtiažne? Nevadí, so správne zvoleným grilom si grilovaciu oázu môžete vyčariť kdekoľvek!

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Rozsvieťte si letné terasy inak

farebne ziarovkyPoslúžia vám originálne LED dekoračné svietidlá. Zaujímavým trendom sú exteriérové žiarovkové reťaze alebo jemne svietiace retiazky, ktoré vyniknú na rôznych rastlinách a stromoch. V ponuke sú viaceré svietiace tvary a nápaditá môže byť aj farebnosť.

Čítať ďalej...