zahradny magazin jar 001

instagrampinterest2

Využite zimnú vlahu, vysejte si hrach

Hrach obľubujú deti, aj dospelí. Ak máte záhradu, nemusíte si ho každoročne kupovať. Vypestovať sa dá veľmi jednoducho. Stačí mať k dispozícii pripravenú hriadku a osivo, ktoré bežne kúpite v predajni s potrebami do záhrady.

 

hrach v

 

Pestovať môžete rôzne druhy a kultivary hrachu. Ideálny je hrach cukrový (Pisum sativa L., sacharatum). Má sladké, dužinaté, krehké struky, ktoré neobsahujú vnútornú tuhú šupku. Semená sú guľaté, sladkej chuti, málo zvraštené. Majú vyšší obsah cukrov, preto sú ideálne na konzumáciu v surovom stave.

 

Pri výbere osiva v predajni je vhodné uprednostniť morené formy. Budete mať istotu, že nebude v pôde ohrozené škodcami alebo chorobami.
Hrach vám najlepšie porastie na slnečných miestach. Pôda by mala byť mierne zásaditá, priepustná, humózna a s drobnohrudkovitou štruktúrou. Piesočnaté pôdy je vhodné pred výsevom obohatiť vyzretým a preosiatym kompostom. Hrachu sa nebude dariť v ílovitých a veľmi kamenistých či zmáčaných pôdach. Ak chcete docieliť bohatšiu úrodu, môžete miesto, kde plánujete vysievať vopred obohatiť maštaľným hnojom. Ten dostanete kúpiť už aj v granulovanej podobe.

 

Osivo hrachu vysejte od marca do apríla. Najlepšie čím skôr, pretože semená využijú pri klíčení zimnú vlahu. Ideálne je vysievať v období, kedy teplota pôdy a vzduchu je okolo 8 °C. Hrach vysejte do riadkov, nie do hniezd. Pri výseve do hniezd nie je obvykle úroda dostatočná. Navyše je starostlivosť o hrach vysiaty v riadkoch jednoduchšia a jednoduchšia je aj inštalácia opôr. Jednotlivé semená vysejte asi 3 - 5cm od seba, riadky by medzi sebou mali byť vzdialené asi 30cm. Dbajte aj na správnu hĺbku výsevu. Tá by sa mala pohybovať od 3 - 6cm. Platí zásada, že v ľahších, napríklad piesočnatých pôdach treba vysievať hlbšie. Semená pred výsevom namočte na pár hodín do vody. Ak je vlhké a daždivé obdobie, nie je to potrebné.

 

Hriadku s vysiatym hrachom pravidelne zavlažujte. Vyhnime sa však premokreniu, na to rastlina citlivo reaguje. Dostatok vlahy je dôležitý hlavne v čase klíčenia a pri pestovaní na piesočnatých pôdach. Kým rastliny vyklíčia, vhodné porast chrániť pred vtákmi. dk

Aktuálne novinky

Kvitnutie levandúľ podporí vhodný substrát

substrat levandule mLevanduľa patrí v poslednej dobe k viac pestovaným okrasným rastlinám. Pestuje sa na záhonoch aj v nádobách. Doteraz však nebol pre túto rastlinu k dispozícii špeciálny substrát. Do ponuky ho v tomto roku zaradila značka Forestina.

Rastlina mesiaca

Srdcovka, rastlina pre romantikov

srdcovka maly perexTáto nádherná a krehko pôsobiaca trvalka, bola kedysi bežnou súčasťou záhrad. Aktuálne sa do nich vracia, obľuba tejto rastliny opäť narastá. Pestovať ju možno v tradičnej vidieckej aj modernej mestskej záhrade.

Záhradné prešľapy

Len nie tam, kde je prvé voľné miesto

preslap14Jar je obdobím, kedy sa mnohí vyberáme za nákupom rastlín. Dobré je však nakupovať s rozvahou. Ak sa pre rastliny rozhodnete, mali by ste vopred vedieť kam ich doma umiestnite.

Čítať ďalej...

Túžite po krásnej záhrade? Plánujte a premýšľajte!

foto1 mZáhrada je dokonalé miesto na trávenie voľného času a oddych. Zatiaľ čo zimné mesiace sú vhodné na premyslenie jarných úprav a plánovanie, s ich realizáciou už môžete začať od marca.

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Záhradná sezóna je v plnom prúde. Nechýba vám ešte niečo?

geis maly perexMesiac máj patrí k najkrajším obdobiam v roku. Všetko kvitne a majitelia záhrad, najmä tí, čo majú skleníky či fóliovníky, sa už tešia z prvých reďkoviek a šalátov. V záhrade je vždy veľa práce a nemali by ste zaspať na vavrínoch prvých tohtoročných pestovateľských úspechov.

Čítať ďalej...