zahradny magazin leto hore2

instagrampinterest2

Balkón ako jedinečná oáza zelene. Poradíme vám, ako ju vytvoriť

Túžite po rozkvitnutej oáze, ale nemáte záhradu? Skrášlite si svoj domov a vytvorte si na balkóne malý kúsok raja. Rozkvitnutý a voňavý balkón poteší nielen vás, ale aj vaše okolie.

 

balkon 2018

 

Vykúzliť na balkóne kvitnúce divadlo pri súčasnom výbere rastlín, pestovateľských nádob, substrátov a hnojív už dávno nie je nesplniteľný sen. S trochou vedomostí a trpezlivosti môže mať aj na vašom balkóne atmosféru ako v rajskej záhrade.

 

„Aby sa však rastlinkám darilo, je dôležité pri ich pestovaní rešpektovať veľkosť balkóna, množstvo slnečných hodín či dokonca, na ktorú svetovú stranu je balkón orientovaný,“ vysvetľuje Mária Charvátová, majiteľka Záhradného centra Charvát v Piešťanoch. „Ak ste začínajúci balkónový pestovateľ, najviac smerodajná pri výbere rastlín by mala byť práve orientácia vášho balkóna. Vyhnete sa tak sklamaniu z rýchlo zvädnutých kvetov,“ dodáva M. Charvátová.

 

PODSTATNÁ JE ORIENTÁCIA BALKÓNA

 

Ak vlastníte balkón orientovaný na východ, môžete sa tešiť, pretože máte ideálne prostredie na pestovanie zelene. Ak rastlinám zabezpečíte pravidelnú zálievku v dostatočnom množstve, môžete na takomto balkóne pestovať takmer čokoľvek. Z okrasných rastlín sa na východných balkónoch darí najmä muškátom, petúniám, dvojzubcom či lobelkám, z trvácich rastlín popínavým plamienkom. Bude sa tu dariť aj mnohým druhom úžitkových rastlín. Na balkóne môžete pestovať listové šaláty, reďkovky, popínavé fazule, hrášok, rajčiny, papriky alebo jahody. Z byliniek sa tu bude dariť pažítke, šalvii, tymiánu a ďalším druhom.

 

Na balkón orientovaný západne spravidla svieti slnko niekoľko hodín denne. Jeho veľkou nevýhodou môže byť aj ostré poludňajšie slnko. Takáto horúca klíma niektoré rastlinky veľmi vysiľuje, preto je vhodné myslieť na ich tienenie. Na západných balkónoch sa najviac darí práve úžitkovým plodinám, ako napríklad reďkovkám, ríbezliam, egrešom, či mesačným jahodám. Z byliniek bude vyhovovať medovke, bazalke, či petržlenovej vňati. Slnečnú západnú stranu zvládnu aj pelargónie a hortenzie. Aby kvety prosperovali netreba zabúdať na ich pravidelnú a dostatočnú zálievku a v tomto prípade aj hnojenie. Je lepšie použiť šetrnejšie organickejšie hnojivá, poprípade klasický kompost či vermikompost, ako produkt dážďoviek.

 

Na južnom balkóne sa môžete pustiť do pestovania rôznych klasických letničiek a subtropických drevín. Dobre sa tu darí oleandrom, figovníkom, vavrínom, teda svetlomilným rastlinám stredomorského typu. Steny a stropy môžete nechať obrásť popínavým paviničom. Vypestovať si tu môžete rôzne užitočné aromatické bylinky ako je rozmarín, levanduľa, tymian, oregano a ďalšie. Z úžitkových plodín na južne orientovanom balkóne môže pestovať rajčiny, papriky či egreše a ríbezle.

 

„Aby ste si pestovanie zjednodušili môžete si kúpiť aj sadenice alebo predpestované rastliny,“ hovorí M. Charvátová. „Zalievajte ich vždy tak, aby substrát nebol suchý, ani príliš mokrý. Inak uschnú alebo zhnijú,“ dodáva M. Charvátova.

 

Severne orientovaný balkón kvôli najmenšiemu počtu slnečných hodín býva najtvrdším orieškom. Z okrasných kvetín sa tu darí fuksiám, begóniám, či netýkavkám. Z popínavých drevín je toto miesto ideálne napríklad pre brečtan. S pestovaním ovocia a zeleniny je to už ťažšie, kvôli nedostatku slnka sa im tu dariť veľmi nebude. Môžete však skúsiť vypestovať kanadské čučoriedky, lesné jahody či ázijské šaláty mibuna, mizuna, perilu krovitu a dokonca jedlé chryzantémy.

 

Aby ste zo severne orientovaného balkónu vyťažili čo najviac, vypozorujte kde svieti naviac a kde najmenej svetla. Následne rastlinky rozdeľte presne podľa ich svetlomilnosti. Pri ich pestovaní myslite aj na to, že pri slabšom svetle potrebujú rastliny menej závlahy.

 

AKO MINIMALIZOVAŤ NÁKLADY

 

Kúpa rastlín, hnojív a všetkého potrebného nie je v súčasnosti najlacnejšou záležitosťou. Dobrou správou však je, že si všetky náklady môžete efektívne znížiť. A to členstvom v nákupnom spoločenstve a nakupovaním u jeho obchodných partnerov. „Benefitom je cashback, teda peniaze späť z každého nákupu vo výške 1 – 5 % z ceny tovaru, ako aj špeciálne zľavy pre členov nákupného spoločenstva,“ uvádza Ľuboš Kravárik, generálny riaditeľ myWorld Slovakia, prevádzkovateľ nákupného spoločenstva Cashback World.

 

redakcia
Ilustračné foto: Shutterstock.com

Aktuálne novinky

Efektívnejšie zavlažovanie na základe potrieb rastlín

fliwer mZaujímavou novinkou pre majiteľov záhrad je systém Fliwer. Nejde o tradičné elektronické programovacie zariadenie ako všetky ostatné produkty na trhu so zavlažovaním. Ide o sofistikovaný systém, riadený umelou inteligenciou.

Rastlina mesiaca

Mäta, bylinka do nápojov aj záhonov

mata rm mMäta patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným záhradným rastlinám. Vybrať si môžete dokonca z viacerých veľmi zaujímavých kultivarov. Mäta je trendová a moderná rastlina, jej pestovanie je veľmi jednoduché.

Záhradné prešľapy

Nesnažte sa magnóliu krotiť rezom

magnolia preslap mMagnólie patria k drevinám, ktoré zle znášajú rez. Ak sa preň napriek tomu rozhodnete, drevinu poškodíte, navyše stratí svoj charakteristický rastový tvar a aj regenerácia rezných rán bude veľmi zdĺhavá.

Čítať ďalej...

Grilovačka v záhrade aj na balkóne

weber ilustrak mJar sa tento rok ohlásila skôr ako inokedy a s teplými lúčami slnka je spojené aj grilovanie, stretávanie sa so susedmi, priateľmi či rodinou pri voňavých dobrotách. Nemáte záhradu a prepravovať ťažký gril na lúku za mesto je príliš obtiažne? Nevadí, so správne zvoleným grilom si grilovaciu oázu môžete vyčariť kdekoľvek!

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Rozsvieťte si letné terasy inak

farebne ziarovkyPoslúžia vám originálne LED dekoračné svietidlá. Zaujímavým trendom sú exteriérové žiarovkové reťaze alebo jemne svietiace retiazky, ktoré vyniknú na rôznych rastlinách a stromoch. V ponuke sú viaceré svietiace tvary a nápaditá môže byť aj farebnosť.

Čítať ďalej...