zahradny magazin leto hore2

instagrampinterest2

Ak máte otázky ohľadom záhrady alebo záhradnej praxi, napíšte nám a my Vám radi odpovieme.

tlacitko odborna poradna

Napadnutý krušpán

V predzáhradke máme vysadené menšie guľovité krušpány. Pri ich zalievaní som objavila na listoch množstvo zelenkastých húseníc. Pri bližšej prehliadke som našla aj množstvo suchých listov. Zatiaľ nie sú napadnuté celé rastliny. O akého škodcu ide a aké sú možnosti likvidácie? K.D., Stupava

 


Odpoveď: Ide o húsenice vijačky krušpánovej. Tento škodca sa u nás rozšíril hlavne v posledných rokoch a pácha obrovské škody. Nielen v záhradách, ale aj vo verejnej zeleni a historických parkoch kde dokáže v krátkej dobe zlikvidovať hodnotné kusy krušpánov. Za rok môže mať vijačka až tri generácie a prezimuje v hustých zámotkoch na rastlinách. Húsenice sú po vyliahnutí mimoriadne agresívne a požierajú postupne jednotlivé listy. Určite ste si všimli, že nechajú len žilnatinu. Ker pôsobí zakrátko preschnuto, málo vitálne a nevzhľadne. Nájsť môžete na mnohých miestach aj výlučky húseníc. Pomerne aktívne sú húsenice počas letných mesiacov. Preto je dôležité nezanedbávať pravidelnú kontrolu týchto drevín.

 

Likvidácia škodcu je nevyhnutná okamžite po zistení, bez zbytočného odkladania. Použite postrek chemickým prípravkom Karate Zeon 5 SC, alebo Dursban 480 EC. Postrek je často treba zopakovať, po asi týždni. Do postrekovej kvapaliny nezabudnite pridať v odporúčanom množstve zmáčadlo (Silwet L 77), aby lepšie priľnul na jednotlivých listoch. Na likvidáciu tohto škodcu môžete použiť aj niektorý z biologických prípravkov (Biobit). Rýchlejšie vyriešenie problému však často spočíva len v použití jedného z dvoch vyššie uvedených prípravkov.

 

Daniel Košťál

Výber paviniča na fasádu

Zvažujeme vytvoriť na fasáde chalupy súvislú zelenú stenu z opadavého paviniča. Ktorý druh by ste nám odporúčali? Bude to lepšia voľba ako brečtan? K.N., Bratislava

Odpoveď: K najkrajším aj obávaným drevinám vďaka ktorým je možné rýchlo zazeleniť fasády domov patrí pavinič (Parthenocisus). Najčastejšie sa možno stretnúť s dvoma druhmi. Pavinič päťlistý (Parthenocisus quinquefolia) má kolmý rast a preto sa dobré hodí na porastenie vyšších a užších stien. Naproti tomu pavinič trojlaločný (Parthenocisus tricuspidata) rastie viac vodorovne a teda je lepší na plošnejšie zazelenenie nie príliš vysokých stien a múrov. Pavinič je pestovateľsky nenáročný, znášajúci široké spektrum pôd a svetelných podmienok a jeho výhodou napríklad oproti vždyzelenému brečtanu je rýchlejší rast a premenlivosť (listy sa na jeseň sfarbujú do žlta až červena, v zime upúta spleť hnedastých konárikov). Oproti brečtanu je navyše pavinič podstatne menej agresívny k omietke, vďaka špecificky tvarovaným listom paviniča sa k omietke nedostáva ani dažďová voda a táto je chránená. Pavinič sa k omietke prichytáva pomocou prísavných doštičiek, ktoré nie sú tak agresívne ako prísavné korienky brečtanu. V prípade likvidácie porastu to navyše nie je v prípade paviniča až taký náročný zásah, ako by to bolo u brečtanu.

