Čemerice sú hodnotné a vďačné záhradné trvalky. V posledných rokoch obľuba ich pestovania prudko narastá. Objavili sa dokonca nové, zaujímavé druhy s kvetmi nevídaného pôvabu. Ozdobiť si touto kvitnúcou rastlinou môžete teraz aj okná.

 

cemerica nadoba

 

Bohato zakvitnuté čemerice čierne (Helleborus niger) s bielymi kvetmi, alebo východné (Helleborus orientalis) s kvetmi ružovkastými, dostanete kúpiť v dobre zásobenom záhradnom centre počas zimy. Čemerice východné hlavne v predjarí. Pri troche šťastia objavíte aj zaujímavé novošľachtence – plnokveté formy. Treba však počítať, že sú podstatne drahšie a kvitnú v skorých jarných mesiacoch.

 

Ak si vyberiete mierne rozkvitnuté a zdravé rastliny (bez známok čiernej škvrnitosti na listoch), budete sa z nich tešiť zopár týždňov. Po odkvitnutí rastliny zaujmú celkom peknými tmavozelenými, vždyzelenými kožovitými listami. Sú to dlhoveké a každoročne pekne kvitnúce rastliny, pravda za predpokladu správnej starostlivosti.

 

VYUŽITIE A KOMBINOVANIE

 

V oknách bude najlepšie pestovať čemerice samostatne v dostatočne hlbokých a priestranných hrantíkoch, alebo debničkách. Ako súčasť kombinovanej výsadby sa príliš nehodia, hoci dočasne môžu byť pekné pri miniatúrnych ihličnanoch. Najpôsobivejšie sú čemerice vysadené v drevených debničkách alebo prútených košíkoch vystlaných fóliou s drenážou na dne (keramzit, riečny štrk). Ideálne je vysadiť do jedného hrantíka aspoň 2-3 rastliny, aby bol výsledný efekt zaujímavejší. Príliš dlhé hrantíky sa na pestovanie čemeríc nehodia, pravdepodobne by ste tieto krásne trvalky nevnímali pri výsadbe väčšieho počtu ako niečo vzácne a ojedinelé. Okrem toho tu treba počítať s vyššou sumou za rastliny.

 

TIP AUTORA
Čemerice sú dlhoveké trvalky, teda po odkvitnutí nie je vhodné ich likvidovať. Po odkvitnutí nádobu s rastlinami premiestnite na menej viditeľné miesto a na jej miesto môžete umiestniť trebárs výsadbu rozkvitnutých sirôtok. Čemerice sa uplatnia v oknách moderného aj staršieho, vidieckeho domu.

 

Sivý obal na kvetináč

 

UMIESTNENIE A STAROSTLIVOSŤ

 

Rastlina síce pôsobí krehko, no je dostatočne odolná voči chladu aj mrazu. Pestovať by ste ju mali len na polotienistých miestach, teda nie na priamom slnku. Tu môže trpieť. Vyhnite sa počas zimy hlavne miestam so silným poludňajším slnkom. Na tienistých miestach sa jej rovnako príliš dobre nedarí.

 

Čemerice vysádzajte s kompaktným koreňovým balom, nerozoberajte ho. Ideálne je vysádzať počas slnečných dní kedy nemrzne. Pravdepodobne budete mať k dispozícii rašelinový pestovateľský substrát, ten sa však na pestovanie rastliny nehodí. Lepšie porastie v humóznej kompostovej zemine. Kompostovú zeminu dnes už bežne dostať kúpiť.

 

Pestovanie čermeríc nie je zložité. Rastliny majú v pôde hrubšie korene, vďaka ktorým lepšie prežijú aj menej priaznivé obdobia. Dôležitá je hlavne zálievka. Medzi každou ďalšou zálievkou však nechajte substrát dobre preschnúť. Rastlina veľmi zle reaguje na zmáčanie koreňov. Usilujte sa tomu vyhnúť. Viac ako nadmerné vlhko toleruje sucho. Počas zimy zalievajte len v dňoch, keď je slnečno a nemrzne. Prihnojiť čemerice stačí až na jar, po odkvitnutí, pričom použiť môžete viaczložkové hnojivo. V rámci základnej starostlivosti o rastliny nezabudnite na odstránenie odkvitnutých kvetov a starých listov s viditeľnými čiernymi škvrnami.

 

DEKOROVANIE VÝSADBY

 

Keď rastlinu počas zimy vsadíte do okenných hrantíkov a debničiek, mali by ste zakryť substrát nad koreňmi vhodným materiálom – lesným machom, menšími šiškami, alebo kúskami kôry. Vytvoríte si pôvabný, prirodzene pôsobiaci aranžmán. Mach navyše udrží potrebnú vlhkosť a vy nebudete musieť rastlinu v zime zalievať. Navyše ochráni korene rastliny pri silnejších mrazoch. Využiť však môžete aj kúsky nastrihanej ihličnatej čečiny a konáriky vždyzelených drevín, vďaka čomu vytvoríte pekný zimný aranžmán. Samozrejme nebráňte sa tomu, ak do hrantíkov napadá sneh. Rastline to vôbec neublíži.

 

 

Napísal: Daniel Košťál, fotografie: Daniel Košťál, HEUGER, Flower Council Holland

Pin It