zahradny magazin leto hore2

instagrampinterest2

Mandevilla: Exotický hosť na celé leto

Mandevilla patrí k najokúzľujúcejším rastlinám, ktoré sa pestujú v nádobách v exteriéri. Biele, ružové alebo červené lievikovité kvety, neraz aj s farebne výraznejšími pukmi, uprostred vždyzelených lesklých listov, zdobia túto rastlinu od mája do prvých mrazov.

 

mandevilla velky perex

 

Rastlina prináša obvykle obrovskú záplavu kvetov. Dokonca aj bez veľkého pestovateľského úsilia a neustáleho zavlažovania či prácnej starostlivosti. Aj preto je na balkónoch, lodžiách, terasách, dvoroch a záhradách stále populárnejšia. Pôvodne sa rastlina predávala pod názvom dipladénia, veľa pestovateľov ju stále ponúka ešte aj pod týmto názvom. Pochádza z Južnej Ameriky avšak aj v Európe je už viac vysádzaná.

 

KDE VYNIKNE?

 

Rastlinu dostanete kúpiť počas neskorej jari a aj začiatkom leta. V ponuke sú rôzne veľkosti, od maličkých rastliniek až po takmer dvojmetrové. Môžete si vybrať rastlinu presne podľa svojich predstáv. Mandevilla je popínavá a pestovateľsky nenáročná rastlina. Vynikne samostatne, ak popína dekoratívnu oporu, alebo vo forme deliaceho prvku, netradičného kvetinového plota. Aj tu je dôležité vytvoriť rastline pevnú oporu. Úsilím šľachtiteľov vznikli aj ďalšie formy, napríklad kríkovité, alebo s prevísajúcimi výhonkami, tieto môžete pestovať aj v hrantíkoch, namiesto muškátov.

 

Pôsobivé je nielen to, ak v nádobe rastie jeden kultivar, ale aj zaujímavá kombinácia viacerých. Vďaka tomu sa potom v záplave listov objavia kvety rôznych farieb. Zdravý vzhľad rastliny a bohatosť kvitnutia závisia aj od primeranej starostlivosti.

 

mandevilla2

 

SPRÁVNE UMIESTNENIE

 

Mandeville sa bude najlepšie dariť na slnečnom mieste. Najhoršie v tieni, takéto miesta nie sú pre jej pestovanie vhodné. Minimálne by na danom mieste malo byť dostatok slnka ráno a večer. Rastlina obľubuje teplé, pokojne aj veľmi prehriate miesta, zároveň ale vždy v závetrí.
Potrebná je pravidelná zálievka, skôr v menších dávkach. Rastlina má v substráte korene, ktoré dokážu zhromažďovať väčšie zásoby vody . Výdatnejší prísun vody preto nie je vhodný. Vyhnúť sa treba premokrenému substrátu, ktorý je v tomto prípade začiatkom problémov. Počas leta tiež rastlinu prihnojujte. Použiť môžete hnojivo na kvitnúce balkónové rastliny, 1-2 x týždenne vo forme zálievky. Vďaka tomu budú rastliny pôsobiť vitálne a odmenia sa vám bohatosťou kvetov. Niekedy je rastlina napádaná škodcami, hlavne voškami. Ak zasiahnete včas, rýchlo sa ich zbavíte a rastlina nebude trpieť.

 

mandevilla3

 

PREZIMOVANIE

 

Na jeseň, keď sa ochladí, rastlina spomalí rast. Po prvých chladnejších nociach jej začínajú opadávať kvetné puky. Ak rastlinu včas prenesiete do chladného a svetlého priestoru, môžete ju úspešne prezimovať. Po prenesení dnu môže stratiť časť listov, je to prirodzená reakcia, netreba sa ľakať. Počas zimy mandeville vyhovuje teplota okolo 10 C a občasná zálievka. Vyhnite sa umiestneniu rastliny vo vykúrených priestoroch. Nesmiete ju ani prihnojovať. Prezimovať sa však odporúča len veľké, hodnotnejšie jedince. Mladé rastliny je si vždy lepšie kúpiť na začiatku novej sezóny.

 

Pripravil: dk
Zdroj a foto: Flower Council Holland, redakcia

Aktuálne novinky

Efektívnejšie zavlažovanie na základe potrieb rastlín

fliwer mZaujímavou novinkou pre majiteľov záhrad je systém Fliwer. Nejde o tradičné elektronické programovacie zariadenie ako všetky ostatné produkty na trhu so zavlažovaním. Ide o sofistikovaný systém, riadený umelou inteligenciou.

Rastlina mesiaca

Mäta, bylinka do nápojov aj záhonov

mata rm mMäta patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným záhradným rastlinám. Vybrať si môžete dokonca z viacerých veľmi zaujímavých kultivarov. Mäta je trendová a moderná rastlina, jej pestovanie je veľmi jednoduché.

Záhradné prešľapy

Nesnažte sa magnóliu krotiť rezom

magnolia preslap mMagnólie patria k drevinám, ktoré zle znášajú rez. Ak sa preň napriek tomu rozhodnete, drevinu poškodíte, navyše stratí svoj charakteristický rastový tvar a aj regenerácia rezných rán bude veľmi zdĺhavá.

Čítať ďalej...

Grilovačka v záhrade aj na balkóne

weber ilustrak mJar sa tento rok ohlásila skôr ako inokedy a s teplými lúčami slnka je spojené aj grilovanie, stretávanie sa so susedmi, priateľmi či rodinou pri voňavých dobrotách. Nemáte záhradu a prepravovať ťažký gril na lúku za mesto je príliš obtiažne? Nevadí, so správne zvoleným grilom si grilovaciu oázu môžete vyčariť kdekoľvek!

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Rozsvieťte si letné terasy inak

farebne ziarovkyPoslúžia vám originálne LED dekoračné svietidlá. Zaujímavým trendom sú exteriérové žiarovkové reťaze alebo jemne svietiace retiazky, ktoré vyniknú na rôznych rastlinách a stromoch. V ponuke sú viaceré svietiace tvary a nápaditá môže byť aj farebnosť.

Čítať ďalej...