zahradny magazin jar 001

instagrampinterest2

Iskerníky majú neprehliadnuteľné kvety. Vybrať si môžete z rôznych farieb

Kvitnúce rastliny iskerníka ázijského objavíte v záhradných centrách a kvetinárstvach v tomto období. Ak ste ešte doteraz tejto hľuznatej trvalke nedali šanci, určite to rýchlo napravte. Rastlina vás nadchne svojim pôvabom.

 

iskernik velky perex

 

Kvety iskerníka sú buď jednoduché, ale najčastejšie plné, vždy nápadné. Môžu byť žlté, biele, ružové, fialové, oranžové, červené, vzácnejšie aj viacfarebné. Vyrastajú na dutých stonkách z ružice sviežo pôsobiacich listov. Už jedna kvitnúca rastlina pôsobí dekoratívne, ak je ich viac pokope, zážitok je veľkolepejší. Iskerník môžete kombinovať v dekoratívnej vegetačnej nádobe aj s kvitnúcimi dvojročnými rastlinami – sirôtkami, nezábudkami a sedmokráskami. Pekne pôsobia aj ak sú iskerníky vysadené vo väčšej nádobe spolu s prvosienkami. Nezabudnite, že rastlina potrebuje okolo seba dostatok miesta, inak sa pekne nerozrastie.

 

Iskerník vynikne a krásne kvitne predovšetkým na slnečnom mieste. V tieni sa rastline veľmi nedarí, polotieň toleruje, ale kvety sú tu menšie. Pôda by mala byť humózna, mierne vlhká, nie však premokrená. Ak má rastlina príliš veľa vlahy zahnívajú jej korene. Škodí aj jej sucho spolu so slnečným úpalom.

 

V prípade, že si rastliny ponecháte v pôvodnom črepníku, nezabudnite, že rašelinový substrát veľmi rýchlo vysychá. Keď si pár dní rastlinu nevšimnete, môžete o ňu rýchlo prísť, jednoducho jej nadzemná časť zaschne. Aj preto je ideálne iskerníky presádzať po kúpe do väčších nádob. Prípadne aj priamo na záhon, avšak tak, aby boli dobre vidieť. Ide totiž o vzrastovo nižšiu rastlinu, vysokú len asi 60 cm. Rastline sa bude dariť aj na balkóne a terase, ak teda nemáte záhradu, stále sa do jej pestovania môžete pustiť.

 

Ak by ste chceli znásobiť množstvo kvetov, rastline pravidelne odstraňujte odkvitnuté kvety. Priebežne aj žltnúce listy, sú neestetické a môžu byť navyše aj zdrojom chorôb.
Kúpa kvitnúcej rastliny na jar je jedna možnosť ako rastliny získať, druhou je výsadba hľúz. Tie bežne dostanete kúpiť v záhradníctvach. Pred výsadbou hľuzy iskerníkov namočte na pár hodín do vody. Vysaďte si ich počas apríla, do menších a väčších skupiniek, na slnečnom alebo polotienistom mieste s humóznou pôdou. Ideálna hĺbka výsadby hľúz je 5cm. Nezabudnite miesto výsadby dobre zavlažovať, inak pučiace rastliny zaschnú. Z vysadených hľúz získate kvitnúce iskerníky tesne pred letom. dk

Aktuálne novinky

Kvitnutie levandúľ podporí vhodný substrát

substrat levandule mLevanduľa patrí v poslednej dobe k viac pestovaným okrasným rastlinám. Pestuje sa na záhonoch aj v nádobách. Doteraz však nebol pre túto rastlinu k dispozícii špeciálny substrát. Do ponuky ho v tomto roku zaradila značka Forestina.

Rastlina mesiaca

Srdcovka, rastlina pre romantikov

srdcovka maly perexTáto nádherná a krehko pôsobiaca trvalka, bola kedysi bežnou súčasťou záhrad. Aktuálne sa do nich vracia, obľuba tejto rastliny opäť narastá. Pestovať ju možno v tradičnej vidieckej aj modernej mestskej záhrade.

Záhradné prešľapy

Len nie tam, kde je prvé voľné miesto

preslap14Jar je obdobím, kedy sa mnohí vyberáme za nákupom rastlín. Dobré je však nakupovať s rozvahou. Ak sa pre rastliny rozhodnete, mali by ste vopred vedieť kam ich doma umiestnite.

Čítať ďalej...

Túžite po krásnej záhrade? Plánujte a premýšľajte!

foto1 mZáhrada je dokonalé miesto na trávenie voľného času a oddych. Zatiaľ čo zimné mesiace sú vhodné na premyslenie jarných úprav a plánovanie, s ich realizáciou už môžete začať od marca.

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Záhradná sezóna je v plnom prúde. Nechýba vám ešte niečo?

geis maly perexMesiac máj patrí k najkrajším obdobiam v roku. Všetko kvitne a majitelia záhrad, najmä tí, čo majú skleníky či fóliovníky, sa už tešia z prvých reďkoviek a šalátov. V záhrade je vždy veľa práce a nemali by ste zaspať na vavrínoch prvých tohtoročných pestovateľských úspechov.

Čítať ďalej...