zahradny magazin leto hore2

instagrampinterest2

Ihličnan s exotickým vzhľadom

A takto možno charakterizovať araukáriu andskú, ktorá sa pred pár rokmi objavila v ponuke našich záhradníctiev. Hoci vyzerá exoticky, jej pestovanie je možné aj v našich podmienkach. Avšak nie všade.

 

araukaria v

 

Nádherné a mohutnejšie exempláre araukárie nájdete v mnohých záhradách v Holandsku, dokonca vo Švajčiarsku kde je chladnejšie, vo Francúzsku alebo Írsku. Je to aj vďaka tamojším špecifickým klimatickým podmienkam. U nás táto drevina síce takisto porastie, ale nedosiahne podobu veľkého stromu. Na Slovensku dorastie do výšky asi 2m.

 

Araukária znesie pokles teploty do -15° C, avšak nemalo by ísť o dlhodobý pokles teploty na takúto úroveň. Dariť sa jej bude hlavne v teplejších oblastiach, ale ani tu nie je pestovateľský úspech zaručený.

 

Najdôležitejšie bude dopriať tejto drevine pred vetrom chránené miesto, ideálne v polotieni. Pestovať araukáriu, ako solitér, na voľnom priestranstve, kde bude vystavená neraz aj extrémnemu počasiu, je u nás nemožné. Neosvedčilo sa ani pestovanie pri južne orientovanej stene, hoci sa to v minulosti odporúčalo. Araukárie obľubujú výživnejšiu, priepustnú, kyslejšiu pôdu, ktorá by mala byť stále mierne vlhká. Nedarí sa jej v suchších a piesočnatých pôdach, ani v pôdach štrkovitých, zle rastie na pozemkoch s pôdou, ktorá má vyšší obsah vápnika. Na menej vhodných miestach však môžete drevine úpravou pôdy vytvoriť ideálne podmienky. Araukária tiež neznáša znečistený vzduch, veľmi citlivo naň reaguje.

 

Araukáriu odporúčam vysádzať na konci jari alebo začiatkom leta. V tomto období bude mať ideálne podmienky na zakoreňovanie. Nevhodná je jesenná výsadba pretože by sa do zimy nestihla zakoreniť. Vysádzajte len jedince s kompaktným a neporušeným koreňovým balom.
Po výsadbe do kyslej pôdy je potrebné drevinu zavlažovať, avšak treba dať pozor na premokrenie. Po asi mesiaci od výsadby môžete araukáriu prihnojiť hnojivom pre ihličnany.

 

Veľmi dôležitá je pri tejto exotickej rastline najmä zimná ochrana. Myslite na ňu včas, aby vás zima a prvé mrazy neprekvapili. Nadzemnú časť araukárie obaľte jutovinou (prípadne netkanou textíéliou) a okolo koreňov nasypte hrubšiu vrstvu suchého lístia. Občas, v dňoch keď bude slnečno a bez mrazov drevinu zalejte. Zazimovanie je veľmi dôležité pri mladších jedincoch, robte tak každoročne, aspoň 5 rokov po výsadbe.

 

Araukária pochádza z Južnej Ameriky, presnejšie z Čile. V našich záhradách nepôsobí prirodzene, skôr cudzo, hodí sa len do moderných mestských záhrad. Upúta netradičným vzhľadom aj špecifickým rastom, je skôr zaujímavou raritou. Použitie a umiestnenie tejto dreviny dobre zvážte aj vzhľadom na to, že zle znáša presádzanie. Predovšetkým sa uistite či budete mať pre túto drevinu nielen dostatok miesta ale aj vhodné podmienky. Ak sa pre túto drevinu rozhodnete, poobhliadnite sa po novo vyšľachtených kultivaroch (napríklad ROBUSTA GHERI). Táto araukária je lepšie prispôsobená na európske podmienky, vyšľachtili ju v Taliansku. Znesie silnejší mráz, rastie pomalšie a má elegantný pyramidálny vzrast. Dospelé jedince navyše môžu prekvapiť veľkými šiškami. dk

Aktuálne novinky

Efektívnejšie zavlažovanie na základe potrieb rastlín

fliwer mZaujímavou novinkou pre majiteľov záhrad je systém Fliwer. Nejde o tradičné elektronické programovacie zariadenie ako všetky ostatné produkty na trhu so zavlažovaním. Ide o sofistikovaný systém, riadený umelou inteligenciou.

Rastlina mesiaca

Mäta, bylinka do nápojov aj záhonov

mata rm mMäta patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným záhradným rastlinám. Vybrať si môžete dokonca z viacerých veľmi zaujímavých kultivarov. Mäta je trendová a moderná rastlina, jej pestovanie je veľmi jednoduché.

Záhradné prešľapy

Nesnažte sa magnóliu krotiť rezom

magnolia preslap mMagnólie patria k drevinám, ktoré zle znášajú rez. Ak sa preň napriek tomu rozhodnete, drevinu poškodíte, navyše stratí svoj charakteristický rastový tvar a aj regenerácia rezných rán bude veľmi zdĺhavá.

Čítať ďalej...

Grilovačka v záhrade aj na balkóne

weber ilustrak mJar sa tento rok ohlásila skôr ako inokedy a s teplými lúčami slnka je spojené aj grilovanie, stretávanie sa so susedmi, priateľmi či rodinou pri voňavých dobrotách. Nemáte záhradu a prepravovať ťažký gril na lúku za mesto je príliš obtiažne? Nevadí, so správne zvoleným grilom si grilovaciu oázu môžete vyčariť kdekoľvek!

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Rozsvieťte si letné terasy inak

farebne ziarovkyPoslúžia vám originálne LED dekoračné svietidlá. Zaujímavým trendom sú exteriérové žiarovkové reťaze alebo jemne svietiace retiazky, ktoré vyniknú na rôznych rastlinách a stromoch. V ponuke sú viaceré svietiace tvary a nápaditá môže byť aj farebnosť.

Čítať ďalej...