zahradny magazin leto hore2

instagrampinterest2

Slnečné Provensálsko v malom. Hitom je zbierka levandúľ

Tak ako sa bude tomuto nízkemu voňavému kríku dariť na záhone, tak dobre porastie aj vo vegetačných nádobách. V tejto podobe ozdobí na dlhú dobu balkóny a terasy. Rôzne druhy levandúľ, s odlišným obdobím kvitnutia a v zaujímavých vegetačných nádobách, to je jeden z aktuálnych trendov súčasnosti.

 

balkon levandula velky perex

 

Nič vás nenaladí na atmosféru voňavého a slnečného Provensálska lepšie ako kvitnúca levanduľa. V období pred letom nie je ani u nás žiadny problém túto rastlinu zohnať. V záhradníctvach nájdete už aj viaceré druhy, ktoré sa pýšia nielen fialovými, fialovo modrými, ale dokonca aj ružovými, či bielymi súkvetiami. Napríklad len fialová farbách môže byť zastúpená v súkvetiach tejto rastliny vo viacerých odtieňoch, výraznejších, ale aj menej výrazných. Ak si na svoj balkón prinesiete v tomto období rôzne druhy levandúľ premeníte ho na nádhernú a voňavú oázu. Záplava kvitnúcich rastlín sa navyše postará o jedinečnú formu aromaterapie, ktorú oceníte ak ste viac vystavení stresu. Domácej aromaterapii sa budete môcť oddávať prakticky kedykoľvek počas sezóny.

 

KOMBINUJTE A EXPERIMENTUJTE

 

Ešte pred pár rokmi sa táto rastlina pestovala hlavne v záhradách, teraz sa viac dostáva na balkóny a terasy. Aj tu tvorí prekrásne kvitnúce skupenstvá a to dokonca aj v menej priaznivých podmienkach. Rastlina znesie horúco aj vietor, vadí jej však tieň a vlhko. Na takýchto miestach sa pestovania levandule radšej vzdajte.

 

Okrem druhovej a farebnej rozmanitosti sa dnes už stretnete aj s rôznymi veľkosťami rastlín. Využite aj toto, zaobstarajte si menšie a väčšie, rozrastenejšie jedince. Prípadne levandule pestované vo forme malých stromčekov. Tie sú mimoriadne pôvabné. Výsledok, ak na jedno miesto sústredíte rôzne veľkosti, druhy a farby vás dozaista nadchne. Už len tým, že budete mať niečo iné, originálne. Veľkou prednosťou tejto aromatickej rastliny pôvodom zo Stredomoria je aj to, že nikdy nezaberie veľa miesta, hodí sa preto aj na veľmi malé balkóny. A keď nekvitne, púta krásnymi striebristými listami.

 

Z ČO VYBERAŤ

 

Levanduľu lekársku (Lavandula angustifolia) dostanete kúpiť v niekoľkých osvedčených kultivaroch. Môže ísť o najznámejší kultivar Hidcote s úzkými sivými listami a fialkovými kvety. Tento druh kvitne veľmi dlho, často do konca septembra. Súkvetia sú nápadne dlhé. Kultivar Munstead zasa kvitne kratšie, ale veľmi bohato, najmä počas leta. Vyniká fialovými väčšími a mohutnejšie pôsobiacimi súkvetiami. Obe levandule sú veľmi odolné a ich pestovanie hravo zvládnete aj vtedy, ak nemáte veľa pestovateľských skúseností. Bežne sa tiež stretnete s levanduľou hlávkovitou (Lavandula stoechas). Má viacero kultivarov, všetky môžete bez obáv využiť na letné ozelenenie svojho balkóna či terasy. Jej prezimovanie je problematickejšie, ale už počas leta vás poteší krásnymi a netradične pôsobiacimi súkvetiami.

 

levandula vyber zahradnictvo

 

ČO SI POZRIEŤ PRED KÚPOU?

 

Veľmi dobre si skontrolujte vyzretosť a kvalitu každej nakupovanej rastliny. Sústreďte sa na zdravé jedince, bez známok plesní, s väčším počtom súkvetí, ktoré by mali byť tesne pred rozkvitnutím. Vykvitnuté už môžu byť prvé kvety. Ak si kúpite takúto rastlinu, budete mať zárukou, že sa z nej potešíte dlhú dobu.

