zahradny magazin leto hore2

instagrampinterest2

Iskerníky majú neprehliadnuteľné kvety. Vybrať si môžete z rôznych farieb

Kvitnúce rastliny iskerníka ázijského objavíte v záhradných centrách a kvetinárstvach v tomto období. Ak ste ešte doteraz tejto hľuznatej trvalke nedali šanci, určite to rýchlo napravte. Rastlina vás nadchne svojim pôvabom.

 

iskernik velky perex

 

Kvety iskerníka sú buď jednoduché, ale najčastejšie plné, vždy nápadné. Môžu byť žlté, biele, ružové, fialové, oranžové, červené, vzácnejšie aj viacfarebné. Vyrastajú na dutých stonkách z ružice sviežo pôsobiacich listov. Už jedna kvitnúca rastlina pôsobí dekoratívne, ak je ich viac pokope, zážitok je veľkolepejší. Iskerník môžete kombinovať v dekoratívnej vegetačnej nádobe aj s kvitnúcimi dvojročnými rastlinami – sirôtkami, nezábudkami a sedmokráskami. Pekne pôsobia aj ak sú iskerníky vysadené vo väčšej nádobe spolu s prvosienkami. Nezabudnite, že rastlina potrebuje okolo seba dostatok miesta, inak sa pekne nerozrastie.

 

Iskerník vynikne a krásne kvitne predovšetkým na slnečnom mieste. V tieni sa rastline veľmi nedarí, polotieň toleruje, ale kvety sú tu menšie. Pôda by mala byť humózna, mierne vlhká, nie však premokrená. Ak má rastlina príliš veľa vlahy zahnívajú jej korene. Škodí aj jej sucho spolu so slnečným úpalom.

 

V prípade, že si rastliny ponecháte v pôvodnom črepníku, nezabudnite, že rašelinový substrát veľmi rýchlo vysychá. Keď si pár dní rastlinu nevšimnete, môžete o ňu rýchlo prísť, jednoducho jej nadzemná časť zaschne. Aj preto je ideálne iskerníky presádzať po kúpe do väčších nádob. Prípadne aj priamo na záhon, avšak tak, aby boli dobre vidieť. Ide totiž o vzrastovo nižšiu rastlinu, vysokú len asi 60 cm. Rastline sa bude dariť aj na balkóne a terase, ak teda nemáte záhradu, stále sa do jej pestovania môžete pustiť.

 

Ak by ste chceli znásobiť množstvo kvetov, rastline pravidelne odstraňujte odkvitnuté kvety. Priebežne aj žltnúce listy, sú neestetické a môžu byť navyše aj zdrojom chorôb.
Kúpa kvitnúcej rastliny na jar je jedna možnosť ako rastliny získať, druhou je výsadba hľúz. Tie bežne dostanete kúpiť v záhradníctvach. Pred výsadbou hľuzy iskerníkov namočte na pár hodín do vody. Vysaďte si ich počas apríla, do menších a väčších skupiniek, na slnečnom alebo polotienistom mieste s humóznou pôdou. Ideálna hĺbka výsadby hľúz je 5cm. Nezabudnite miesto výsadby dobre zavlažovať, inak pučiace rastliny zaschnú. Z vysadených hľúz získate kvitnúce iskerníky tesne pred letom. dk

Aktuálne novinky

Efektívnejšie zavlažovanie na základe potrieb rastlín

fliwer mZaujímavou novinkou pre majiteľov záhrad je systém Fliwer. Nejde o tradičné elektronické programovacie zariadenie ako všetky ostatné produkty na trhu so zavlažovaním. Ide o sofistikovaný systém, riadený umelou inteligenciou.

Rastlina mesiaca

Mäta, bylinka do nápojov aj záhonov

mata rm mMäta patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným záhradným rastlinám. Vybrať si môžete dokonca z viacerých veľmi zaujímavých kultivarov. Mäta je trendová a moderná rastlina, jej pestovanie je veľmi jednoduché.

Záhradné prešľapy

Nesnažte sa magnóliu krotiť rezom

magnolia preslap mMagnólie patria k drevinám, ktoré zle znášajú rez. Ak sa preň napriek tomu rozhodnete, drevinu poškodíte, navyše stratí svoj charakteristický rastový tvar a aj regenerácia rezných rán bude veľmi zdĺhavá.

Čítať ďalej...

Grilovačka v záhrade aj na balkóne

weber ilustrak mJar sa tento rok ohlásila skôr ako inokedy a s teplými lúčami slnka je spojené aj grilovanie, stretávanie sa so susedmi, priateľmi či rodinou pri voňavých dobrotách. Nemáte záhradu a prepravovať ťažký gril na lúku za mesto je príliš obtiažne? Nevadí, so správne zvoleným grilom si grilovaciu oázu môžete vyčariť kdekoľvek!

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Rozsvieťte si letné terasy inak

farebne ziarovkyPoslúžia vám originálne LED dekoračné svietidlá. Zaujímavým trendom sú exteriérové žiarovkové reťaze alebo jemne svietiace retiazky, ktoré vyniknú na rôznych rastlinách a stromoch. V ponuke sú viaceré svietiace tvary a nápaditá môže byť aj farebnosť.

Čítať ďalej...