zahradny magazin jar 001

instagrampinterest2

Sirôtky spestria záhony aj črepníky

Priesady sirôtok si môžete kúpiť v záhradníctve počas celého jarného obdobia. V ponuke je veľké množstvo zaujímavých a veľmi pekných kultivarov. Trendom sú pôvabne vyzerajúce drobnokveté sirôtky. Ako podporiť ich dlhé kvitnutie?

 

viola velky perex

 

Doprajte im najmä dostatočne svetlé, ale nie však úpalové miesto. V tieni sa im veľmi nedarí, málo kvitnú. Dôležité bude dopriať im stále mierne vlhký substrát, Vlahu milujú. Nesmie byť však dlhšie premáčaný. Pri pestovaní v nádobe preto nezabudnite na dostatočnú drenážnu vrstvu, alebo otvory na odtok prebytočnej zálievkovej vody na dne. Inak rastlinám začnú zahnívať korene.

 

Rastliny zavlažujte priamo ku koreňom, ideálne v doobedňajších hodinách. Do včera by im mali obschnúť listy. Prihnojovanie potrebné nie je. Vyplatí sa však odstraňovať odkvitnuté kvety, alebo skracovať príliš dlhé výhonky. Rastliny sa pekne rozrastú a prekvapia vás množstvom nových kvetov. Ideálne je samozrejme pri kúpe zamerať sa na mierne nakvitnuté, nie príliš rozkvitnuté rastliny.

 

Sirôtky môžete pestovať na záhonoch, vyniknú skôr na okraji, v predzáhradkách, vo vegetačných nádobách - hrantíkoch, košíkoch, závesných nádobách, dizajnových misiach a jednoduchých črepníkoch. dariť sa im bude v kyprom, priepustnom a výživnom substráte. Sirôtky sa hodia do tradičného vidieckeho, aj moderného mestského prostredia. Vždy vo väčšom množstve, ak sa pravda rozhodnete pre drobnokveté formy. 

 

Najkrajšie vyniknú samostatne, buď ako jednofarebný, alebo pestrejší porast. Výborne sa kombinujú s dvojročnými rastlinami, s nezábudkami, sedmokráskami a predovšetkým s vyššími kvitnúcimi cibuľovinami. Vždy pôsobí lepšie v jednoducho vyzerajúcej kompozícii. Svojimi kvetmi vás potešia až do konca jari. Potom ich môžete nahradiť letničkami. Do porastu rozrastených sirôtok si môžete zapichnúť aj drobné dekoračné predmety, pôsobí to veľmi dobre. dk

Aktuálne novinky

Kvitnutie levandúľ podporí vhodný substrát

substrat levandule mLevanduľa patrí v poslednej dobe k viac pestovaným okrasným rastlinám. Pestuje sa na záhonoch aj v nádobách. Doteraz však nebol pre túto rastlinu k dispozícii špeciálny substrát. Do ponuky ho v tomto roku zaradila značka Forestina.

Rastlina mesiaca

Srdcovka, rastlina pre romantikov

srdcovka maly perexTáto nádherná a krehko pôsobiaca trvalka, bola kedysi bežnou súčasťou záhrad. Aktuálne sa do nich vracia, obľuba tejto rastliny opäť narastá. Pestovať ju možno v tradičnej vidieckej aj modernej mestskej záhrade.

Záhradné prešľapy

Len nie tam, kde je prvé voľné miesto

preslap14Jar je obdobím, kedy sa mnohí vyberáme za nákupom rastlín. Dobré je však nakupovať s rozvahou. Ak sa pre rastliny rozhodnete, mali by ste vopred vedieť kam ich doma umiestnite.

Čítať ďalej...

Túžite po krásnej záhrade? Plánujte a premýšľajte!

foto1 mZáhrada je dokonalé miesto na trávenie voľného času a oddych. Zatiaľ čo zimné mesiace sú vhodné na premyslenie jarných úprav a plánovanie, s ich realizáciou už môžete začať od marca.

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Záhradná sezóna je v plnom prúde. Nechýba vám ešte niečo?

geis maly perexMesiac máj patrí k najkrajším obdobiam v roku. Všetko kvitne a majitelia záhrad, najmä tí, čo majú skleníky či fóliovníky, sa už tešia z prvých reďkoviek a šalátov. V záhrade je vždy veľa práce a nemali by ste zaspať na vavrínoch prvých tohtoročných pestovateľských úspechov.

Čítať ďalej...