 

ZÁSADY PESTOVANIA

 

Nie je na tom nič zložité. Levanduľa miluje slnko, teplo a suchšie. Vysadiť si ju môžete do dekoratívnych nádob, črepníkov a hrantíkov, vždy s otvorom na odtok prebytočnej zálievkovej vody na dne. Rastlina totiž neznesie trvalo premokrený substrát zahnívajú jej korene. Po výsadbe je však potrebné ju zavlažovať priamo ku koreňom, rovnako aj počas najhorúcejších letných dní. Kým rastliny zalejete opätovne, substrát by mal na pár dní vyschnúť. Na toto dajte pozor, nezalievajte hneď po tom, čo substrát vyschne. Na pestovanie využite špecializovaný substrát pre bylinky, alebo novinku, substrát pre pestovanie levandule.

 

Ak budete v rámci jednej nádoby pestovať viacero kusov, nesaďte ich veľmi tesne k sebe. Rastliny by boli náchylnejšie na hubové choroby. Riziko zvýšite hlavne vtedy, ak budete rastliny zalievať na listy a tiež vtedy, ak ich budete pestovať na málo slnečných miestach.

 

Rastliny môžete aspoň raz mesačne prihnojiť hnojivom na bylinky. Ak tak neurobíte nič sa nestane, rastlina lepšie prosperuje ak má minimum živín. Dôležitý a nevyhnutný je hlavne pravidelný rez. Po odkvitnutí odstráňte odkvitnuté súkvetia a skoro na jar zastrihnite levanduľové kríky zhruba o tretinu. Pred príchodom zimy rastliny sústreďte bližšie k stene domu, môžete ich zakryť aj bielou netkanou textíliou. V dňoch keď je slnečno a nezmrzne nezabudnite rastliny dobre zaliať. O rok sa budete môcť potom opäť tešiť na záplavu kvetov a vôní.

 

Pripravil: dk
Zdroj a foto: Flower Council Holland, redakcia

Aktuálne novinky

Efektívnejšie zavlažovanie na základe potrieb rastlín

fliwer mZaujímavou novinkou pre majiteľov záhrad je systém Fliwer. Nejde o tradičné elektronické programovacie zariadenie ako všetky ostatné produkty na trhu so zavlažovaním. Ide o sofistikovaný systém, riadený umelou inteligenciou.

Rastlina mesiaca

Mäta, bylinka do nápojov aj záhonov

mata rm mMäta patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným záhradným rastlinám. Vybrať si môžete dokonca z viacerých veľmi zaujímavých kultivarov. Mäta je trendová a moderná rastlina, jej pestovanie je veľmi jednoduché.

Záhradné prešľapy

Nesnažte sa magnóliu krotiť rezom

magnolia preslap mMagnólie patria k drevinám, ktoré zle znášajú rez. Ak sa preň napriek tomu rozhodnete, drevinu poškodíte, navyše stratí svoj charakteristický rastový tvar a aj regenerácia rezných rán bude veľmi zdĺhavá.

Čítať ďalej...

Grilovačka v záhrade aj na balkóne

weber ilustrak mJar sa tento rok ohlásila skôr ako inokedy a s teplými lúčami slnka je spojené aj grilovanie, stretávanie sa so susedmi, priateľmi či rodinou pri voňavých dobrotách. Nemáte záhradu a prepravovať ťažký gril na lúku za mesto je príliš obtiažne? Nevadí, so správne zvoleným grilom si grilovaciu oázu môžete vyčariť kdekoľvek!

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Rozsvieťte si letné terasy inak

farebne ziarovkyPoslúžia vám originálne LED dekoračné svietidlá. Zaujímavým trendom sú exteriérové žiarovkové reťaze alebo jemne svietiace retiazky, ktoré vyniknú na rôznych rastlinách a stromoch. V ponuke sú viaceré svietiace tvary a nápaditá môže byť aj farebnosť.

Čítať ďalej...