zahradny magazin leto hore2

instagrampinterest2

Využite zimnú vlahu, vysejte si hrach

Hrach obľubujú deti, aj dospelí. Ak máte záhradu, nemusíte si ho každoročne kupovať. Vypestovať sa dá veľmi jednoducho. Stačí mať k dispozícii pripravenú hriadku a osivo, ktoré bežne kúpite v predajni s potrebami do záhrady.

 

hrach v

 

Pestovať môžete rôzne druhy a kultivary hrachu. Ideálny je hrach cukrový (Pisum sativa L., sacharatum). Má sladké, dužinaté, krehké struky, ktoré neobsahujú vnútornú tuhú šupku. Semená sú guľaté, sladkej chuti, málo zvraštené. Majú vyšší obsah cukrov, preto sú ideálne na konzumáciu v surovom stave.

 

Pri výbere osiva v predajni je vhodné uprednostniť morené formy. Budete mať istotu, že nebude v pôde ohrozené škodcami alebo chorobami.
Hrach vám najlepšie porastie na slnečných miestach. Pôda by mala byť mierne zásaditá, priepustná, humózna a s drobnohrudkovitou štruktúrou. Piesočnaté pôdy je vhodné pred výsevom obohatiť vyzretým a preosiatym kompostom. Hrachu sa nebude dariť v ílovitých a veľmi kamenistých či zmáčaných pôdach. Ak chcete docieliť bohatšiu úrodu, môžete miesto, kde plánujete vysievať vopred obohatiť maštaľným hnojom. Ten dostanete kúpiť už aj v granulovanej podobe.

 

Osivo hrachu vysejte od marca do apríla. Najlepšie čím skôr, pretože semená využijú pri klíčení zimnú vlahu. Ideálne je vysievať v období, kedy teplota pôdy a vzduchu je okolo 8 °C. Hrach vysejte do riadkov, nie do hniezd. Pri výseve do hniezd nie je obvykle úroda dostatočná. Navyše je starostlivosť o hrach vysiaty v riadkoch jednoduchšia a jednoduchšia je aj inštalácia opôr. Jednotlivé semená vysejte asi 3 - 5cm od seba, riadky by medzi sebou mali byť vzdialené asi 30cm. Dbajte aj na správnu hĺbku výsevu. Tá by sa mala pohybovať od 3 - 6cm. Platí zásada, že v ľahších, napríklad piesočnatých pôdach treba vysievať hlbšie. Semená pred výsevom namočte na pár hodín do vody. Ak je vlhké a daždivé obdobie, nie je to potrebné.

 

Hriadku s vysiatym hrachom pravidelne zavlažujte. Vyhnime sa však premokreniu, na to rastlina citlivo reaguje. Dostatok vlahy je dôležitý hlavne v čase klíčenia a pri pestovaní na piesočnatých pôdach. Kým rastliny vyklíčia, vhodné porast chrániť pred vtákmi. dk

Aktuálne novinky

Efektívnejšie zavlažovanie na základe potrieb rastlín

fliwer mZaujímavou novinkou pre majiteľov záhrad je systém Fliwer. Nejde o tradičné elektronické programovacie zariadenie ako všetky ostatné produkty na trhu so zavlažovaním. Ide o sofistikovaný systém, riadený umelou inteligenciou.

Rastlina mesiaca

Mäta, bylinka do nápojov aj záhonov

mata rm mMäta patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným záhradným rastlinám. Vybrať si môžete dokonca z viacerých veľmi zaujímavých kultivarov. Mäta je trendová a moderná rastlina, jej pestovanie je veľmi jednoduché.

Záhradné prešľapy

Nesnažte sa magnóliu krotiť rezom

magnolia preslap mMagnólie patria k drevinám, ktoré zle znášajú rez. Ak sa preň napriek tomu rozhodnete, drevinu poškodíte, navyše stratí svoj charakteristický rastový tvar a aj regenerácia rezných rán bude veľmi zdĺhavá.

Čítať ďalej...

Grilovačka v záhrade aj na balkóne

weber ilustrak mJar sa tento rok ohlásila skôr ako inokedy a s teplými lúčami slnka je spojené aj grilovanie, stretávanie sa so susedmi, priateľmi či rodinou pri voňavých dobrotách. Nemáte záhradu a prepravovať ťažký gril na lúku za mesto je príliš obtiažne? Nevadí, so správne zvoleným grilom si grilovaciu oázu môžete vyčariť kdekoľvek!

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Rozsvieťte si letné terasy inak

farebne ziarovkyPoslúžia vám originálne LED dekoračné svietidlá. Zaujímavým trendom sú exteriérové žiarovkové reťaze alebo jemne svietiace retiazky, ktoré vyniknú na rôznych rastlinách a stromoch. V ponuke sú viaceré svietiace tvary a nápaditá môže byť aj farebnosť.

Čítať ďalej...