zahradny magazin jar 001

instagrampinterest2

Jarné kvetinové výsadby môžete umiestniť aj na zábradlie

Ak obľubujete kvety a zeleň padne vám vhod záhrada. Ak ju nemáte môže vám poslúžiť aj balkón, či terasa. Zeleň sa však nemusí vojsť ani na sem. Zostáva vám stále ešte ďalšia možnosť – využiť zábradlie.

 

kvety zabradlie velky perex

 

Veľkou výhodou súčasnosti je širší sortiment, predovšetkým plastových vegetačných nádob, ktoré môžete umiestniť priamo na zábradlie. Nemusíte mať obavy, naplnené črepníky sú stabilné a ich prevrhnutie nehrozí. Dostanete ich kúpiť v rôznych veľkostiach, objeme, farbách, dizajne. Výber tak môžete prispôsobiť štýlu v akom sa nesie váš balkón alebo terasa. Vhodnejšie je, prirodzene, staviť na striedmosť, nevyberať, hlavne na kratšie zábradlia množstvo rôznofarebných a tvarovo odlišných variant. Väčšinou postačí jedna, dve nádoby.

 

Vegetačné nádoby na zábradlia, či už v podobe klasických črepníkov alebo hrantíkov, sú dostatočne stabilné, odolné voči poveternostným vplyvom, trváce, nevyžadujú špeciálnu údržbu. Niektoré majú aj otvor na odtok prebytočnej zálievkovej vody. V ponuke týchto črepníkov, ktoré dnes bežne nakúpite aj v internetových obchodoch, sú dokonca samozavlažovacie varianty, čo oceníte vtedy, ak nemáte čas starať sa denne o zeleň.

 

S výsadbou do týchto nádob môžete začať už teraz, na jar. Zvoliť do jednej nádoby môžete jeden rastlinný druh, oveľa zaujímavejšie a hlavne trendovo pôsobia zmiešané výsadby. Využiť môžete rôzne druhy cibuľovín v črepníkoch – hlavne stredne vysoké a nižšie, hľuznaté rastliny – napríklad iskerníky a veternice, z dvojročných rastlín sirôtky, nezábudky, sedmokrásky, cheiranty a ďalšie.

 

K rôznorodosti a farebnosti výsadby môžu prispieť aj prvé jarné trvalky. Ich ponuka je teraz obrovská, vyberajte opäť stredne vysoké a nižšie druhy. V rámci jednej nádoby, aj keď sa rozhodnete pre kombinovanie, nevysádzajte príliš veľa druhov natesno k sebe, každá rastlina ba mala mať aspoň trochu priestoru na rozrastanie. Nemajte obavy, rastliny sa zakrátko rozrastú a nádoba bude plná zelene a kvetov. Výsadba príliš nariedko samozrejme nie je ideálna. Na jar si môžete dovoliť aj o niečo viac hustejšiu výsadbu než v lete. Vegetačné obdobie jarných rastlín je totiž kratšie.

 

Vitálne a mierne nakvitnuté rastliny, ktoré si nakúpite, pred výsadbou dobre zalejte. Vysaďte ich s neporušeným koreňovým balom do nádob s pripraveným kyprým, mierne vlhkým záhradníckym substrátom. Na dno každej nádoby nezabudnite dať drenážnu vrstvu. Využite osvedčený keramzit. Po výsadbe rastliny zalejte, ideálne priamo ku koreňom, nie na listy. Zalievajte pravidelne, avšak tak, aby medzi každou ďalšou zálievkou substrát mierne preschol. Dajte pozor, aby nedošlo k jeho premokreniu, korienky rastlín by začali zahnívať. Prihnojovanie nie je potrebné.

 

Po odkvitnutí opatrne z výsadby vyberte cibuľoviny a trvalky, tie môžete vysadiť na vhodné miesto niekde do záhrady, alebo do predzáhradky. Dvojročné rastliny pred letom odumrú. Jarnú výsadbu môžete v polovici mája nahradiť výsadbou vhodných letničiek.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock.com

Aktuálne novinky

Kvitnutie levandúľ podporí vhodný substrát

substrat levandule mLevanduľa patrí v poslednej dobe k viac pestovaným okrasným rastlinám. Pestuje sa na záhonoch aj v nádobách. Doteraz však nebol pre túto rastlinu k dispozícii špeciálny substrát. Do ponuky ho v tomto roku zaradila značka Forestina.

Rastlina mesiaca

Srdcovka, rastlina pre romantikov

srdcovka maly perexTáto nádherná a krehko pôsobiaca trvalka, bola kedysi bežnou súčasťou záhrad. Aktuálne sa do nich vracia, obľuba tejto rastliny opäť narastá. Pestovať ju možno v tradičnej vidieckej aj modernej mestskej záhrade.

Záhradné prešľapy

Len nie tam, kde je prvé voľné miesto

preslap14Jar je obdobím, kedy sa mnohí vyberáme za nákupom rastlín. Dobré je však nakupovať s rozvahou. Ak sa pre rastliny rozhodnete, mali by ste vopred vedieť kam ich doma umiestnite.

Čítať ďalej...

Túžite po krásnej záhrade? Plánujte a premýšľajte!

foto1 mZáhrada je dokonalé miesto na trávenie voľného času a oddych. Zatiaľ čo zimné mesiace sú vhodné na premyslenie jarných úprav a plánovanie, s ich realizáciou už môžete začať od marca.

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Záhradná sezóna je v plnom prúde. Nechýba vám ešte niečo?

geis maly perexMesiac máj patrí k najkrajším obdobiam v roku. Všetko kvitne a majitelia záhrad, najmä tí, čo majú skleníky či fóliovníky, sa už tešia z prvých reďkoviek a šalátov. V záhrade je vždy veľa práce a nemali by ste zaspať na vavrínoch prvých tohtoročných pestovateľských úspechov.

Čítať ďalej...