zahradny magazin jar 001

instagrampinterest2

Tradičná aj moderná zornica. Objavte jej pôvab

Pokiaľ dnes patria okenné parapety moderných aj starších bytov orchideám, v minulosti sa na nich vynímali zornice. Nádherné, často obrovské a sýto farebné kvety sa objavujú v zime a na jar. Ide o vysoko reprezentatívnu rastlinu, ktorá by si opäť zaslúžila vyššiu pozornosť.

 

amarylis velky perex

 

Zornica (Hippeastrum) pochádza z Ameriky, z pôvodných druhov bolo vyšľachtených množstvo krásnych kultivarov. Tie sa stali aj predmetom zberateľstva. Rastlina púta hlavne v čase kvitnutia. Na vyššej kvetnej stonke (niekedy sú aj dve) sa postupne objaví 3, niekedy až 6 veľkých zvončekovitých kvetov. Rastlina kvitne pomerne dlho, niekedy aj vyše mesiaca. Kvety môžu mať rôzny priemer a farbu. Klasiku predstavujú zornice s červenými kvetmi, nádherné sú však aj zornice s kvetmi bielymi, ružovými, alebo dokonca viacfarebnými. Napríklad červeno bielymi, alebo ružovo bielymi. Niektoré kultivary vynikajú pásikavými kvetnými lupeňami, iné sú bielym pásikom olemované. Kvety sú najčastejšie jednoduché, dostať kúpiť však aj zornice s kvetmi plnými. Tých však nebýva na rastline veľa.

 

Spolu s kvetnou stonkou sa vyvíjajú aj dlhé, lesklé remeňovité listy. Spočiatku sú krátke, po odkvitnutí rastliny narastajú do väčších rozmerov. V substráte má zornica uloženú cibuľu a práve tá je zárukou, že rastlina každoročne opätovne rozkvitne. Zároveň aj tajomstvom bohatého a správne načasovaného kvitnutia.

 

KRÁSA Z CIBULE


V kvetinárstve, či hobbymarkete si môžete v zime, alebo skoro na jar kúpiť napučané rastliny s viditeľným pukom v črepníku. Tie, ak si prinesiete domov a vhodne sa o ne postaráte, vám zakrátko rozkvitnú. Vypestovať si však takúto rastlinu môžete, ak máte chuť experimentovať, jednoducho aj svojpomocne. V predaji nájdete cibule zorníc na jeseň, alebo v zime. Vyberte si z ponuky len väčšie, tvrdšie, nepoškodené a teda životaschopné kusy.

 

amarylis c1

 

TIP AUTORA
Ak uprednostníte menšie cibule, kvetov sa v prvom roku nedočkáte. Môžete si ich však kúpiť viac, sú lacnejšie a dopestovať si časom kvalitné kvitnúce rastliny. O rastliny sa však od začiatku vzorne starajte.

 

Cibule vysaďte čo najskôr po kúpe. Ak nestíhate, uskladnite ich v chladnejšej a tmavšej miestnosti. Nesmie ísť o vlhkú miestnosť, tu by cibule zahnívali. V zásade platí, že ak cibule z jesenného nákupu vysadíte v novembri, kvetov sa dočkáte v období Vianoc a novoročných sviatkov. Od zasadenie cibule do vykvitnutia uplynie zhruba 6-8 týždňov. Podobne si môžete načasovať kvitnutie zornice aj v období Veľkej noci.

 

 

Pred výsadbou vložte cibuľu zornice na krátky čas do vlažnej vody, čím ju prebudíte a povzbudíte k tvorbe koreňov. Následne vysaďte cibuľu do stredu primerane veľkého črepníka. Nie veľmi malého, ani veľkého. Ideálne by mal mať priestor od cibule po okraj črepníka asi 5cm. Na dno črepníka vždy dajte trochu keramzitu, cibuľa je citlivá na hromadenie prebytočnej zálievkovej vody. Keramzit ju pomôže ochrániť. Použite bežný kvalitný substrát pre izbové rastliny. Cibuľu vysaďte tak, aby jej časť, asi tretina, vytŕčala z pôdy. Črepník umiestnite na teplé a svetlé miesto, substrát priebežne zavlažujte. Po vypučaní listov a objavení sa kvetného puku môžete zálievku mierne zvýšiť. Pozor na premokrenie, nikdy tiež nelejte vodu na cibuľu.

