zahradny magazin leto hore2

instagrampinterest2

Sirôtky spestria záhony aj črepníky

Priesady sirôtok si môžete kúpiť v záhradníctve počas celého jarného obdobia. V ponuke je veľké množstvo zaujímavých a veľmi pekných kultivarov. Trendom sú pôvabne vyzerajúce drobnokveté sirôtky. Ako podporiť ich dlhé kvitnutie?

 

viola velky perex

 

Doprajte im najmä dostatočne svetlé, ale nie však úpalové miesto. V tieni sa im veľmi nedarí, málo kvitnú. Dôležité bude dopriať im stále mierne vlhký substrát, Vlahu milujú. Nesmie byť však dlhšie premáčaný. Pri pestovaní v nádobe preto nezabudnite na dostatočnú drenážnu vrstvu, alebo otvory na odtok prebytočnej zálievkovej vody na dne. Inak rastlinám začnú zahnívať korene.

 

Rastliny zavlažujte priamo ku koreňom, ideálne v doobedňajších hodinách. Do včera by im mali obschnúť listy. Prihnojovanie potrebné nie je. Vyplatí sa však odstraňovať odkvitnuté kvety, alebo skracovať príliš dlhé výhonky. Rastliny sa pekne rozrastú a prekvapia vás množstvom nových kvetov. Ideálne je samozrejme pri kúpe zamerať sa na mierne nakvitnuté, nie príliš rozkvitnuté rastliny.

 

Sirôtky môžete pestovať na záhonoch, vyniknú skôr na okraji, v predzáhradkách, vo vegetačných nádobách - hrantíkoch, košíkoch, závesných nádobách, dizajnových misiach a jednoduchých črepníkoch. dariť sa im bude v kyprom, priepustnom a výživnom substráte. Sirôtky sa hodia do tradičného vidieckeho, aj moderného mestského prostredia. Vždy vo väčšom množstve, ak sa pravda rozhodnete pre drobnokveté formy. 

 

Najkrajšie vyniknú samostatne, buď ako jednofarebný, alebo pestrejší porast. Výborne sa kombinujú s dvojročnými rastlinami, s nezábudkami, sedmokráskami a predovšetkým s vyššími kvitnúcimi cibuľovinami. Vždy pôsobí lepšie v jednoducho vyzerajúcej kompozícii. Svojimi kvetmi vás potešia až do konca jari. Potom ich môžete nahradiť letničkami. Do porastu rozrastených sirôtok si môžete zapichnúť aj drobné dekoračné predmety, pôsobí to veľmi dobre. dk

Aktuálne novinky

Efektívnejšie zavlažovanie na základe potrieb rastlín

fliwer mZaujímavou novinkou pre majiteľov záhrad je systém Fliwer. Nejde o tradičné elektronické programovacie zariadenie ako všetky ostatné produkty na trhu so zavlažovaním. Ide o sofistikovaný systém, riadený umelou inteligenciou.

Rastlina mesiaca

Mäta, bylinka do nápojov aj záhonov

mata rm mMäta patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným záhradným rastlinám. Vybrať si môžete dokonca z viacerých veľmi zaujímavých kultivarov. Mäta je trendová a moderná rastlina, jej pestovanie je veľmi jednoduché.

Záhradné prešľapy

Nesnažte sa magnóliu krotiť rezom

magnolia preslap mMagnólie patria k drevinám, ktoré zle znášajú rez. Ak sa preň napriek tomu rozhodnete, drevinu poškodíte, navyše stratí svoj charakteristický rastový tvar a aj regenerácia rezných rán bude veľmi zdĺhavá.

Čítať ďalej...

Grilovačka v záhrade aj na balkóne

weber ilustrak mJar sa tento rok ohlásila skôr ako inokedy a s teplými lúčami slnka je spojené aj grilovanie, stretávanie sa so susedmi, priateľmi či rodinou pri voňavých dobrotách. Nemáte záhradu a prepravovať ťažký gril na lúku za mesto je príliš obtiažne? Nevadí, so správne zvoleným grilom si grilovaciu oázu môžete vyčariť kdekoľvek!

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Rozsvieťte si letné terasy inak

farebne ziarovkyPoslúžia vám originálne LED dekoračné svietidlá. Zaujímavým trendom sú exteriérové žiarovkové reťaze alebo jemne svietiace retiazky, ktoré vyniknú na rôznych rastlinách a stromoch. V ponuke sú viaceré svietiace tvary a nápaditá môže byť aj farebnosť.

Čítať ďalej...