 

Daniel Košťál

Opadané suché vetvičky tuje

Nedávno som si všimol pod tujami, ktoré máme vysadené v záhrade, veľké množstvo napadaných suchých vetvičiek. V jednej z nich bola dokonca vyžraná malá chodbička, škodcu som však nenašiel. O čo ide? J.M., Bratislava

 

Odpoveď: Pravdepodobne ide o napadnutie lykokazom borievkovým. Najčastejšie sa tento škodca usídli na starších a nevhodnými podmienkami či prostredím oslabenými ihličnanmi – tujach, borievkach a cypruštekoch. Škodca je aktívny hlavne koncom jari a začiatkom leta a v tomto období treba uskutočniť aj ochranný zásah.

 

Použiť treba kombináciu aspoň dvoch prípravkov , napríklad Karate Zeon 5 CS a Dursban 480EC. Medzi postrekmi musí byť aspoň dvojtýždňová pauza.

 

Postrekovať vyššie a staršie jedince je mimoriadne zložité a nepraktické. Škodca pritom nie je natoľko nebezpečný, že by mohol spôsobiť úhyn staršej dreviny. Skôr ju poškodzuje tak, že táto sa stáva menej atraktívna a nepríjemné je samozrejme to, že sa pod ňou neustále nachádza množstvo suchých napadaných vetvičiek. To môže obmedzovať iné rastliny v raste.

 

Dôležité je sa postarať o to, aby drevina mala čo najviac ideálne podmienky. Potrebné je ju sem tam zavlažiť, prihnojiť, prípadne skontrolovať jej zdravotný stav. Oslabovanie dreviny inými škodcami či chorobami, ktoré sa prehliadajú môžu ústiť do ďalších nepríjemných problémov.

 

Daniel Košťál

Zeleň v kúpacom jazierku

Zvažujeme vybudovať si v záhrade kúpacie jazierko. Realizáciu plánujeme zveriť špecializovanej firme. Chceli by sme si však vybrať vhodné rastliny. Aký význam má zeleň v kúpacom jazierku a aké druhy odporúčate vybrať?
G.M., Bratislava

 

Odpoveď: Jazierko vďaka rastlinám získa prirodzenejší vzhľad, je rozmanitejšie a má množstvo pozitív a dôležitých úloh. K prednostiam týchto rastlín patrí schopnosť čistiť vodu v kúpacej časti bez nutnosti použitia agresívnych chemikálií a to tým, že odoberajú živiny nežiaducim vláknitým riasam. Tie nemajú prakticky žiadnu šancu sa v premyslene vysadenom kúpacom jazierku rozmnožovať sa . Rastliny sú zdrojom kyslíka, zároveň sú nevyhnutné pre rozvoj užitočného bioplanktónu. Ten sa stará a vytvorenie prirodzenej rovnováhy. Pohľad na kompozíciu zostavenú z vodných rastlín je príjemný a harmonický nielen z brehu ale aj z vody pri plávaní. Správne vybraná zeleň navyše pomáha relaxovať, odbúrava stres, napätie, očisťuje a harmonizuje. Základom úspechu je vytvoriť rozmanité, druhovo pestré výsadby, vždy len rastlín vhodných do daných podmienok. V ponuke sú desiatky atraktívnych druhov kvitnúcich aj s okrasných listami, rôzne rastové formy.

 

Potrebné je však v rámci výsadby rozlíšiť niekoľko zón. Prvou je močiarna zóna ktorú charakterizuje vodný stĺpec od zhruba 10 cm až do výšky 50cm. Túto zónu obľubuje viacero druhov krásnych a pekne sa rozrastajúcich rastlín. Tie tu po niekoľkých rokoch od výsadby vytvoria prirodzene pôsobiace hranice. Nie je samozrejme dobré nechať zarásť celý breh jazierka, pôsobivé môže byť vytvorenie kulisy z týchto rastlín, pričom vyššie druhy pôjdu do pozadia a nižšie do popredia. Do tejto zóny, ktorá sa výraznou mierou podieľa na produkcii kyslíka a zároveň môže byť aj zdrojom príjemného tieňa sa vysádzajú rôzne druhy pálok (Typha), žabníky (Alisma plantago – aquatica), kosatce žlté (Iris pseudocarus), ježohlav (Sparganium erectum), pontedérie (Pontederia cordata), záružlie (Caltha palustris), steblovka (Glyceria maxima), truskavec (Hippuris vulgaris),vrbica (Lythrum salicaria), škripina (Scirpus sylvaticus), okrasa (Butomus umbellatus), puškvorec (Calamus calamus), mäta (Mentha aquatica) a množstvo ďalších krásnych rastlín. Pri výbere sa treba riadiť veľkosťou vysádzanej plochy (ideálne je vysádzať viac kusov z jedného druhu), kombinovať rôzne rastové formy, kvitnúce aj nekvitnúce druhy. Pozor na rastliny produkujúce peľ, ak bude jazierko užívať alergik.

