zahradny magazin leto hore2

instagrampinterest2

Azalky v črepníkoch. Upútajú počas kvitnutia, aj po ňom

K najkrajším kvitnúcim kríkom, ktoré sa často pestujú v záhradách patria azalky. Ak záhradu nemáte, môžete ich úspešne pestovať aj v črepníkoch a potešiť sa nimi aj na malom balkóne. Vyplatí sa mať dokonca niekoľko rôznych druhov. To vtedy, ak máte viac miesta.

 

azalky nadoba v

 

Azalky dostanete na jar bežne kúpiť v záhradníctvach a hobbymarketoch. S pestrou ponukou rôznych druhov a kultivarov týchto atraktívnych drevín sa stretnete aj na jarných veľtrhoch so sortimentom pre záhradu. V predaji sú väčšinou rozkvitnuté rastliny a tak si môžete vybrať rastlinu presne podľa svojich predstáv.

 

AKÝ DRUH ZVOLIŤ?

 

Na pestovanie v dekoratívnych vegetačných nádobách sa najlepšie hodia japonské azalky. Majú množstvo pekných kultivarov a rastú kompaktne. Na terase sa tak môžete nadchýnať rastlinami azaliek, ktoré majú biele, ružové, fialové, žlté alebo aj červené kvety. Listy týchto drevín sú menšie, tmavozelené, pri niektorých kultivaroch bielo panašované. Na záhonoch dorastajú azalky pri ideálnych podmienkach do výšky jedného metra. V nádobách sú podstatne menšie. Pre pestovanie v nádobách sú dokonca určené aj špeciálne kultivary (označenie je na visačke pri rastline), ktoré sa uspokoja s menším množstvom substrátu a obmedzeným koreňovým balom.

 

TIP AUTORA
Azalky si môžete do nádob vysadiť aj v dobe úplného kvitnutia. Ak sú však puky ešte zatvorené môžu pri manipulácii opadať. Rastliny vysádzajte vždy len s neporušeným koreňovým balom.

 

POSKYTNITE IM TO, ČO POTREBUJÚ

 

Ide najmä o polotienisté, prípadne mierne tienisté a pred vetrom chránené miesto. Na slnečnom a teplejšom balkóne azalky prosperovať nebudú. Výborne sa im darí v lokalitách s prirodzene vyššou vzdušnou vlhkosťou, avšak nie je to podmienka. V horúcom lete môžete rastliny sem tam ovlažiť jemným orosením. Najdôležitejšie bude splniť im svetelné požiadavky. Druhým dôležitým predpokladom úspechu je kyslejší substrát. Ak si azalky prinesiete domov, aj do nádob pri ich výsadbe dajte len kyslejší substrát. Inak sa im dariť nebude. Tento substrát bežne dostanete kúpiť aj v menšom balení. Nádoba by mala byť odolná proti mrazu a dostatočne priestranná pre korene.

 

Substrát v nádobe s azalkou je potrebné udržiavať stále mierne vlhký. Zalievajte ráno, odstátou vodou a výdatnejšie, priamo ku koreňom. Nenechajte substrát v ktorom máte azalky vysadené na dlhšie preschnúť. Ak chcete vyparovanie vody zo substrátu obmedziť, nasypte na povrch trochu kôry. Nezabudnite, že azalky sú aj pri pestovaní v nádobách dlhoročné dreviny. Zalievať, aspoň občas, ich budete musieť aj v zime. Vždy v dňoch kedy je slnečno a nemrzne. Dajte si záležať aj na prísune potrebných živín. Od jari do začiatku jesene môžete azalky prihnojiť. Použite pevné hnojivo alebo hnojivú zálievku. Na prihnojovanie azaliek sú vhodné len hnojivá určené pre kyslomilné rastliny. Iné typy hnojív nepoužívajte.

 

Ďalšia starostlivosť o azalky nie je zložitá. Zahŕňa čistenie kríkov od odkvitnutých kvetov, kontrolu výskytu škodcov či rozvoja chorôb, odstraňovanie poškodených výhonkov či likvidácia drobnej buriny. Rez pri týchto rastlinách nie je potrebný. Po asi 5 rokoch od prvej výsadby je vhodné rastliny presadiť do trochu väčšieho črepníka a nového susbtrátu.

 

Azalky v nádobách sú pri minimálnej starostlivosti atraktívni spoločníci na balkónoch aj terasách. Po odkvitnutí ich zdobia drobné lístky a priestor naplnia príjemnou zeleňou. Hodia sa do priestoru v ázijskom štýle, rovnako na moderné mestské balkóny a terasy. Ak týmto azalkám poskytnete to, čo žiadajú, budete sa z nich tešiť veľa rokov.

 

Napísal: Daniel Košťál

Foto: autor

Aktuálne novinky

Efektívnejšie zavlažovanie na základe potrieb rastlín

fliwer mZaujímavou novinkou pre majiteľov záhrad je systém Fliwer. Nejde o tradičné elektronické programovacie zariadenie ako všetky ostatné produkty na trhu so zavlažovaním. Ide o sofistikovaný systém, riadený umelou inteligenciou.

Rastlina mesiaca

Mäta, bylinka do nápojov aj záhonov

mata rm mMäta patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným záhradným rastlinám. Vybrať si môžete dokonca z viacerých veľmi zaujímavých kultivarov. Mäta je trendová a moderná rastlina, jej pestovanie je veľmi jednoduché.

Záhradné prešľapy

Nesnažte sa magnóliu krotiť rezom

magnolia preslap mMagnólie patria k drevinám, ktoré zle znášajú rez. Ak sa preň napriek tomu rozhodnete, drevinu poškodíte, navyše stratí svoj charakteristický rastový tvar a aj regenerácia rezných rán bude veľmi zdĺhavá.

Čítať ďalej...

Grilovačka v záhrade aj na balkóne

weber ilustrak mJar sa tento rok ohlásila skôr ako inokedy a s teplými lúčami slnka je spojené aj grilovanie, stretávanie sa so susedmi, priateľmi či rodinou pri voňavých dobrotách. Nemáte záhradu a prepravovať ťažký gril na lúku za mesto je príliš obtiažne? Nevadí, so správne zvoleným grilom si grilovaciu oázu môžete vyčariť kdekoľvek!

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Rozsvieťte si letné terasy inak

farebne ziarovkyPoslúžia vám originálne LED dekoračné svietidlá. Zaujímavým trendom sú exteriérové žiarovkové reťaze alebo jemne svietiace retiazky, ktoré vyniknú na rôznych rastlinách a stromoch. V ponuke sú viaceré svietiace tvary a nápaditá môže byť aj farebnosť.

Čítať ďalej...