zahradny magazin leto hore2

instagrampinterest2

5 dôležitých zásad pri pestovaní juky

Juky patria k obľúbeným izbovým rastlinám, z hľadiska pestovania k stredne náročným. Rastliny sú s pribúdajúcim vekom atraktívnejšie, pravda ak ich správne umiestnite a vhodne sa o ne postaráte. Poradíme vám, čo je predpokladom úspechu.

 

juka2018 v

 

 

1.DOSTATOK SVETLA A TEPLA

Juky patria k rastlinám, ktoré obľubujú dostatok rozptýleného svetla, ideálne z viacerých strán. Počas leta ich dokonca môžete pestovať vonku, na slnečnej terase alebo dvore. Ak má rastlina menej svetla, je nepekne vytiahnutá, listy sú bledšie a slabšie, celkový vzhľad rastliny nie je až tak príťažlivý. Kým v lete juka žiada bežnú izbovú teplotu alebo pobyt vonku, v zime jej rozhodne doprajte nižšie teploty, napríklad v rozmedzí od 7-12°C. V zime jukám prekážajú vyššie teploty a suchý vzduch. Umiestnenie v takýchto podmienkach je príčinou prečo sa rastlinám nedarí dobre.

 

2. ZÁLIEVKA

V lete, najmä ak juky pestujete vonku, je dôležitá intenzívnejšia zálievka, ideálne 2-3 krát týždenne. Vždy na substrát, nie do misky. Medzi každou ďalšou zálievkou však nechajte substrát preschnúť. Vhodná na zálievku je dažďová voda. Počas leta je zároveň vhodné rastliny postrekovať vlažnou vodou. V zime naopak juky žiadajú menší prísun vody, stačí ich zaliať raz za týždeň, prípadne raz za 10 dní. Vždy kontrolujte aj prebytočnú zálievkovú vodu v podmiske, pravidelne ju vylievajte.

 

3.PRIHNOJOVANIE
Nezabudnite rastliny prihnojovať hlavne počas leta, až do septembra, a to špeciálnym hnojivom určeným pre juky a dracény, prípadne izbové rastliny okrasné listom. Najlepšie vo forme zálievky. Použiť však môžete aj praktické tyčinkové hnojivá. V zime juky nikdy neprihnojujte!

 

4. ČISTENIE
Hoci je to prácne, vyplatí sa občas vlhkou handričkou dôkladne očistiť jednotlivé listy. Zbavíte ich prachu a rastlina sa vám za to odvďačí vitálnejším vzhľadom. Pri jukách sa neosvedčilo používanie leskov na listy. Nezabudnite rastlinu zbavovať spodných suchých listov, prípadne listov poškodených pretože znižujú jej estetickú hodnotu.

 

5. PRESADENIE
Vitalitu rastlín podporíte malým trikom. Po asi 3- 5 rokoch môžete rastlinu presadiť do väčšieho črepníka a substrátu pre izbové rastliny okrasné listom. Oveľa prínosnejšie však pre rastlinu bude, ak vymeníte v pôvodnom črepníku vrchnú vrstvu zeminy, až po korene juky. Po doplnení rastlinu pestujte bežným spôsobom, zalejte ju však až to asi troch dňoch.

 

Napísal: Daniel Košťál

Foto: Flower Council Holland

Aktuálne novinky

Efektívnejšie zavlažovanie na základe potrieb rastlín

fliwer mZaujímavou novinkou pre majiteľov záhrad je systém Fliwer. Nejde o tradičné elektronické programovacie zariadenie ako všetky ostatné produkty na trhu so zavlažovaním. Ide o sofistikovaný systém, riadený umelou inteligenciou.

Rastlina mesiaca

Mäta, bylinka do nápojov aj záhonov

mata rm mMäta patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným záhradným rastlinám. Vybrať si môžete dokonca z viacerých veľmi zaujímavých kultivarov. Mäta je trendová a moderná rastlina, jej pestovanie je veľmi jednoduché.

Záhradné prešľapy

Nesnažte sa magnóliu krotiť rezom

magnolia preslap mMagnólie patria k drevinám, ktoré zle znášajú rez. Ak sa preň napriek tomu rozhodnete, drevinu poškodíte, navyše stratí svoj charakteristický rastový tvar a aj regenerácia rezných rán bude veľmi zdĺhavá.

Čítať ďalej...

Grilovačka v záhrade aj na balkóne

weber ilustrak mJar sa tento rok ohlásila skôr ako inokedy a s teplými lúčami slnka je spojené aj grilovanie, stretávanie sa so susedmi, priateľmi či rodinou pri voňavých dobrotách. Nemáte záhradu a prepravovať ťažký gril na lúku za mesto je príliš obtiažne? Nevadí, so správne zvoleným grilom si grilovaciu oázu môžete vyčariť kdekoľvek!

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Rozsvieťte si letné terasy inak

farebne ziarovkyPoslúžia vám originálne LED dekoračné svietidlá. Zaujímavým trendom sú exteriérové žiarovkové reťaze alebo jemne svietiace retiazky, ktoré vyniknú na rôznych rastlinách a stromoch. V ponuke sú viaceré svietiace tvary a nápaditá môže byť aj farebnosť.

Čítať ďalej...