 

Nezastupiteľné miesto majú v kúpacích jazierkach plávajúce rastliny. Tieto môžu buď voľne plávať na hladine alebo vyrastať nad hladinu (sú vysadené v substráte). Samozrejme nemali by s nachádzať v kúpacej časti pretože by tu prekážali pri plávaní. Podobne ako rastliny močiarne majú množstvo pozitív. Čistia vodu, ochladzujú ju, obohacujú o kyslík a bránia rozvoju rias tým, že im odoberajú živiny. Vhodná je pistia (Pistia stratiotes) alebo eichhornia (Eichhornia crassipes), v ponuke špecializovaných predajní či e-shopov sú aj ďalšie druhy. Mimoriadne dôležité sú pre kúpacie jazierka aj rastliny filtračné, ktorých pokojne možno vybrať aj viacero druhov. Osvedčený je stolístok (Myriophyllum), alebo aj elodea (Elodea densa). Väčšinou rastú pod hladinou alebo len minimálne nad hladinou. Rýchlo sa rozrastajú takže bude potrebné počítať s ich priebežnou redukciou. Sú hodnotným zdrojom kyslíka, vynikajúcimi čističmi vody a upravovateľmi jej kvality. Okrem týchto najužitočnejších rastlín sa do bio jazierok hodia aj lekná, ktoré celé jazierko výrazne zatraktívnia.

 

Daniel Košťál

Pestovanie netradičných prvosienok

Vždy na jar obľubujem pohľad na kvitnúce prvosienky. Každoročne si ich preto vysádzam do okenných debničiek aj do predzáhradky. Počula som, že existujú aj mnohé ďalšie a dokonca viac atraktívne druhy. V záhradníctve som si všimla napríklad plnokveté prvosienky. Údajne sú však chúlostivejšie.
A.P., Bratislava

 

Odpoveď: Už začiatkom roka je v predaji množstvo narýchlených prvosienok (Primula vulgaris). V poslednej dobe sa na pulty predajní dostali aj ich menej tradičné avšak vysoko atraktívne plnokveté formy. Pri pestovaní nemajú rozdielne požiadavky ako druhy s kvetmi jednoduchými. V predaji sú však aj prvosienky ďalšie, menej známe. Tie je však lepšie pestovať v priestoroch chránených. Prvosienka slezovitá (Primula malacoides) je mimoriadne zaujímavá, jej kvety sú jednoduché alebo plné, červené, fialové, ružové alebo modré. Je to jednoročná a veľmi efektná rastlina pochádzajúca z Číny. Vysoká a široká je asi 30cm. Provosienka kalíškatá (Primula obconica) je trvalka, rovnako ako predchádzajúci druh pochádza z Číny, má elipsovité, na okrajoch zúbkaté listy. Od zimy až do jari bohato kvitne na jemne ochlpených stvoloch. Kvety sú ružové, modré alebo biele, prípadne červenkasté. Nevýhodou rastliny sú drobné chĺpky, ktoré môžu spôsobiť alergické reakcie. Prvosienky potrebujú svetlo alebo polotieň, chlad, vetranú miestnosť. Nevyhnutná je výdatná zálievka avšak nie prelievanie substrátu. Nikdy sa nesmú dostať k zdrojom sálavého tepla.

Čierne listy čemeríc

V skalke mám každoročne bohato kvitnúci trs čemerice. Má asi 5 rokov a rozkvitá často už v decembri. Nedávno som si všimla neprirodzené černenie listov. Obávam sa, či mi rastlina neuhynie. Zvažujem kúpu ďalších jedincov.

