zahradny magazin leto hore2

instagrampinterest2

Ako docieliť krásnu zeleň na okenných parapetoch?

Izbová zeleň je príjemným spestrením interiéru a väčšinou aj našim užitočným spoločníkom. Miesto pre rastliny sa nájde aj v tom najmenšom byte, stačí aj okenný parapet. Nie všetkej zeleni sa však v blízkosti okien darí. Aké je tajomstvo úspechu?

 

kvety okna velky perex

 

Z kvetinárstva rovno na domáci okenný parapet. Takýto je najčastejší scenár ak sa rozhodneme mať doma pekné izbové rastliny. Okenný parapet plný krásnej zelene je napokon závideniahodná vec. Avšak treba vedieť ako na to a hlavne, aké druhy rastlín môžete k oknám umiestniť.

 

Nie každá rastlina pri okne prosperuje a okamžite plní očakávaný účel. Dôvodom môže byť nesprávny výber zelene na danú svetovú stranu. Často sa táto skutočnosť podceňuje a práve to je dôležitý základ úspechu. Ak uskutočníte nápravu, zrejme budete milo prekvapí a za rastliny v oknách sa už hanbiť nebudete.

 

MIESTO PRE ZELEŇ

 

Najideálnejšie podmienky pre izbovú zeleň, najmä z hľadiska svetla, poskytujú okenné parapety situované na východ a západ. Ak sa vás týka pravý opak, teda sever a juh, nezúfajte. Aj na takto situovaných okenných parapetoch zeleň porastie, rozkvitne, len ju bude potrebné vyberať precíznejšie.

 

Ak rastliny umiestnite tak, ako si žiadajú a zohľadníte aj ich požiadavky na svetové strany, zakrátko sa vám za to odmenia. Tešiť sa budete z bohatého olistenia a reprezentatívneho vzhľadu, pri mnohých druhoch aj z bohatého kvitnutia. Samozrejme správna voľba miesta je aj zárukou dlhovekosti rastlín.

 

VÝCHOD

 

Ak túžite po rovnomerne olistenej zeleni, budete jej musieť poskytnúť dostatok svetla. Ideálne z viacerých strán. Vhodné sú okenné parapety situované smerom na východ alebo západ.
Východnú stranu obľubujú svetlomilné rastliny. Ide o najviac ideálnu stranu na pestovanie izboviek, najmä kvitnúcich. Na takýchto okenných parapetoch sa rastliny vďaka rannému a neskôr rozptýlenejšiemu dennému svetlu rovnomerne olistia, pekne kvitnú a zachovávajú si charakteristické rastové vlastnosti. Ak je však okno situované na juhovýchod, rastliny môžu trpieť kvôli silnejším slnečným lúčom. Potrebné preto bude myslieť aj na poludňajšie tienenie. Orientácia okna na severovýchod zasa môže rastlinám ponúkať menej svetla, čo sa rýchlo prejaví na ich vzhľade.

 

TIP AUTORA
Východné okno je ideálne na pestovanie rôznych druhov orchideí, izbového brečtanu, zelenca, potosovca, izbovej azalky, bromélií alebo antúrií.

 

ZÁPAD

 

Rastliny, ktoré potrebujú dostatok svetla môžete umiestniť aj na okenné parapety situované smerom na západ. Je to miesto, kde je obvykle dostatok rozptýleného svetla, ostré a úpalové slnečné lúče tu nehrozia a tak nedochádza k popáleninám listov rastlín. Nie ideálna je orientácia na juhozápad, tu môže byť slnečná intenzita silnejšia a preto treba myslieť aj na tienenie. Západná strana je ideálnejšia pre izbové rastliny, ktoré sú okrasné listom. Pestovať na takýchto okenných parapetoch, alebo aj v ich blízkosti môžete dracény, bromélie, fikusy, voskovky, kordylínky, mliečniky, kalanchoe, africké fialky, vianočné a veľkonočné kaktusy a zamiokulkas.

 

SEVER A JUH

 

Okná orientované na sever sú problematickejšie z hľadiska svetelnosti, aj tu sa však môžete tešiť z množstvo krásnych rastlín. Ide hlavne o druhy, ktoré obľubujú polotieň, prípadne tieň. Malo by však ísť o okno, ktoré nie je zvonka zatienené iným domom alebo mohutnejším stromom. Inak by bolo nevyhnutné rastliny prisvetľovať.

 

Môžete tu pestovať druhy s pestrofarebnými listami, zaujímavými kvetmi a netradičným pôvodom. Napríklad široké spektrum zelene, ktorá pochádza z tropických oblastí sveta. Hodiť na takýto okenný parapet sa budú bromélie, izbové papraďorasty, brečtan, filodendron, lopatkovec, begónie okrasné listom, aglaonémy, aspidistry, fitónie, ale aj africké fialky či streptokarp.

 

Najviac svetlá je južná strana a preto na tieto okenné parapety môžete umiestniť len druhy obľubujúce priame slnko a sucho. Je to väčšina kaktusov a sukulentov, citrusy, ananásy, kalanchoe, ibišteky čínske, aloe a ďalšie druhy. Intenzita svetla je na tom to mieste veľmi vysoká, často dochádza ak j prehrievaniu okenných tabúľ. Ak treba je vhodné počas poludnia letných dní okenný parapet s rastlinami tieniť. Častejšie tu tiež treba kontrolovať vlhkosť substrátu u druhov, ktoré majú vyššie požiadavky na vlahu. Na tejto strane si však môžete vytvoriť ukážkovú zbierku kaktusov a sukulentov, môžete si tu dokonca pre ne vytvoriť špeciálne okenné poličky.

 

Napísal: Daniel Košťál

Aktuálne novinky

Efektívnejšie zavlažovanie na základe potrieb rastlín

fliwer mZaujímavou novinkou pre majiteľov záhrad je systém Fliwer. Nejde o tradičné elektronické programovacie zariadenie ako všetky ostatné produkty na trhu so zavlažovaním. Ide o sofistikovaný systém, riadený umelou inteligenciou.

Rastlina mesiaca

Mäta, bylinka do nápojov aj záhonov

mata rm mMäta patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným záhradným rastlinám. Vybrať si môžete dokonca z viacerých veľmi zaujímavých kultivarov. Mäta je trendová a moderná rastlina, jej pestovanie je veľmi jednoduché.

Záhradné prešľapy

Nesnažte sa magnóliu krotiť rezom

magnolia preslap mMagnólie patria k drevinám, ktoré zle znášajú rez. Ak sa preň napriek tomu rozhodnete, drevinu poškodíte, navyše stratí svoj charakteristický rastový tvar a aj regenerácia rezných rán bude veľmi zdĺhavá.

Čítať ďalej...

Grilovačka v záhrade aj na balkóne

weber ilustrak mJar sa tento rok ohlásila skôr ako inokedy a s teplými lúčami slnka je spojené aj grilovanie, stretávanie sa so susedmi, priateľmi či rodinou pri voňavých dobrotách. Nemáte záhradu a prepravovať ťažký gril na lúku za mesto je príliš obtiažne? Nevadí, so správne zvoleným grilom si grilovaciu oázu môžete vyčariť kdekoľvek!

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Rozsvieťte si letné terasy inak

farebne ziarovkyPoslúžia vám originálne LED dekoračné svietidlá. Zaujímavým trendom sú exteriérové žiarovkové reťaze alebo jemne svietiace retiazky, ktoré vyniknú na rôznych rastlinách a stromoch. V ponuke sú viaceré svietiace tvary a nápaditá môže byť aj farebnosť.

Čítať ďalej...