zahradny magazin jar 001

instagrampinterest2

Čerstvé bylinky priamo z kuchyne

Využívanie čerstvých byliniek pri príprave alebo dochucovaní jedál je bežnou záležitosťou. Počas leta obvykle nie je problém čerstvé bylinky zohnať. Stačí ich mať vysadené v záhrade, na balkóne alebo terase. V zime je to horšie, zostáva jedna možnosť. Spoľahnúť sa na bylinky zo supermarketov.

 

velikanske bylinky


Ponuka byliniek nielen rezaných, ale aj v črepníkoch, je dnes celoročne pestrá. Väčšinou zoženiete presne tie, ktoré najviac využívate. Už pri kúpe sa sústreďte na vitálne, zdravé a bohato olistené jedince. Dajte pozor, aby ste si nekúpili bylinky, ktoré majú preliaty substrát a príznaky hniloby.

 

Dôležité je si uvedomiť, že bylinky z regálov supermarketov dlhú životnosť v domácnostiach nemajú. Sú určené na okamžitú spotrebu a po čase je lepšie vymeniť ich za nové jedince.

 

AKO NA NE?

 

Ak budete chcieť, aby bylinky prežili dlhšie, vysaďte si na jeseň do črepníkov mladé rastliny zo záhrady. Najskôr ich aklimatizujte, v žiadnom prípade ich hneď nenoste do interiéru. Staršie bylinky sa na to už nehodia. Vypestovať si tiež bylinky môžete aj zo semien, ktoré bežne dostanete kúpiť.

 

TIP AUTORA
V interiéri môžete dočasne pri splnení niekoľkých podmienok pestovať bazalku, kôpor, majorán, petržlen, pažítku, pamajorán (oregano), tymián aj mätu.

 

Bylinkám najlepšie svedčí okenný parapet, najlepšie kuchynský. Tu budú vždy poruke. Osvedčili sa okná orientované na juh alebo východ. Najmenej vhodné sú okná severné. Nepestujte ich na parapetoch, pod ktorým je radiátor. Sálajúce teplo a suchý vzduch by vytvorili prostredie, kde by sa bylinkám nedarilo. Prosperovať budú na chodbe, verande alebo v zimnej záhrade. Praktické je pestovanie byliniek v hlinených črepníkoch, tie plastové sú najmenej vhodné pretože hrozí riziko premokrenia. Na pestovanie byliniek a korenín sa hodí kvalitný priepustný substrát a na dne každého črepníka musí byť drenážna vrstva.

 

PODMIENKY

 

Bylinkám, ktoré sa rozhodnete pestovať vo vnútri, doprajte hlavne veľa svetla. Najlepšie ak svetlo prichádza k rastlinám z viacerých strán a majú ho k dispozícii aspoň päť hodín denne. V takomto prostredí budú husto a rovnomerne olistené, ich listy budú navyše príjemne aromatické. Dôležité je dopriať týmto rastlinám aj dostatok čerstvého vzduchu. Priebežne počas zimy preto treba miestnosť s nimi vetrať, najlepšie v dňoch keď je slnečno. Viac ako prekúrená miestnosť im vyhovuje miestnosť chladnejšia, taká, kde sa aspoň v noci nekúri. Ideálne je tieto rastliny pestovať pri teplote od 15-17°C. Nezabudnite na zálievku, ale nezalievajte príliš veľa. Medzi každou ďalšou zálievkou nechajte substrát dôkladne preschnúť. Ak máte bylinky v dekoratívnych obalových nádobách, kontrolujte ich a vylievajte prebytočnú zálievkovú vodu. Prihnojovať bylinky v črepníkoch počas jesene a zimy nemusíte. Priebežne však zberajte vňať- ideálne vrcholčeky a jednotlivé lístky. Rastlina sa bude zahusťovať a poskytne vám zakrátko novú vňať. dk

Aktuálne novinky

Kvitnutie levandúľ podporí vhodný substrát

substrat levandule mLevanduľa patrí v poslednej dobe k viac pestovaným okrasným rastlinám. Pestuje sa na záhonoch aj v nádobách. Doteraz však nebol pre túto rastlinu k dispozícii špeciálny substrát. Do ponuky ho v tomto roku zaradila značka Forestina.

Rastlina mesiaca

Srdcovka, rastlina pre romantikov

srdcovka maly perexTáto nádherná a krehko pôsobiaca trvalka, bola kedysi bežnou súčasťou záhrad. Aktuálne sa do nich vracia, obľuba tejto rastliny opäť narastá. Pestovať ju možno v tradičnej vidieckej aj modernej mestskej záhrade.

Záhradné prešľapy

Len nie tam, kde je prvé voľné miesto

preslap14Jar je obdobím, kedy sa mnohí vyberáme za nákupom rastlín. Dobré je však nakupovať s rozvahou. Ak sa pre rastliny rozhodnete, mali by ste vopred vedieť kam ich doma umiestnite.

Čítať ďalej...

Túžite po krásnej záhrade? Plánujte a premýšľajte!

foto1 mZáhrada je dokonalé miesto na trávenie voľného času a oddych. Zatiaľ čo zimné mesiace sú vhodné na premyslenie jarných úprav a plánovanie, s ich realizáciou už môžete začať od marca.

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Záhradná sezóna je v plnom prúde. Nechýba vám ešte niečo?

geis maly perexMesiac máj patrí k najkrajším obdobiam v roku. Všetko kvitne a majitelia záhrad, najmä tí, čo majú skleníky či fóliovníky, sa už tešia z prvých reďkoviek a šalátov. V záhrade je vždy veľa práce a nemali by ste zaspať na vavrínoch prvých tohtoročných pestovateľských úspechov.

Čítať ďalej...