P.N., Zvolen


Odpoveď: Koncom zimy je vždy dobré prezrieť trsy všetkých pestovaných čemeríc v záhrade. Odstrániť z nich treba suché listy, no hlavne tie, ktoré sú posiate čiernymi škvrnami. Pri zanedbaní tohto úkonu by sa toto hubové ochorenie rýchlo rozšírilo a postupne by zlikvidovalo celé rastliny. Realizáciu preto neodkladajte. Čemerice patria k nádherným zimným trvalkám a rozhodne vám kúpu ďalších druhov a kultivarov odporúčam. V podstate ide o nenáročné a dlhoveké trvalky. Okrem najznámejšieho bielo kvitnúceho druhu sa možno potešiť aj čemericami ďalšími. Menej známa čemerica purpurová (Helleborus purpurascens) otvára svoje prekrásne a podstatne väčšie, purpurové kvety už koncom februára. Má nádherné vždyzelené väčšie listy, ktoré sú príťažlivé počas zimy aj v ostatných obdobiach v roku. Kúpiť ju dostať kvitnúcu často v tomto období. Ideálne je ju ale mať až do vysadenia na jar vo vegetačnej nádobe. Potom je dobré nájsť jej miesto orientované na sever alebo západ, ideálne na slnku alebo v miernom polotieni s humóznou a výživnou pôdou

Rez odkvitnutého vresovca

V predzáhradke mám vysadené ružovo aj bielo kvitnúce vresovce. Sú však po mnohých rokoch pestovania pomerne riedke a niektoré vytiahnuté do výšky. Nekvitnú ani tak bohato ako po vysadení. Môžem ich ostrihať?

Dana N., Malacky

 

Odpoveď: Vresovec (Erica herbacea) je dobré strihať každoročne, vždy ale až po odkvitnutí. Výsledkom bude pekný kompaktný tvar, hustejšie olistenie a oveľa bohatšie kvitnutie. Pomocou ostrých nožníc treba skrátiť vresovec asi o tretinu. Dôležité je odstrániť všetky odkvitnuté kvety aj kúsok olistenej stonky. V žiadnom prípade sa nesmie strihať do staršieho dreva. Rastliny by už pravdepodobne nevyhnali nové výhonky. Týmto spôsobom možno dať aj starším jedincom atraktívny vzhľad. Po reze, ktorý je najlepšie uskutočniť v dňoch keď je pod mrakom sa vyplatí rastliny aj prihnojiť. Použiť však treba výlučne len hnojivo na kyslomilné rastliny. 

Výsadba jesienok

V jednom časopise, ktorý som si nedávno kúpila, boli inšpiratívne fotky jesenných záhrad, kde boli aj nádherne rozkvitnuté jesienky. Tieto rastliny sa mi vždy páčili a rada by som ich mala aj vo svojej záhrade. Kedy sa vysádzajú a ako sa o ne treba starať?
D.L., Bratislava

 

Odpoveď: Vysádzať je ich najlepšie začiatkom augusta. Ideálne na okraje záhonov, do predzáhradiek, štrkových plôch a do vresovísk. Vysádza sa v menších skupinkách a približne 15cm hlboko. Hľuzy dostať koncom leta kúpiť v dobre zásobenom záhradnom centre prípadne v špecializovaných predajniach. Jesienkam sa najlepšie darí v ľahších a mierne vlhkých, na živiny bohatších pôdach. Obľubujú slnečné miesta avšak nie príliš veterné. Miesto výsadby treba zaliať, aby sa urýchlil vývoj rastlín. Skoro v auguste vysadené jesienky vykvitnú ešte v danom roku. Pri kúpe sa dá poobhliadať nielen po klasike, ale napríklad aj po atraktívnych plnokvetých formách. Kvety jesienok sú najčastejšie ružové, menej sa pestujú kultivary s bielymi kvetmi, ktoré sú ideálne do moderných záhrad a k šedému štrku. Jesienky sa dajú úspešne pestovať aj vo vegetačných nádobách.

Dlhšie kvitnutie budlei

V záhrade pri víkendovom dome nám rastie krásna budlea. Každoročne rýchlo rozkvitne aj rýchlo odkvitne. Je možné kvitnutie tejto krásnej rastliny predĺžiť?

