zahradny magazin leto hore2

instagrampinterest2

Ako uchovať krásu dreva v exteriéri

Ako je možné, že sa do dnešných dní zachovali trámové renesančné stropy v historických domoch, drevené pravoslávne kostolíky z obdobia stredoveku, ale drevené obloženie vášho záhradného domčeka po troch rokoch nepekne zošedivelo a popraskalo a navyše si na ňom začínajú pochutnávať škodcovia?

 

drevo exterier v

 

Aby drevo dobre vyzeralo a najmä dlho vydržalo, je potrebné pravidelne sa oň starať. Každá povrchová úprava totiž časom zostarne a bez nej to s drevom ide dole vodou. Základom dlhej životnosti a kvalitného vzhľadu dreva je prevencia a ochrana vhodným náterom.

 

Drevo umiestnené v exteriéri možno ošetriť troma spôsobmi - lazúrou, farbou alebo olejom. Ktorú formu ochrany zvoliť, to záleží na druhu dreva a požadovanom výslednom efekte.

 

"Pre ochranu mäkkého dreva (napr. jedľa, smrek, borovica, lipa) v exteriéri sú najvhodnejšie lazúry,“ vysvetľuje Monika Linghartová z Hornbachu. Ďalšou možnosťou je lakovanie – lak na drevenom povrchu vytvorí stabilná vrstva laku odolná voči poveternostným vplyvom.

 

Lakovaný povrch je efektný avšak citlivý na poškodenie. Pokiaľ v ňom vznikne puklinka, do ktorej vnikne voda, drevo napučí a lak roztrhne. Lazúry a oleje oproti tomu vytvoria ochrannú vrstvu, ktorá zostáva difúzne otvorená. Lak na drevo sa preto hodí skôr pre nábytok v interiéri.

 

Lazúra

 

Lazúry na drevo sú silne pigmentované, transparentné a zvýrazňujú prirodzenú kresbu dreva. Existujú v klasických farebných odtieňoch, prípadne je možnosť dať si želaný odtieň namiešať na mieru. Čím je zafarbenie tmavšie, tým vyššia je ochrana pre UV žiarením. Lazúry, ktoré na dreve vytvoria film, silne odpudzujú vodu, preto sú ideálne pre rozmerovo stále konštrukčné časti, ako sú okná a dvere.

 

Oleje na drevo

 

Olej je vhodný na ošetrenie tvrdých druhov dreva (buk, javor, jelša, orech, gaštan). Chráni a ošetrujú drevo, ktoré je vďaka nemu odolné a možno ho viac zaťažiť. Napustenie olejom zdôrazní prírodný charakter dreva, jeho typická povrchová štruktúra ostane zachovaná. Vo vonkajších priestoroch však bezfarebný olej neposkytuje dostatočnú UV ochranu, preto sú oleje na drevo tónované pre rôzne typy dreva, napríklad teak alebo smrekovec.

 

Obnovenie zašednutého povrchu dreva

 

Ak je drevo zašednuté, existujú dve možnosti, ako ho obnoviť - čističom na drevo alebo obrúsením. Čistič na drevo sa nanáša štetcom a nechá sa pôsobiť po dobu približne hodiny. Drevo čistič vsiakne, čím sa obnoví jeho prirodzená krása. "V prípade, že miestami zostali sivé fľaky, naneste ďalší náter. Ak je všetko v poriadku, opláchnite drevo vodou. Nie je vôbec žiadny problém, keď sa rozhodnete tak urobiť pomocou záhradnej hadice alebo vysokotlakového čističa," radí M. Linghartová z Hornbachu. Pred ďalším postupom nechajte povrch uschnúť v tieni.

 

Druhým variantom obnovy je zbrúsenie dreva. Pred natieraním sa povrch dreva jemne prebrúsi, ideálne viacerými šmirgľami s rôznou zrnitosťou (začať traba tým s hrubším zrnom a pokračovať stále jemnejším) čím sa odstráni zašednutá vrchná vrstva. "Ak chcete ďalej pokračovať lazúrou, je nevyhnutné ošetriť drevo impregnáciou proti hubám a škodcom. Ak je drevo umiestnené v chránenom závetrí, stačí hladké povrchy natrieť raz a v reze dvakrát, "odporúča špecialistka.

 

Ako ošetriť drevo v exteriéri

 

Na suchý a očistený povrch dreva naneste štetcom olej alebo lazúru. Prebytočný olej stačí zotrieť suchou handričkou. "Prebytočný olej je veľmi dôležité odstrániť, pretože inak môže dôjsť k tvorbe škvŕn," upozorňuje M. Linghartová. "Po prvom natretí sa narovnajú rozstrapkané drevené vlákna. Tieto je nutné strhnúť jemným brúsnym papierom so zrnitoťou 180. Ak tak neurobíte, budú sa jednotlivé vlákna ďalej trhať a hrozí narušenie ochrannej lazúry. Po úplnom zaschnutí treba naniesť ďalšiu vrstvu náteru, teraz už bez brúsenia,“ dodáva.


Ilustračné foto: Hornbach

Aktuálne novinky

Efektívnejšie zavlažovanie na základe potrieb rastlín

fliwer mZaujímavou novinkou pre majiteľov záhrad je systém Fliwer. Nejde o tradičné elektronické programovacie zariadenie ako všetky ostatné produkty na trhu so zavlažovaním. Ide o sofistikovaný systém, riadený umelou inteligenciou.

Rastlina mesiaca

Mäta, bylinka do nápojov aj záhonov

mata rm mMäta patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným záhradným rastlinám. Vybrať si môžete dokonca z viacerých veľmi zaujímavých kultivarov. Mäta je trendová a moderná rastlina, jej pestovanie je veľmi jednoduché.

Záhradné prešľapy

Nesnažte sa magnóliu krotiť rezom

magnolia preslap mMagnólie patria k drevinám, ktoré zle znášajú rez. Ak sa preň napriek tomu rozhodnete, drevinu poškodíte, navyše stratí svoj charakteristický rastový tvar a aj regenerácia rezných rán bude veľmi zdĺhavá.

Čítať ďalej...

Grilovačka v záhrade aj na balkóne

weber ilustrak mJar sa tento rok ohlásila skôr ako inokedy a s teplými lúčami slnka je spojené aj grilovanie, stretávanie sa so susedmi, priateľmi či rodinou pri voňavých dobrotách. Nemáte záhradu a prepravovať ťažký gril na lúku za mesto je príliš obtiažne? Nevadí, so správne zvoleným grilom si grilovaciu oázu môžete vyčariť kdekoľvek!

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Rozsvieťte si letné terasy inak

farebne ziarovkyPoslúžia vám originálne LED dekoračné svietidlá. Zaujímavým trendom sú exteriérové žiarovkové reťaze alebo jemne svietiace retiazky, ktoré vyniknú na rôznych rastlinách a stromoch. V ponuke sú viaceré svietiace tvary a nápaditá môže byť aj farebnosť.

Čítať ďalej...