zahradny magazin leto hore2

instagrampinterest2

Ideálnou voľbou pre vidiecke záhrady je hrachor. Upúta kvetmi aj vôňou

Hrachor voňavý (Lathyrus odoratus) je vďačná popínavá letnička. Pestovať túto rastlinu môžete na záhonoch pri oporách, pri plotoch aj v nádobách. Ak sa chcete tešiť zo záplavy kvetov, vysejte si osivo čo najskôr.

 

hrachor v

 

Ideálnou dobou na vysievanie hrachora je marec až apríl. Semená na noc namočte do misky s vodou a až po tom ich vysejte na pripravený záhon s humóznou, mierne vlhkou a priepustnou pôdou. Ďalšou možnosťou je obaliť ich na noc mokrou vatou. Vysievajte do hĺbky asi 5cm, nie hlbšie, ani plytkejšie. Ešte predtým môžete do pôdy zapracovať rohovú múčku, alebo rozložený maštaľný hnoj.

 

Ideálne je na výsev vystihnúť daždivé počasie. Ak je suchšie, treba miesto s vysiatym hrachorom zavlažovať. Rovnomerné vlhko podporuje rýchle klíčenie. Inak semená zasychajú a zle klíčia. Rovnako zle však na klíčenie vplýva aj dlhšie trvajúci dážď, semená zahnívajú.

 

Praktické je predpestovanie hrachorov. Hoci sa to často nerobí a ani neuvádza na vreckách so semenami, je to praktické najmä tam, kde je rýchlo vysychavá pôda. Malé črepníky naplňte substrátom, ktorý je určený na výsev a rozmnožovanie. Do každého vysejte asi tri semená, zavlažte a uložte do skleníka, pareniska, či svetlý okenný parapet. Keď rastliny vyrastú a spevnejú, opatrne ich s kompaktným koreňovým balom presadíte na vybrané miesto.

 

Hrachor prosperuje na slnečných miestach, s hlbokou a mierne vlhkou pôdou. Pôda by mala byť bohatá na živiny. Vyplatí sa rastlinu zavlažovať, prihnojovať a tiež pravidelne zberať kvety do váz. Podporí to tvorbu nových. Okolo rastlín, ak ich pestujete na vidieku? Môžete rozložiť slamu. Pomôže to udržať vlahu v pôde a podporuje to bohatšie kvitnutie. Pri pestovaní v nádobe na balkóne či terase nezabudnite na hlbší črepník. V plytkejšom by sa rastline veľmi nedarilo.

 

Veľmi pekné sú kvitnúce hrachory pri plotoch, alebo rôznych prútených oporách priamo uprostred záhonov. Použiť ako oporu, napríklad v záhrade prírodného charakteru, môžete aj suché rozvetvené halúzky z predjarného rezu. dk

Aktuálne novinky

Efektívnejšie zavlažovanie na základe potrieb rastlín

fliwer mZaujímavou novinkou pre majiteľov záhrad je systém Fliwer. Nejde o tradičné elektronické programovacie zariadenie ako všetky ostatné produkty na trhu so zavlažovaním. Ide o sofistikovaný systém, riadený umelou inteligenciou.

Rastlina mesiaca

Mäta, bylinka do nápojov aj záhonov

mata rm mMäta patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným záhradným rastlinám. Vybrať si môžete dokonca z viacerých veľmi zaujímavých kultivarov. Mäta je trendová a moderná rastlina, jej pestovanie je veľmi jednoduché.

Záhradné prešľapy

Nesnažte sa magnóliu krotiť rezom

magnolia preslap mMagnólie patria k drevinám, ktoré zle znášajú rez. Ak sa preň napriek tomu rozhodnete, drevinu poškodíte, navyše stratí svoj charakteristický rastový tvar a aj regenerácia rezných rán bude veľmi zdĺhavá.

Čítať ďalej...

Grilovačka v záhrade aj na balkóne

weber ilustrak mJar sa tento rok ohlásila skôr ako inokedy a s teplými lúčami slnka je spojené aj grilovanie, stretávanie sa so susedmi, priateľmi či rodinou pri voňavých dobrotách. Nemáte záhradu a prepravovať ťažký gril na lúku za mesto je príliš obtiažne? Nevadí, so správne zvoleným grilom si grilovaciu oázu môžete vyčariť kdekoľvek!

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Rozsvieťte si letné terasy inak

farebne ziarovkyPoslúžia vám originálne LED dekoračné svietidlá. Zaujímavým trendom sú exteriérové žiarovkové reťaze alebo jemne svietiace retiazky, ktoré vyniknú na rôznych rastlinách a stromoch. V ponuke sú viaceré svietiace tvary a nápaditá môže byť aj farebnosť.

Čítať ďalej...