zahradny magazin leto hore2

instagrampinterest2

Ak máte otázky ohľadom záhrady alebo záhradnej praxi, napíšte nám a my Vám radi odpovieme.

tlacitko odborna poradna

Napadnutý krušpán

V predzáhradke máme vysadené menšie guľovité krušpány. Pri ich zalievaní som objavila na listoch množstvo zelenkastých húseníc. Pri bližšej prehliadke som našla aj množstvo suchých listov. Zatiaľ nie sú napadnuté celé rastliny. O akého škodcu ide a aké sú možnosti likvidácie? K.D., Stupava

 


Odpoveď: Ide o húsenice vijačky krušpánovej. Tento škodca sa u nás rozšíril hlavne v posledných rokoch a pácha obrovské škody. Nielen v záhradách, ale aj vo verejnej zeleni a historických parkoch kde dokáže v krátkej dobe zlikvidovať hodnotné kusy krušpánov. Za rok môže mať vijačka až tri generácie a prezimuje v hustých zámotkoch na rastlinách. Húsenice sú po vyliahnutí mimoriadne agresívne a požierajú postupne jednotlivé listy. Určite ste si všimli, že nechajú len žilnatinu. Ker pôsobí zakrátko preschnuto, málo vitálne a nevzhľadne. Nájsť môžete na mnohých miestach aj výlučky húseníc. Pomerne aktívne sú húsenice počas letných mesiacov. Preto je dôležité nezanedbávať pravidelnú kontrolu týchto drevín.

 

Likvidácia škodcu je nevyhnutná okamžite po zistení, bez zbytočného odkladania. Použite postrek chemickým prípravkom Karate Zeon 5 SC, alebo Dursban 480 EC. Postrek je často treba zopakovať, po asi týždni. Do postrekovej kvapaliny nezabudnite pridať v odporúčanom množstve zmáčadlo (Silwet L 77), aby lepšie priľnul na jednotlivých listoch. Na likvidáciu tohto škodcu môžete použiť aj niektorý z biologických prípravkov (Biobit). Rýchlejšie vyriešenie problému však často spočíva len v použití jedného z dvoch vyššie uvedených prípravkov.

 

Daniel Košťál

Aktuálne novinky

Efektívnejšie zavlažovanie na základe potrieb rastlín

fliwer mZaujímavou novinkou pre majiteľov záhrad je systém Fliwer. Nejde o tradičné elektronické programovacie zariadenie ako všetky ostatné produkty na trhu so zavlažovaním. Ide o sofistikovaný systém, riadený umelou inteligenciou.

Rastlina mesiaca

Mäta, bylinka do nápojov aj záhonov

mata rm mMäta patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným záhradným rastlinám. Vybrať si môžete dokonca z viacerých veľmi zaujímavých kultivarov. Mäta je trendová a moderná rastlina, jej pestovanie je veľmi jednoduché.

Záhradné prešľapy

Nesnažte sa magnóliu krotiť rezom

magnolia preslap mMagnólie patria k drevinám, ktoré zle znášajú rez. Ak sa preň napriek tomu rozhodnete, drevinu poškodíte, navyše stratí svoj charakteristický rastový tvar a aj regenerácia rezných rán bude veľmi zdĺhavá.

Čítať ďalej...

Grilovačka v záhrade aj na balkóne

weber ilustrak mJar sa tento rok ohlásila skôr ako inokedy a s teplými lúčami slnka je spojené aj grilovanie, stretávanie sa so susedmi, priateľmi či rodinou pri voňavých dobrotách. Nemáte záhradu a prepravovať ťažký gril na lúku za mesto je príliš obtiažne? Nevadí, so správne zvoleným grilom si grilovaciu oázu môžete vyčariť kdekoľvek!

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Rozsvieťte si letné terasy inak

farebne ziarovkyPoslúžia vám originálne LED dekoračné svietidlá. Zaujímavým trendom sú exteriérové žiarovkové reťaze alebo jemne svietiace retiazky, ktoré vyniknú na rôznych rastlinách a stromoch. V ponuke sú viaceré svietiace tvary a nápaditá môže byť aj farebnosť.

Čítať ďalej...