Zima nie je pre izbové rastliny vítaným obdobím a neraz to na nich aj vidno. Tešiť sa zo sviežej a ukážkovej izbovej zelene sa však chceme aj v dňoch, keď vonku panuje chlad. Čo pre to treba urobiť?

 

izbovky velky 2018

 

V prvom rade sa postarajte o to, aby vaše rastliny mali ideálne podmienky pre svoj rast. Doprajte im čo najviac svetla. Prirodzeného svetla je totiž počas zimy menej, rastliny ho však potrebujú aj v zime dostatok. Ak ho nemajú trpia, chradnú, sú náchylnejšie na napadnutie škodcami a ohrozované chorobami. Umiestnite preto zeleň čo najbližšie k oknám bez tienenia, alebo ešte lepšie, k preskleným dverám. Najvyššie nároky na svetlo majú pestrolisté druhy izboviek a kvitnúce druhy. Nezabudnite, že väčšine rastlín vyhovuje, ak k nim svetlo prichádza z viacerých strán, nielen z jednej.

 

POZOR NA PRIEVAN

 

Tomu sa snažte pri pestovaní izboviek vyhnúť. Väčšina z nich naň citlivo reaguje. Miestnosť s rastlinami ale občas dobre vyvetrajte. Najlepšie počas slnečných dní, kedy nemrzne. Pravidelný prísun čerstvého vzduchu izbovej zeleni len prospeje.

 

Počas celej zimy dbajte aj na správnu teplotu podľa požiadaviek konkrétnych rastlín. Druhy pochádzajúce z trópov neznesú chlad preto ich v takýchto miestnostiach nepestujte. Vyhnite sa pri situovaní rastlín aj miestam v blízkosti tepelných zdrojov a sálajúceho tepla.

 

NEVYHNUTNÁ VLHKOSŤ

 

Ďalším dôležitým krokom bude zvýšenie vzdušnej vlhkosti. Suchý vzduch izbovým rastlinám v zime škodí. Tolerujú ho najviac kaktusy a sukulenty. Ostatné rastliny síce krátkodobo znesú nízku vzdušnú vlhkosť, dlhodobo suchý vzduch už pre ne predstavuje problém. Vyššiu vzdušnú vlhkosť obľubujú hlavne druhy pochádzajúce z trópov, suchomilným druhom ubližuje.

 

To, že rastlina trpí a nemá potrebnú vzdušnú vlhkosť spoznáte podľa hnedých (zaschnutých) listových špičiek. Spočiatku nenápadný, skôr kozmetický problém však môže vyústiť do štádia, kedy začnú listy žltnúť, schnúť a opadávať.

 

Vlhkosť vzduchu zvýšite pravidelným, najlepšie denným rosením celých rastlín, alebo len listov, jednotlivých výhonkov a vzdušných koreňov, vždy odstátou vodou. Ak máte menšie rastliny, môžete ich minimálne raz týždenne osprchovať vlažnou vodou. Pomôžu aj odparovače, ktoré sa vešajú na radiátory, alebo rôzne ďalšie odparovacie zariadenia, izbové fontánky, dokonca misky naplnené vlhkým keramzitom a štrkom. Na tieto môžete postaviť črepníky s rastlinami.

 

Vo všeobecnosti platí, že čím je v miestnosti s rastlinami vyššia teplota, tým vyššia vzdušná vlhkosť bude potrebná. V chladnej miestnosti je vyššia vzdušná vlhkosť nežiadúca.

 

TIP AUTORA
Pri veľkolistých druhoch si dajte záležať aj na odstraňovaní prachu. Pomôže jemná vlhká utierka, alebo sprchovanie. Pri malolistých a tŕnistých druhoch pomôže plochý štetec.

 

ZALIEVANIE

 

Počas zimy potrebujú rastliny podstatne menej vlahy. Zalievajte ich vždy až po tom, čo substrát dôkladne preschne (vlhkosť substrátu vyskúšajte prstom). Nie je vhodné nechávať substrát dlhodobo presušený, ale ani premáčaný. Druhý prípad je horší. Ak má rastlina dlhodobo veľmi mokrý substrát, začnú jej zahnívať korene. Ťažko ju potom zachránite. Pravidelne preto treba kontrolovať nielen podmisky, ale aj obalové nádoby a prebytočnú vodu z nich vždy vylievať. Najlepšie je to urobiť zakrátko po zálievke. Nezabudnite tiež na to, že potreby vody bude vyššia na parapetných doskách pod ktorými je umiestnený zdroj tepla a tiež u rastlín v závesných nádobách.

 

Platí aj to, že čím menej svetla majú rastliny počas zimy k dispozícii, tým menej vlahy žiadajú. Niektoré rastliny – kaktusy a sukulenty počas zimy zalievajte veľmi málo, takmer vôbec. Na zálievku používajte v zime len odstátu vodu, nikdy nie priamo nabranú.

 

PRIHNOJOVAŤ ALEBO NIE?

 

Zima je pre rastliny obdobím vegetačného pokoja. Nielen potreby vody, ale aj živín nižšia. V tomto období je potrebné prihnojovať len kvitnúce druhy – vždy len hnojivom na kvitnúce izbové rastliny. Prihnojiť môžete, ale len asi raz za mesiac a polovičnou dávkou hnojiva rastliny, pri ktorých je žiadaný reprezentatívnejší vzhľad. Môže ísť o zeleň v obývacej izbe či vo vstupných priestoroch. S prihnojovaním to ale v zime rozhodne nepreháňajte. Naplno môžete s prihnojovaním začať niekedy v druhej polovici marca.

 

INÉ POTREBNÉ ÚKONY

 

K ďalším činnostiam, ktoré netreba počas zimy zanedbávať patrí odstraňovanie odkvitnutých kvetov, žltnúcich a suchých listov, či poškodených častí. Počas zimy rastliny nestrihajte ( možné sú len mierne úpravy a odstránenie poškodených častí) ani nepresádzajte, môžete však podľa potreby doplniť substrát a tiež ho občas na povrchu prekypriť. Pravidelne tiež kontrolujte zdravotný stav izbových rastlín. Odstrániť škodcov alebo choroby je vždy jednoduchšie na začiatku a aj riziko, že o rastlinu prídete je nízke. Ak je rozsah poškodenia veľký porozmýšľajte nad výmenou rastliny. Nezabudnite, že škodcami a chorobami sú rastliny viac ohrozené pri nevhodnom pestovaní. Počas zimy je tiež potrebné rastliny spolu s črepníkmi priebežne otáčať, aby rástli rovnomerne. Na toto sa veľmi často zabúda. dk

Pin It