zahradny magazin leto hore2

instagrampinterest2

Ohnivý ker alebo jasenec biely. Spoznajte netradičnú trvalku

V ponuke záhradníctiev na Slovensku sa objavujú priebežne zaujímavé a menej bežné druhy trvaliek. K takýmto patrí aj jasenec biely (Dictamnus albus). Čím upúta?

 

dictamnus v

 

Predovšetkým prekrásnymi kvetmi. Tie nájdete zoskupené na dlhých, až 100cm dlhých kvetných stonkách. Kvety môžu byť podľa kultivaru ružové alebo biele, vždy s nápadnou tmavšou žilnatinou. Rastlina patrí k pôvodnej teplomilnej flóre a vytvára nielen pekne kvitnúci ale aj bohato olistený trs. V prírode rastlinu nájdete na niekoľkých miestach, je však chránená. Kúpiť dostanete umelo vypestované jedince.

 

Jasenec upúta aj omamnou škoricovo citrónovou arómou, ktorá sa zintenzívňuje počas horúcich letných dní. Rastlina v lete dokonca vylučuje silice, ktoré dokážu vzplanúť, preto aj ľudové pomenovanie rastliny – ohnivý ker. Pri styku s rastlinou hrozia v horúcich dňoch popáleniny. Silica spôsobuje prílišnú citlivosť kože na ultrafialové žiarenie. Neodporúča sa preto jej pestovanie v záhradách citlivejších ľudí a tam, kde sa pohybujú deti.

 

Rastlina prosperuje na slnečných a teplejších miestach. Obľubuje hlinitopiesočnaté pôdy a priestor s dostatkom miesta. Po vysadení trvá dlhšiu dobu kým sa pekne rozrastie. Potom však bude patriť k dlhovekým rastlinám vašej záhrady. Každoročne pekne zakvitne a nebude vyžadovať veľa pozornosti. Jasenec výborne odoláva mrazom, znesie aj slnečný úpal a vysušujúci vietor. Vynikne v tradičnej vidieckej aj modernej mestskej záhrade. dk

Aktuálne novinky

Efektívnejšie zavlažovanie na základe potrieb rastlín

fliwer mZaujímavou novinkou pre majiteľov záhrad je systém Fliwer. Nejde o tradičné elektronické programovacie zariadenie ako všetky ostatné produkty na trhu so zavlažovaním. Ide o sofistikovaný systém, riadený umelou inteligenciou.

Rastlina mesiaca

Mäta, bylinka do nápojov aj záhonov

mata rm mMäta patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným záhradným rastlinám. Vybrať si môžete dokonca z viacerých veľmi zaujímavých kultivarov. Mäta je trendová a moderná rastlina, jej pestovanie je veľmi jednoduché.

Záhradné prešľapy

Nesnažte sa magnóliu krotiť rezom

magnolia preslap mMagnólie patria k drevinám, ktoré zle znášajú rez. Ak sa preň napriek tomu rozhodnete, drevinu poškodíte, navyše stratí svoj charakteristický rastový tvar a aj regenerácia rezných rán bude veľmi zdĺhavá.

Čítať ďalej...

Grilovačka v záhrade aj na balkóne

weber ilustrak mJar sa tento rok ohlásila skôr ako inokedy a s teplými lúčami slnka je spojené aj grilovanie, stretávanie sa so susedmi, priateľmi či rodinou pri voňavých dobrotách. Nemáte záhradu a prepravovať ťažký gril na lúku za mesto je príliš obtiažne? Nevadí, so správne zvoleným grilom si grilovaciu oázu môžete vyčariť kdekoľvek!

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Rozsvieťte si letné terasy inak

farebne ziarovkyPoslúžia vám originálne LED dekoračné svietidlá. Zaujímavým trendom sú exteriérové žiarovkové reťaze alebo jemne svietiace retiazky, ktoré vyniknú na rôznych rastlinách a stromoch. V ponuke sú viaceré svietiace tvary a nápaditá môže byť aj farebnosť.

Čítať ďalej...