zahradny magazin leto hore2

instagrampinterest2

Bonsaje môžu byť šperkom moderného interiéru

Dôležité je si vybrať vhodný druh rastliny. Nie všetky, ktoré sa pod označením bonsaj predávajú, sú zároveň vhodné na pestovanie v interiéri. Máme pre vás jeden osvedčený tip.

 

ficus mocro velky perex

 

Figovník, často označovaný aj ako fikus, je nenáročnou a obľúbenou izbovou rastlinou. Známych je už viac ako 2000 druhov a kultivarov. V poslednej dobe sa aj k nám dostali veľmi zaujímavé formy tejto tradičnej rastliny. Tie môžu zaujať toho, kto hľadá niečo nevšedné a málo rozšírené.

 

Figovník maloplodý (Ficus microcarpa „Ginseng“) sa napríklad dá pestovať aj v tvare miniatúrnych stromčekov, bonsajov. Rastlina upúta drsným a robustnejším vzhľadom, nápadne zhrubnutou bázou, niekedy aj množstvom vzdušných koreňov a najmä drobnými kožovitými a nápadne lesklými listami. Rastlina sa ponúka na obdivovanie, pôsobí unikátne a originálne, je úplne odlišná od inej, tradičnej interiérovej zelene.

 

VHODNÝ VÝBER

 

Vybrať si môžete menšie, strednej veľké, aj veľmi veľké exempláre. Každodenný pohľad na rastlinu je vždy príjemný, nabije vás energiou a harmóniou.

 

ficus micro2

 

Pôvodne rastie tento druh figovníka v niektorých častiach Ázie. Na prirodzených stanovištiach dosahuje výšku až 20 m. V byte sa tohto extrému obávať nemusíte. V Európe sa malé rastliny na predaj pestujú vo veľkom v Holandsku. Sem sú však prinesené z Ázie, z nich záhradníci dopestujú atraktívne stromčeky v podobe bonsajov. Rastlina rastie pomaly, dožíva sa dokonca veľmi vysokého veku a bude vašim oddaným spoločníkom. V Ázii, ktorá je už po stáročia svetovým centrom pestovania bonsajov by ste našli aj veľmi krásne exempláre práve tohto figovníka.

 

ficus micro1

 

Figovník v podobe bonsajového stromčeka, bude najlepšie umiestniť v byte na dobre viditeľné miesto, samozrejme záleží od veľkosti rastliny. Väčšie priestory privítajú aj väčšie exempláre, zaujímavé sú rovnako aj menšie jedince, ktoré nie je vhodné miešať v skupinách s inými izbovkami.

 

STAROSTLIVOSŤ

 

Figovníku maloplodému plne vyhovuje prostredie súčasných moderných bytov, počas leta  dokonca aj pobyt vonku, na terase, či v záhrade. Nezabudnite, že v lete obľubuje teplo, uprednostní však polotieň pred priamym slnkom. Ak by ste tento bonsaj vystavili na priame slnko, zrejme by prišlo k popáleniu tuhých listov. Rastline by následne trvalo dlhšie, kým by sa opäť zregenerovala.

 

V zime je vhodné pestovať rastlinu v svetlom a chladnejšom priestore. Odporúčaná teplota je od 12-15°C. Umiestnenie v prekúrenej miestnosti a so suchším vzduchom je dlhodobo nevhodné najmä pre menšie rastliny. Väčšinou však po aklimatizovaní tieto rastliny dobre tolerujú aj suchý vzduch. Inak je to pri vhodnej starostlivosti dlhoveká a pestovateľsky nenáročná rastlina.

 

TIPY AKO ZALIEVAŤ

 

Nevyhnutné je dopriať rastline pravidelnú zálievku, stačí približne dva krát týždenne. Medzi každým zaliatím musí substrát v črepníku dôkladne preschnúť. Korene tohto figovníka neznášajú premokrenie, hneď začínajú zahnívať a súčasne sa pridruží aj opadávanie listov. V lete zalievajte viac, v zime menej. Nezabudnite kontrolovať podmisky. Môže sa v nich hromadiť zálievková voda, ktorú treba vylievať. Priebežne môžete, ak máte v byte suchší vzduch, rastliny postrekovať odstátou vodou. Viditeľne jej to prospeje rovnako ako pravidelné prihnojovanie. Prihnojovať treba v čase intenzívneho rastu raz za týždeň, v zime raz za dva, či štyri týždne.

 

ficus micro3

 

Figovník samozrejme môžete priebežne zastrihovať (za druhým a tretím listom) a tým ho postupne tvarovať. Korunka pekne zhustne a rastlina bude pôsobiť ešte atraktívnejšie a bdue mať podobu bonsaju.

 

Priebežne je potrebné myslieť aj na presádzanie. Ideálny na presadenie je marec, stačí tak urobiť raz za tri roky. Pri presádzaní je vhodné mierne skrátiť aj korene. Rastlina na to celkom dobre reaguje.

 

ficus micro4

 

ČO JEJ PREKÁŽA?

 

Podobne, ako ostatné druhy, aj tento figovník citlivo reaguje na prievan, blízkosť tepelného zdroja aj časté premiestňovanie. Zareaguje opadávaním lístia, alebo ich zasychaním. Netreba sa však obávať. Opad listov nebýva masívny a ani netrvá dlho. Zakrátko si rastlina na nové miesto zvykne. Mať takýto typ interiérovej rastliny, z ďalekých trópov, sa v modernom byte určite vyplatí.

 

Pripravil: dk
Zdroj a foto: Flower Council Holland, redakcia

Aktuálne novinky

Efektívnejšie zavlažovanie na základe potrieb rastlín

fliwer mZaujímavou novinkou pre majiteľov záhrad je systém Fliwer. Nejde o tradičné elektronické programovacie zariadenie ako všetky ostatné produkty na trhu so zavlažovaním. Ide o sofistikovaný systém, riadený umelou inteligenciou.

Rastlina mesiaca

Mäta, bylinka do nápojov aj záhonov

mata rm mMäta patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným záhradným rastlinám. Vybrať si môžete dokonca z viacerých veľmi zaujímavých kultivarov. Mäta je trendová a moderná rastlina, jej pestovanie je veľmi jednoduché.

Záhradné prešľapy

Nesnažte sa magnóliu krotiť rezom

magnolia preslap mMagnólie patria k drevinám, ktoré zle znášajú rez. Ak sa preň napriek tomu rozhodnete, drevinu poškodíte, navyše stratí svoj charakteristický rastový tvar a aj regenerácia rezných rán bude veľmi zdĺhavá.

Čítať ďalej...

Grilovačka v záhrade aj na balkóne

weber ilustrak mJar sa tento rok ohlásila skôr ako inokedy a s teplými lúčami slnka je spojené aj grilovanie, stretávanie sa so susedmi, priateľmi či rodinou pri voňavých dobrotách. Nemáte záhradu a prepravovať ťažký gril na lúku za mesto je príliš obtiažne? Nevadí, so správne zvoleným grilom si grilovaciu oázu môžete vyčariť kdekoľvek!

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Rozsvieťte si letné terasy inak

farebne ziarovkyPoslúžia vám originálne LED dekoračné svietidlá. Zaujímavým trendom sú exteriérové žiarovkové reťaze alebo jemne svietiace retiazky, ktoré vyniknú na rôznych rastlinách a stromoch. V ponuke sú viaceré svietiace tvary a nápaditá môže byť aj farebnosť.

Čítať ďalej...