 

amarylis c2

 

UMIESTNENIE V BYTE

 

Zornica najkrajšie vynikne na okenných parapetoch, v čase kvitnutia aj na iných reprezentatívnejších miestach bytu, v jedálňach, kuchyniach, aj obývacích izbách. Nehodí sa do detských izieb pretože je jedovatá. Uplatní sa v tradičnom aj modernom interiéri, vždy v spojení s dekoratívnym črepníkom. Nevyhnutné je pre rastlinu svetlé miesto (nie priame slnko) s bežnou izbovou teplotou. Tá by nemala klesnúť pod 15°C. Počas kvitnutia zalievajte rastlinu striedmo, tak, aby medzi každou ďalšou zálievkou substrát dobre preschol.

 

amarylika c5

 

TIP AUTORA
Počas kvitnutia aj po odkvitnutí rastlinu môžete prihnojovať hnojivom na kvitnúce izbové rastliny v slabšej koncentrácii, v intervale raz za dva až tri týždne. Týmto podporíte tvorbu kvetov v ďalšom roku. Prihnojovanie rastliny ukončite v auguste.

 

Priebežne počas pestovania myslite aj na presadenie rastliny do nového, čerstvého substrátu. Stačí raz za 3 roky. To vtedy, ak cibuľu z črepníka nevyberáte. Pri presádzaní je vždy dobré očistiť cibuľu od starých a odumretých koreňov.

 

ČO S RASTLINOU PO ODKVITNUTÍ ?

 

Dôležitá a často zanedbávaná je starostlivosť o zornicu pod odkvitnutí. Najskôr je potrebné odstrániť rastline kvetný stvol so zvyškami odkvitnutých kvetov. Dlhé listy však ponechajte, postarajú sa o potrebné vyživovanie cibule v substráte. Ideálne, ak má rastlina niekoľko listov. Rastlinu pravidelne, ale striedmo zavlažujte (pozor na premokrenie) a prihnojujte. V lete ju dokonca môžete umiestniť na polotienisté miesto na balkóne, terase, či v záhrade. Pozor, mala by mať dostatočne chránené miesto v čase dlhšie trvajúcich dažďov.

 

zornica c2

 

Začiatkom septembra rastlinu prestaňte zalievať. Počkajte kým jej zaschnú listy, tie následne odstráňte. Cibulu buď vyberte z črepníka a uskladnite v košíku na tmavšom, chladnom a suchom mieste, alebo ponechajte v črepníku a takisto tento umiestnite do uvedeného priestoru. Zalievať, ak cibuľu necháte v črepníku, začnite až buď v novembri, alebo začiatkom roka, podľa toho, kedy chcete, aby zornica vykvitla. Pri správnej starostlivosti sa z rastliny budete tešiť veľa rokov. Jej starostlivosť je jednoduchá a krása, ktorou vás obdarí bude pre vás hodnotnou odmenou.

 

Napísal: Daniel Košťál

Foto: Shutterstock.com

Aktuálne novinky

Kvitnutie levandúľ podporí vhodný substrát

substrat levandule mLevanduľa patrí v poslednej dobe k viac pestovaným okrasným rastlinám. Pestuje sa na záhonoch aj v nádobách. Doteraz však nebol pre túto rastlinu k dispozícii špeciálny substrát. Do ponuky ho v tomto roku zaradila značka Forestina.

Rastlina mesiaca

Srdcovka, rastlina pre romantikov

srdcovka maly perexTáto nádherná a krehko pôsobiaca trvalka, bola kedysi bežnou súčasťou záhrad. Aktuálne sa do nich vracia, obľuba tejto rastliny opäť narastá. Pestovať ju možno v tradičnej vidieckej aj modernej mestskej záhrade.

Záhradné prešľapy

Len nie tam, kde je prvé voľné miesto

preslap14Jar je obdobím, kedy sa mnohí vyberáme za nákupom rastlín. Dobré je však nakupovať s rozvahou. Ak sa pre rastliny rozhodnete, mali by ste vopred vedieť kam ich doma umiestnite.

Čítať ďalej...

Túžite po krásnej záhrade? Plánujte a premýšľajte!

foto1 mZáhrada je dokonalé miesto na trávenie voľného času a oddych. Zatiaľ čo zimné mesiace sú vhodné na premyslenie jarných úprav a plánovanie, s ich realizáciou už môžete začať od marca.

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Záhradná sezóna je v plnom prúde. Nechýba vám ešte niečo?

geis maly perexMesiac máj patrí k najkrajším obdobiam v roku. Všetko kvitne a majitelia záhrad, najmä tí, čo majú skleníky či fóliovníky, sa už tešia z prvých reďkoviek a šalátov. V záhrade je vždy veľa práce a nemali by ste zaspať na vavrínoch prvých tohtoročných pestovateľských úspechov.

Čítať ďalej...