zimovanieSkôr ako zima zasiahne v celej svojej sile, pripravte svoju záhradu na jej príchod. Aby vás zimné dni nezastihli nepripravených, prináša reťazec BAUHAUS tipy, ako čo najefektívnejšie zazimovať záhradu, jednotlivú zeleň a záhradné jazierko.


Keďže väčšinu záhradných prác roka majú záhradkári už za sebou, pred príchodom zimných mesiacov je potrebné postarať sa už len o posledné detaily. Pred zimným spánkom záhrady treba sústrediť na prenos chúlostivejších rastlín do suchých teplých priestorov a ochranu záhradného nábytku, ktorý má byť počas zimy ponechaný v exteriéri. Pre bezproblémové prezimovanie črepníkových rastlín treba vložiť do kvetináča ochrannú kokosovú vložku. Citlivejšie exteriérové rastliny sa dajú ochrániť pomocou špeciálnych zimných vriec, ktorými sa napríklad stromčeky a kríky jednoducho obalia. Podľa názoru odborníka zo špecializovaného centra BAUHAUS, Miroslava Siekela, je ochrannými prostriedkami počas zimy odporúčané ochrániť aj stromy, či už okrasné, alebo úžitkové. Ochrana zabráni praskaniu, ale aj poškodeniu a okusovaniu kôry zvieratami. Pre zabezpečenie záhradného nábytku, záhradných grilov, exteriérových hojdačiek či stohovateľných stoličiek si je možné vybrať zo širokej ponuky rozličných druhov a rozmerov ochranných záhradných obalov.

 

Záhradný domček

 

Na záhradnú sústavu je dobré myslieť dopredu a konštrukciu celého domčeka naimpregnovať. Impregnácia zabráni znehodnoteniu dreva a ochráni pred poveternostnými vplyvmi počasia. Špeciálne impregnačné lazúry dokonca obsahujú extra ochranu pre odpudzovanie vody. Ak sa impregnácia domčeka nestihne, pustiť sa do nej dá aj počas posledných novembrových dní. „Máte k dispozícii krycí materiál? Využite ho aspoň na vybrané časti a zamerajte sa na uskladnenie všetkých záhradných predmetov v rámci domčeka," radí odborník.

 

Tip BAUHAUS:

 

Nemáte vo svojom byte priestor na prezimovanie rastlín či balkónových doplnkov? Siahnite po XXL úložných plastových alebo drevených boxoch, ktoré hravo ukryjú cenné poklady počas zimného obdobia. Na výber je napríklad uzamykateľný Box Borneo v atraktívnom dizajne a automatickým otváracím mechanizmom.

 

Zazimovanie jazierka

 

Ak je jazierko zasadené v dostatočnej hĺbke, nie je potrebné ho na zimné obdobie vypúšťať. Táka sa to všetkých fóliových jazierkach a záhradných jazierkach s hlbokým dnom. V prípade plastových, betónových a v pôde situovaných vaní je odporúčané vodu raz za dva až tri roky vypustiť. Vyprázdnené jazierko následne postačí prikryť krycím materiálom. Využiť možno nepremokavé ochranné prostriedky, fólie, alebo krytiny. Priestor tiež možno vyplniť lístím, alebo drevom. Pri prikrývaní netreba zabúdať na spoľahlivé upevnenie krycieho materiálu. „Vyprázdnený priestor jazierka môžete využiť na opravu prasklín, prečistenie podvodného priestoru a odstránenie organického odpadu," radí M. Siekel a dodáva: „Pri teplote vody okolo 5 – 6 °C je potrebné vypnúť filtračný systém a zazimovať techniku, ventily a uzávery. Ešte pred príchodom zimy jazierko treba pravidelne prečistiť od napadaného lístia. Pravidelná údržba pomáha predchádzať tvorbe usadenín a zaťažovaniu vody." Vodné rastliny, lekná a zeleň podporujúca prečistenie vody, chlad veľakrát neobľubujú. Niektoré druhy plytko-vodných rastlín sú však mrazuvzdorné a zimné obdobie prezimujú.

 

Zdroj: Bauhaus

Pin It