zahradny magazin leto hore2

instagrampinterest2

Plamienok sa vyšplhá aj z nádoby

Plamienky (Clematis) patria k vyhľadávaným, nádherne kvitnúcim popínavým drevinám. Podľa druhu kvitnú na jar alebo v lete. Najkrajšie sa rozrastú v záhrade, vybrané kultivary však môžete úspešne pestovať aj vo vegetačných nádobách.

 

clematis nadoba v

 

Pre nádoby sú vhodnejšie nižšie a kompaktne rastúce druhy a kultivary. Tie, čo vytvárajú výhonky dlhé najviac 1,5m. Ak si vyberiete z ponuky dostupných kultivarov (Konigskind, Carnaby, Red Pearl a pod) budete sa tešiť z krásnych kvetov tejto dreviny aj na menšom balkóne či terase. Označenie, že daný plamienok je vhodný aj do nádob nájdete často aj na menovke pri rastline.

 

AKÚ NÁDOBU?

 

Plamienky prosperujú aj mimo záhrady celkom dobre. Rýchlo sa rozrastajú a zakrátko po výsadbe vyzerajú veľmi zaujímavo. Priestoru dodajú netradičný vertikálny rozmer. Druhy a kultivary, ktoré sa hodia pre pestovanie vo vegetačných nádobách vynikajú často dlhým obdobím kvitnutia (od júna do septembra), po odkvitnutí zasa zaujmú množstvom sviežich listov. Predpokladom úspechu je nielen výber vhodného druhu alebo predovšetkým vhodnej nádoby.

 

plamienok nadoba2

 

Nádoba by mala byť štýlovo, materiálovo aj farebne vhodná do daného prostredia. Samozrejme, najdôležitejšie je, aby bola dostatočne priestranná pre korene tejto rastliny. Odporúča sa vybrať aspoň 20l nádoby, najviac ideálne sú však 50l nádoby. V nich môžete pestovať spolu dokonca až tri rastliny. V takomto prípade bude aj výsledný efekt veľkolepejší.

 

Na dno nádoby treba dať vždy drenážnu vrstvu z keramzitu a použiť substrát pre pestovanie balkónových rastlín. Plamienky si môžete kúpiť aj teraz, v kvitnúcom stave a následne s kompaktným koreňovým balom si ich vysadiť. Nezabudnite, že rastlina sa vysádza o asi 5cm hlbšie než rástla v pôvodnom črepníku.

 

VHODNÉ MIESTO

 

Ideálne je pre tieto rastliny slnečné miesto alebo polotieň, vždy v závetrí. V tieni sa plamienkom nedarí a málo kvitnú. Dôležité bude tiež zabezpečiť aby sa črepník z rastlinou neprehrieval počas celého dňa vplyvom slnečných lúčov. Potrebné je preto umiestniť nádobu tak, aby nadzemná olistená časť bola na svetle a črepník v tieni.

 

TIP AUTORA

Na povrch substrátu je dobré dať hrubšiu vrstvu dekoračnej kôry. Pomôže ochladzovať korene plamienka v lete a udrží potrebnú vlahu. 

 

Plamienok vyžaduje aj pevnú oporu, ide totiž o dlhovekú popínavú drevinu. Dobré je na to myslieť už pri výsadbe. Využiť môžete bambusové tyče spojené do tvaru písmena A alebo štýlové kovové opory.

 

plamienky nadoba1

 

STAROSTLIVOSŤ

 

Plamienok síce pôsobí krehko, no nepatrí k problematickým rastlinám, ani nie je pestovateľsky náročný. Potrebné bude zabezpečiť mu najmä pravidelné zavlažovanie. Je to dôležité najmä v sparných letných dňoch. Substrát v nádobe by nemal na dlhšiu dobu presychať, inak rastlina začne chradnúť a môže byť náchylnejšia na niektoré choroby. Zalievajte priamo ku koreňom, čo najmenej na listy.

 

Bohatú násadu kvetov podporí aj prihnojenie, najlepšie je začať od mája. Osvedčilo sa hnojivo s postupným uvoľňovaním živín. Rovnako sa hodí aj hnojivo pre kvitnúce okrasné záhradné rastliny. Pred zimou je dobré nádoby obaliť bublinkovou fóliou, alebo ich aj s rastlinou opatrne preniesť na chladné a svetlé miesto. Takto prezimujú najlepšie. Raz za 3 roky je dobé rastlinu presadiť do väčšieho črepníka a nového substrátu. Zároveň je treba myslieť aj na rez plamienkov. Takisto ako tie v záhrade, aj tieto žiadajú každoročný rez. Záplava kvetov je aj odmenou za tento úkon.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

Aktuálne novinky

Efektívnejšie zavlažovanie na základe potrieb rastlín

fliwer mZaujímavou novinkou pre majiteľov záhrad je systém Fliwer. Nejde o tradičné elektronické programovacie zariadenie ako všetky ostatné produkty na trhu so zavlažovaním. Ide o sofistikovaný systém, riadený umelou inteligenciou.

Rastlina mesiaca

Mäta, bylinka do nápojov aj záhonov

mata rm mMäta patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným záhradným rastlinám. Vybrať si môžete dokonca z viacerých veľmi zaujímavých kultivarov. Mäta je trendová a moderná rastlina, jej pestovanie je veľmi jednoduché.

Záhradné prešľapy

Nesnažte sa magnóliu krotiť rezom

magnolia preslap mMagnólie patria k drevinám, ktoré zle znášajú rez. Ak sa preň napriek tomu rozhodnete, drevinu poškodíte, navyše stratí svoj charakteristický rastový tvar a aj regenerácia rezných rán bude veľmi zdĺhavá.

Čítať ďalej...

Grilovačka v záhrade aj na balkóne

weber ilustrak mJar sa tento rok ohlásila skôr ako inokedy a s teplými lúčami slnka je spojené aj grilovanie, stretávanie sa so susedmi, priateľmi či rodinou pri voňavých dobrotách. Nemáte záhradu a prepravovať ťažký gril na lúku za mesto je príliš obtiažne? Nevadí, so správne zvoleným grilom si grilovaciu oázu môžete vyčariť kdekoľvek!

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Rozsvieťte si letné terasy inak

farebne ziarovkyPoslúžia vám originálne LED dekoračné svietidlá. Zaujímavým trendom sú exteriérové žiarovkové reťaze alebo jemne svietiace retiazky, ktoré vyniknú na rôznych rastlinách a stromoch. V ponuke sú viaceré svietiace tvary a nápaditá môže byť aj farebnosť.

Čítať ďalej...