zahradny magazin jar 001

instagrampinterest2

Ak máte otázky ohľadom záhrady alebo záhradnej praxi, napíšte nám a my Vám radi odpovieme.

tlacitko odborna poradna

Výber paviniča na fasádu

Zvažujeme vytvoriť na fasáde chalupy súvislú zelenú stenu z opadavého paviniča. Ktorý druh by ste nám odporúčali? Bude to lepšia voľba ako brečtan? K.N., Bratislava

Odpoveď: K najkrajším aj obávaným drevinám vďaka ktorým je možné rýchlo zazeleniť fasády domov patrí pavinič (Parthenocisus). Najčastejšie sa možno stretnúť s dvoma druhmi. Pavinič päťlistý (Parthenocisus quinquefolia) má kolmý rast a preto sa dobré hodí na porastenie vyšších a užších stien. Naproti tomu pavinič trojlaločný (Parthenocisus tricuspidata) rastie viac vodorovne a teda je lepší na plošnejšie zazelenenie nie príliš vysokých stien a múrov. Pavinič je pestovateľsky nenáročný, znášajúci široké spektrum pôd a svetelných podmienok a jeho výhodou napríklad oproti vždyzelenému brečtanu je rýchlejší rast a premenlivosť (listy sa na jeseň sfarbujú do žlta až červena, v zime upúta spleť hnedastých konárikov). Oproti brečtanu je navyše pavinič podstatne menej agresívny k omietke, vďaka špecificky tvarovaným listom paviniča sa k omietke nedostáva ani dažďová voda a táto je chránená. Pavinič sa k omietke prichytáva pomocou prísavných doštičiek, ktoré nie sú tak agresívne ako prísavné korienky brečtanu. V prípade likvidácie porastu to navyše nie je v prípade paviniča až taký náročný zásah, ako by to bolo u brečtanu.

 

Daniel Košťál

Aktuálne novinky

Kvitnutie levandúľ podporí vhodný substrát

substrat levandule mLevanduľa patrí v poslednej dobe k viac pestovaným okrasným rastlinám. Pestuje sa na záhonoch aj v nádobách. Doteraz však nebol pre túto rastlinu k dispozícii špeciálny substrát. Do ponuky ho v tomto roku zaradila značka Forestina.

Rastlina mesiaca

Srdcovka, rastlina pre romantikov

srdcovka maly perexTáto nádherná a krehko pôsobiaca trvalka, bola kedysi bežnou súčasťou záhrad. Aktuálne sa do nich vracia, obľuba tejto rastliny opäť narastá. Pestovať ju možno v tradičnej vidieckej aj modernej mestskej záhrade.

Záhradné prešľapy

Len nie tam, kde je prvé voľné miesto

preslap14Jar je obdobím, kedy sa mnohí vyberáme za nákupom rastlín. Dobré je však nakupovať s rozvahou. Ak sa pre rastliny rozhodnete, mali by ste vopred vedieť kam ich doma umiestnite.

Čítať ďalej...

Túžite po krásnej záhrade? Plánujte a premýšľajte!

foto1 mZáhrada je dokonalé miesto na trávenie voľného času a oddych. Zatiaľ čo zimné mesiace sú vhodné na premyslenie jarných úprav a plánovanie, s ich realizáciou už môžete začať od marca.

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Záhradná sezóna je v plnom prúde. Nechýba vám ešte niečo?

geis maly perexMesiac máj patrí k najkrajším obdobiam v roku. Všetko kvitne a majitelia záhrad, najmä tí, čo majú skleníky či fóliovníky, sa už tešia z prvých reďkoviek a šalátov. V záhrade je vždy veľa práce a nemali by ste zaspať na vavrínoch prvých tohtoročných pestovateľských úspechov.

Čítať ďalej...