zahradny magazin leto hore2

instagrampinterest2

Figovníku doprajte miesto na južnej strane

V posledných rokoch sa vďaka klimatickým zmenám objavujú v záhradách viac aj figovníky. Tieto veľmi staré kultúrne plodiny totiž neustále prechádzajú procesom šľachtenia, čoho výsledkom sú odolnejšie kultivary. Je ich viacero.

 

figy v

 

Vďaka tomu sa budete môcť potešiť z bohatej úrody sladkých fíg aj v našich podmienkach. Počas dovolenkových ciest v Stredomorí možno niekde objavíte mladú rastlinu figovníka, avšak práve jej presadenie do podmienok Slovenska nikdy nie je dobrá voľba. Odporúčam zakúpiť si vypestovanú rastlinu v záhradníctve. Aj tú je lepšie pestovať najskôr asi tri roky v nádobe a až neskôr, začiatkom leta, presadiť do voľnej pôdy.

 

Figovník obľubuje slnečné, teplejšie a pred vetrom chránené miesta. Ideálne sú miesta pred južnými a juhovýchodnými stenami. V teplejších polohách môžete figovníky pestovať aj vo voľnej pôde. Počas prvých zím, kým drevina zakorení, však žiada kvalitnú zimnú prikrývku. Neskôr po zakorenení prečká zimu bez väčšej ujmy. Stačí k rastline nahrnúť pred zimou suché lístie. V chladnejších lokalitách odporúčam pestovanie figovníka vo väčšej nádobe, ktorá sa pred zimou prenesie do svetlého, chladnejšieho priestoru.

 

Inak je figovník nenáročná rastlina pôvodom zo subtropických oblastí. Porastie v piesočnatej zemine, ideálne s obsahom lávového štrku a kvalitnou drenážou. Drevine vyhraďte dostatok miesta. Po zasadení žiada zálievku, neskôr ani tá nie je potrebná. Vyplatí sa však kríky prihnojiť hnojivom, ktoré je určené pre drobné ovocie. Kvôli udržaniu pekného tvaru kra je vhodný aj občasný presvetľovací rez. Prednosťou figovníkov je, že príliš netrpia chorobami ani škodcami. dk

Aktuálne novinky

Efektívnejšie zavlažovanie na základe potrieb rastlín

fliwer mZaujímavou novinkou pre majiteľov záhrad je systém Fliwer. Nejde o tradičné elektronické programovacie zariadenie ako všetky ostatné produkty na trhu so zavlažovaním. Ide o sofistikovaný systém, riadený umelou inteligenciou.

Rastlina mesiaca

Mäta, bylinka do nápojov aj záhonov

mata rm mMäta patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným záhradným rastlinám. Vybrať si môžete dokonca z viacerých veľmi zaujímavých kultivarov. Mäta je trendová a moderná rastlina, jej pestovanie je veľmi jednoduché.

Záhradné prešľapy

Nesnažte sa magnóliu krotiť rezom

magnolia preslap mMagnólie patria k drevinám, ktoré zle znášajú rez. Ak sa preň napriek tomu rozhodnete, drevinu poškodíte, navyše stratí svoj charakteristický rastový tvar a aj regenerácia rezných rán bude veľmi zdĺhavá.

Čítať ďalej...

Grilovačka v záhrade aj na balkóne

weber ilustrak mJar sa tento rok ohlásila skôr ako inokedy a s teplými lúčami slnka je spojené aj grilovanie, stretávanie sa so susedmi, priateľmi či rodinou pri voňavých dobrotách. Nemáte záhradu a prepravovať ťažký gril na lúku za mesto je príliš obtiažne? Nevadí, so správne zvoleným grilom si grilovaciu oázu môžete vyčariť kdekoľvek!

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Rozsvieťte si letné terasy inak

farebne ziarovkyPoslúžia vám originálne LED dekoračné svietidlá. Zaujímavým trendom sú exteriérové žiarovkové reťaze alebo jemne svietiace retiazky, ktoré vyniknú na rôznych rastlinách a stromoch. V ponuke sú viaceré svietiace tvary a nápaditá môže byť aj farebnosť.

Čítať ďalej...