D.N., Senec

 

Odpoveď: Dobré je zvoliť dlhšie kvitnúci kultivar, opýtať sa na to treba v záhradníctve. Môže to však byť problém pretože naše záhradníctva široký výber kultivarov tejto dreviny nemajú. Ovplyvniť kvitnutie tohto kra môžete tým, že budete pravidelne odstraňovať odkvitnuté súkvetia. Tvoriť sa budú nové aj keď budú oveľa menšie. Ideálne je robiť to pravidelnejšie. Drevina sa zároveň bude pekne zahusťovať. Úkon zároveň prispieva k vyššej atraktivite kra. Zosychajúce súkvetia rozhodne nepôsobia dobre. V tomto období a teda aj v kvitnúcom stave je možné ale s koreňovým balom tieto dreviny vysádzať.

Čo si žiada ambrovník

Uvažujeme nad kúpou ambrovníka. Aká je to drevina? Má špecifické pestovateľské nároky?
R.L, Stupava

Odpoveď: Ambrovník je dekoratívna a čoraz viac obľúbená drevina. K tomu, aby sa rozvinula do plnej nádhery, bola vitálna a pútala každoročne nádherným jesenným sfarbením listov je potrebné dodržať niekoľko dôležitých pestovateľských zásad. Dobré je, že ste si ju zasadili na slnečné miesto. Rovnako ale táto drevina znesie aj polotieň. Dôležité je chránené, teplejšie a vzdušné miesto. To, ako drevina bude rásť závisí podľa mnohých skúseností aj od termínu výsadby. Lepšia je pre výsadbu ambrovníka jeseň, i keď u niektorých pestovateľov panuje názor, že vhodnejšia je výsadba na jar (keďže ide o teplomilnú drevinu). Do zimy sa stihne zakoreniť a nasledujúcu jar a hlavne v lete má už vytvorený kvalitný koreňový systém a odolá podstatne lepšie aj suchu, prípadne letným horúčavám. Pôda pre ambrovník by mala byť priepustná, hlbšia, hlinito - piesočnatá, rozhodne ale nie vysychavá piesočnatá. Drevina je atraktívnejšia v mierne kyslej a stále primerane vlhkej avšak nie zmáčanej pôde. Vyplatí sa zapracovať do okolia rastliny malé vrecko čistej rašeliny.

Aktuálne novinky

Efektívnejšie zavlažovanie na základe potrieb rastlín

fliwer mZaujímavou novinkou pre majiteľov záhrad je systém Fliwer. Nejde o tradičné elektronické programovacie zariadenie ako všetky ostatné produkty na trhu so zavlažovaním. Ide o sofistikovaný systém, riadený umelou inteligenciou.

Rastlina mesiaca

Mäta, bylinka do nápojov aj záhonov

mata rm mMäta patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným záhradným rastlinám. Vybrať si môžete dokonca z viacerých veľmi zaujímavých kultivarov. Mäta je trendová a moderná rastlina, jej pestovanie je veľmi jednoduché.

Záhradné prešľapy

Nesnažte sa magnóliu krotiť rezom

magnolia preslap mMagnólie patria k drevinám, ktoré zle znášajú rez. Ak sa preň napriek tomu rozhodnete, drevinu poškodíte, navyše stratí svoj charakteristický rastový tvar a aj regenerácia rezných rán bude veľmi zdĺhavá.

Čítať ďalej...

Grilovačka v záhrade aj na balkóne

weber ilustrak mJar sa tento rok ohlásila skôr ako inokedy a s teplými lúčami slnka je spojené aj grilovanie, stretávanie sa so susedmi, priateľmi či rodinou pri voňavých dobrotách. Nemáte záhradu a prepravovať ťažký gril na lúku za mesto je príliš obtiažne? Nevadí, so správne zvoleným grilom si grilovaciu oázu môžete vyčariť kdekoľvek!

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Rozsvieťte si letné terasy inak

farebne ziarovkyPoslúžia vám originálne LED dekoračné svietidlá. Zaujímavým trendom sú exteriérové žiarovkové reťaze alebo jemne svietiace retiazky, ktoré vyniknú na rôznych rastlinách a stromoch. V ponuke sú viaceré svietiace tvary a nápaditá môže byť aj farebnosť.

Čítať ďalej...