floristikaK tradičným farbám Vianoc patrí okrem zelenej, zlatej či striebornej aj červená. V jej farbách sa nesie väčšina vianočných dekorácií a to aj napriek tomu, že každoročne o priazeň usilujú aj iné farby.

Aktuálne je to napríklad biela, staroružová, fialová či medená. Na čo ďalšie nezabudnúť pri dekorovaní vianočných príbytkov? Aktuálne sa opäť do popredia pokiaľ ide o adventnú a vianočnú výzdobu dostávajú prírodné materiály avšak trochu inak - spojenie domácich zdrojov a exotiky. Vhodné sú vetvičky ihličnanov, popri klasike – jedličke (normandská, kórejská), borovici či cyprušteku to môže byť aj niečo menej tradičné, napríklad duglaska, tsuga, či exoticky pôsobiaca kryptoméria. Na výrobku adventného venca či svietnika by mal byť vždy použitý trvácejší materiál, napríklad vetvičky cyprušteka. Je totiž žiadúce aby veniec vydržal čo najdlhšie a neopadával. Okrem toho je trendom používať aj listnáče, napríklad olistené vetvičky olivovníka, holé konáriky čučoriedky, kožovité a aromatické listy skimie, alebo striebristý eukalyptus, ktorý zaplní interiér nádhernou a k tomu aj liečivou vôňou. V aranžmáne môže byť použitý len jeden druh (ideálne pre moderný interiér) alebo kombinácia viacerých. V predvianočne naladenom príbytku by nemal chýbať adventný veniec, zabúdať by sa však nemalo ani na dvor či záhradu kde je možné do starých prútených košov alebo drôtených nádob sústrediť okrem rôznych konárikov ihličnanov, vetvičky s trvácejšími plodmi (ideálne červenej farby). Môže ísť o šípky, cezmínu,dráč, skimiu, ale aj pohľadné konáriky s drobnými okrasnými jabĺčkami. Využiť možno aj suché plody machovky, zakomponovať machové gule, šišky, pláty kôry alebo aj brečtan,, ktorý sa nájde hocikde v záhrade. Atraktívne sú aj venčeky na dvere a prípadne aj girlandy okolo dverí vyrobené z trvácejších prírodných materiálov, vždy skôr decentne prizdobené.

Adventné čarovanie

Adventný svietnik by mal mať vždy 4 sviece, pevne umiestnené na podklade z ihličnatých alebo listnatých vždyzelených vetvičiek. Počítať treba s tým, že svietnik sa bude zapaľovať, preto by sviečky nemali byť príliš malé a ukryté v zeleni. Adventné svietniky je ideálne dotvoriť rozmanitými prírodnými materiálmi, plodmi, šiškami, lišajníkmi, kôrou, korením, nemali by byť v nich ešte aj keď sa to robí zastúpené klasické vianočné ozdoby. Využiť však možno napríklad nenápadné drevené ozdoby, prípadne prútené. Rôzne suché prútiky, striebristé listy starčeka či konáriky santolíny, alebo aj brečtan či konáriky zaujímavých krov efektne dotvoria adventný svietnik v prírodnom štýle. Využiteľné a to hlavne v modernom interiéri sú aj upravované prírodniny, napríklad vybielené konáriky, plody či korene, prípadne aj prirodniny exotického pôvodu. Zle nevyzerajú ani malé preparované morské hviezdice či sukulenty v tvare hviezd. Vyhýbať sa treba použitiu množstva farieb, adventný svietnik by rozhodne nemal v interiéri pôsobiť nápadne.

Sviatočná záhrada

O tom, že sú tu Vianoce by sa malo vedieť už vo vstupnej časti domu alebo v záhrade. Dekorácie, ktoré boli vyrábané počas adventu teraz možno doplniť o mrazu odolné vianočné gule (ideálne jednej farby, vkusné kovové alebo drevené sviatočné ozdoby, farebné konáre krov, šišky rôznych tvarov a veľkostí, no najmä imelo, ktoré v exteriéri vydrží podstatne dlhšie. S množstvom dekorácií a farieb to ale netreba ani tu preháňať, lepšie je si zvoliť jednu farebnosť pretože aj exteriérová dekorácia by mala záhradu len dopĺňať, nie byť jej dominantou. V zásade platí, že jedna väčšia kompozícia vynikne lepšie ako množstvo maličkých, kde kade rozmiestnených. Takisto je lepšie ak sa vytvorí jedna, nanajvýš dve dekorácie. Sviatočne v exteriéri pôsobí aj horiaca sviečka v lampáši, umiestnená na chránenom ale dobre viditeľnom mieste. Lampáš môže byť vo farebnosti použitých vianočných ozdôb (napríklad červený). V poslednej dobe mimoriadne obľúbené je dekorovanie exteriérových a dočasne aj interiérových priestorov kvitnúcimi čemericami (Helleborus niger). Tieto dostať kúpiť v rôznych veľkostiach a dotvoriť si ich možno vkusne podľa svojich predstáv. Pri pravidelnej zálievke vydrží čemerica atraktívna a najmä kvitnúca až do januára.

Pripravil: dk
foto a dizajn: botanica

Pin It