zahradny magazin leto hore2

instagrampinterest2

Ak máte otázky ohľadom záhrady alebo záhradnej praxi, napíšte nám a my Vám radi odpovieme.

tlacitko odborna poradna

Výber paviniča na fasádu

Zvažujeme vytvoriť na fasáde chalupy súvislú zelenú stenu z opadavého paviniča. Ktorý druh by ste nám odporúčali? Bude to lepšia voľba ako brečtan? K.N., Bratislava

Odpoveď: K najkrajším aj obávaným drevinám vďaka ktorým je možné rýchlo zazeleniť fasády domov patrí pavinič (Parthenocisus). Najčastejšie sa možno stretnúť s dvoma druhmi. Pavinič päťlistý (Parthenocisus quinquefolia) má kolmý rast a preto sa dobré hodí na porastenie vyšších a užších stien. Naproti tomu pavinič trojlaločný (Parthenocisus tricuspidata) rastie viac vodorovne a teda je lepší na plošnejšie zazelenenie nie príliš vysokých stien a múrov. Pavinič je pestovateľsky nenáročný, znášajúci široké spektrum pôd a svetelných podmienok a jeho výhodou napríklad oproti vždyzelenému brečtanu je rýchlejší rast a premenlivosť (listy sa na jeseň sfarbujú do žlta až červena, v zime upúta spleť hnedastých konárikov). Oproti brečtanu je navyše pavinič podstatne menej agresívny k omietke, vďaka špecificky tvarovaným listom paviniča sa k omietke nedostáva ani dažďová voda a táto je chránená. Pavinič sa k omietke prichytáva pomocou prísavných doštičiek, ktoré nie sú tak agresívne ako prísavné korienky brečtanu. V prípade likvidácie porastu to navyše nie je v prípade paviniča až taký náročný zásah, ako by to bolo u brečtanu.

 

Daniel Košťál

Aktuálne novinky

Efektívnejšie zavlažovanie na základe potrieb rastlín

fliwer mZaujímavou novinkou pre majiteľov záhrad je systém Fliwer. Nejde o tradičné elektronické programovacie zariadenie ako všetky ostatné produkty na trhu so zavlažovaním. Ide o sofistikovaný systém, riadený umelou inteligenciou.

Rastlina mesiaca

Mäta, bylinka do nápojov aj záhonov

mata rm mMäta patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným záhradným rastlinám. Vybrať si môžete dokonca z viacerých veľmi zaujímavých kultivarov. Mäta je trendová a moderná rastlina, jej pestovanie je veľmi jednoduché.

Záhradné prešľapy

Nesnažte sa magnóliu krotiť rezom

magnolia preslap mMagnólie patria k drevinám, ktoré zle znášajú rez. Ak sa preň napriek tomu rozhodnete, drevinu poškodíte, navyše stratí svoj charakteristický rastový tvar a aj regenerácia rezných rán bude veľmi zdĺhavá.

Čítať ďalej...

Grilovačka v záhrade aj na balkóne

weber ilustrak mJar sa tento rok ohlásila skôr ako inokedy a s teplými lúčami slnka je spojené aj grilovanie, stretávanie sa so susedmi, priateľmi či rodinou pri voňavých dobrotách. Nemáte záhradu a prepravovať ťažký gril na lúku za mesto je príliš obtiažne? Nevadí, so správne zvoleným grilom si grilovaciu oázu môžete vyčariť kdekoľvek!

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Rozsvieťte si letné terasy inak

farebne ziarovkyPoslúžia vám originálne LED dekoračné svietidlá. Zaujímavým trendom sú exteriérové žiarovkové reťaze alebo jemne svietiace retiazky, ktoré vyniknú na rôznych rastlinách a stromoch. V ponuke sú viaceré svietiace tvary a nápaditá môže byť aj farebnosť.

Čítať ďalej...