zahradny magazin jar 001

instagrampinterest2

Ideálnou voľbou pre vidiecke záhrady je hrachor. Upúta kvetmi aj vôňou

Hrachor voňavý (Lathyrus odoratus) je vďačná popínavá letnička. Pestovať túto rastlinu môžete na záhonoch pri oporách, pri plotoch aj v nádobách. Ak sa chcete tešiť zo záplavy kvetov, vysejte si osivo čo najskôr.

 

hrachor v

 

Ideálnou dobou na vysievanie hrachora je marec až apríl. Semená na noc namočte do misky s vodou a až po tom ich vysejte na pripravený záhon s humóznou, mierne vlhkou a priepustnou pôdou. Ďalšou možnosťou je obaliť ich na noc mokrou vatou. Vysievajte do hĺbky asi 5cm, nie hlbšie, ani plytkejšie. Ešte predtým môžete do pôdy zapracovať rohovú múčku, alebo rozložený maštaľný hnoj.

 

Ideálne je na výsev vystihnúť daždivé počasie. Ak je suchšie, treba miesto s vysiatym hrachorom zavlažovať. Rovnomerné vlhko podporuje rýchle klíčenie. Inak semená zasychajú a zle klíčia. Rovnako zle však na klíčenie vplýva aj dlhšie trvajúci dážď, semená zahnívajú.

 

Praktické je predpestovanie hrachorov. Hoci sa to často nerobí a ani neuvádza na vreckách so semenami, je to praktické najmä tam, kde je rýchlo vysychavá pôda. Malé črepníky naplňte substrátom, ktorý je určený na výsev a rozmnožovanie. Do každého vysejte asi tri semená, zavlažte a uložte do skleníka, pareniska, či svetlý okenný parapet. Keď rastliny vyrastú a spevnejú, opatrne ich s kompaktným koreňovým balom presadíte na vybrané miesto.

 

Hrachor prosperuje na slnečných miestach, s hlbokou a mierne vlhkou pôdou. Pôda by mala byť bohatá na živiny. Vyplatí sa rastlinu zavlažovať, prihnojovať a tiež pravidelne zberať kvety do váz. Podporí to tvorbu nových. Okolo rastlín, ak ich pestujete na vidieku? Môžete rozložiť slamu. Pomôže to udržať vlahu v pôde a podporuje to bohatšie kvitnutie. Pri pestovaní v nádobe na balkóne či terase nezabudnite na hlbší črepník. V plytkejšom by sa rastline veľmi nedarilo.

 

Veľmi pekné sú kvitnúce hrachory pri plotoch, alebo rôznych prútených oporách priamo uprostred záhonov. Použiť ako oporu, napríklad v záhrade prírodného charakteru, môžete aj suché rozvetvené halúzky z predjarného rezu. dk

Aktuálne novinky

Kvitnutie levandúľ podporí vhodný substrát

substrat levandule mLevanduľa patrí v poslednej dobe k viac pestovaným okrasným rastlinám. Pestuje sa na záhonoch aj v nádobách. Doteraz však nebol pre túto rastlinu k dispozícii špeciálny substrát. Do ponuky ho v tomto roku zaradila značka Forestina.

Rastlina mesiaca

Srdcovka, rastlina pre romantikov

srdcovka maly perexTáto nádherná a krehko pôsobiaca trvalka, bola kedysi bežnou súčasťou záhrad. Aktuálne sa do nich vracia, obľuba tejto rastliny opäť narastá. Pestovať ju možno v tradičnej vidieckej aj modernej mestskej záhrade.

Záhradné prešľapy

Len nie tam, kde je prvé voľné miesto

preslap14Jar je obdobím, kedy sa mnohí vyberáme za nákupom rastlín. Dobré je však nakupovať s rozvahou. Ak sa pre rastliny rozhodnete, mali by ste vopred vedieť kam ich doma umiestnite.

Čítať ďalej...

Túžite po krásnej záhrade? Plánujte a premýšľajte!

foto1 mZáhrada je dokonalé miesto na trávenie voľného času a oddych. Zatiaľ čo zimné mesiace sú vhodné na premyslenie jarných úprav a plánovanie, s ich realizáciou už môžete začať od marca.

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Záhradná sezóna je v plnom prúde. Nechýba vám ešte niečo?

geis maly perexMesiac máj patrí k najkrajším obdobiam v roku. Všetko kvitne a majitelia záhrad, najmä tí, čo majú skleníky či fóliovníky, sa už tešia z prvých reďkoviek a šalátov. V záhrade je vždy veľa práce a nemali by ste zaspať na vavrínoch prvých tohtoročných pestovateľských úspechov.

Čítať ďalej...