zahradny magazin jar 001

instagrampinterest2

Ak máte otázky ohľadom záhrady alebo záhradnej praxi, napíšte nám a my Vám radi odpovieme.

tlacitko odborna poradna

Napadnutý krušpán

V predzáhradke máme vysadené menšie guľovité krušpány. Pri ich zalievaní som objavila na listoch množstvo zelenkastých húseníc. Pri bližšej prehliadke som našla aj množstvo suchých listov. Zatiaľ nie sú napadnuté celé rastliny. O akého škodcu ide a aké sú možnosti likvidácie? K.D., Stupava

 


Odpoveď: Ide o húsenice vijačky krušpánovej. Tento škodca sa u nás rozšíril hlavne v posledných rokoch a pácha obrovské škody. Nielen v záhradách, ale aj vo verejnej zeleni a historických parkoch kde dokáže v krátkej dobe zlikvidovať hodnotné kusy krušpánov. Za rok môže mať vijačka až tri generácie a prezimuje v hustých zámotkoch na rastlinách. Húsenice sú po vyliahnutí mimoriadne agresívne a požierajú postupne jednotlivé listy. Určite ste si všimli, že nechajú len žilnatinu. Ker pôsobí zakrátko preschnuto, málo vitálne a nevzhľadne. Nájsť môžete na mnohých miestach aj výlučky húseníc. Pomerne aktívne sú húsenice počas letných mesiacov. Preto je dôležité nezanedbávať pravidelnú kontrolu týchto drevín.

 

Likvidácia škodcu je nevyhnutná okamžite po zistení, bez zbytočného odkladania. Použite postrek chemickým prípravkom Karate Zeon 5 SC, alebo Dursban 480 EC. Postrek je často treba zopakovať, po asi týždni. Do postrekovej kvapaliny nezabudnite pridať v odporúčanom množstve zmáčadlo (Silwet L 77), aby lepšie priľnul na jednotlivých listoch. Na likvidáciu tohto škodcu môžete použiť aj niektorý z biologických prípravkov (Biobit). Rýchlejšie vyriešenie problému však často spočíva len v použití jedného z dvoch vyššie uvedených prípravkov.

 

Daniel Košťál

Aktuálne novinky

Kvitnutie levandúľ podporí vhodný substrát

substrat levandule mLevanduľa patrí v poslednej dobe k viac pestovaným okrasným rastlinám. Pestuje sa na záhonoch aj v nádobách. Doteraz však nebol pre túto rastlinu k dispozícii špeciálny substrát. Do ponuky ho v tomto roku zaradila značka Forestina.

Rastlina mesiaca

Srdcovka, rastlina pre romantikov

srdcovka maly perexTáto nádherná a krehko pôsobiaca trvalka, bola kedysi bežnou súčasťou záhrad. Aktuálne sa do nich vracia, obľuba tejto rastliny opäť narastá. Pestovať ju možno v tradičnej vidieckej aj modernej mestskej záhrade.

Záhradné prešľapy

Len nie tam, kde je prvé voľné miesto

preslap14Jar je obdobím, kedy sa mnohí vyberáme za nákupom rastlín. Dobré je však nakupovať s rozvahou. Ak sa pre rastliny rozhodnete, mali by ste vopred vedieť kam ich doma umiestnite.

Čítať ďalej...

Túžite po krásnej záhrade? Plánujte a premýšľajte!

foto1 mZáhrada je dokonalé miesto na trávenie voľného času a oddych. Zatiaľ čo zimné mesiace sú vhodné na premyslenie jarných úprav a plánovanie, s ich realizáciou už môžete začať od marca.

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Záhradná sezóna je v plnom prúde. Nechýba vám ešte niečo?

geis maly perexMesiac máj patrí k najkrajším obdobiam v roku. Všetko kvitne a majitelia záhrad, najmä tí, čo majú skleníky či fóliovníky, sa už tešia z prvých reďkoviek a šalátov. V záhrade je vždy veľa práce a nemali by ste zaspať na vavrínoch prvých tohtoročných pestovateľských úspechov.

Čítať ďalej...