zahradny magazin leto hore2

instagrampinterest2

7 exotických milovníkov slnka

Počas letnej sezóny si môžete balkóny a terasy ozdobiť aj niečím iným, čo ste doteraz nemali.Prostredníctvom rastlín sa tak môžete od svojho okolia odlíšiť. Vybrať si môžete z pestrej ponuky exotických kvitnúcich rastlín zo substrópov, ktoré dnes už nie je problém na začiatku sezóny kúpiť ani u nás.

 

Mnohé z rastlín vám zrejme známe z krajín okolo Stredozemného mora kde sú počas leta obdivované. Potrebné je však vedieť, že všetky môžu byť vonku v našich podmienkach len do jesene, potom ich treba správne zazimovať. U každého druhu môže byť spôsob zazimovania iný, preto si to treba overiť. Napriek tomu sú to zaujímavé rastliny, ktoré stoja o vaše povšimnutie. Ponúkam vám malú inšpiráciu.

 

agapant


1 AGAPANT (Agapanthus africanus)

 

Vytvára efektné trsy dlhých sviežo zelených listov. Hlavnou ozdobou rastliny sú prekrásne guľovité súkvetia zložené zo sýtomodrých alebo bielych kvetov. Rastlina kvitne počas leta a kvety vydržia na rastline pomerne dlho. Upúta na modernej mestskej terase, tam kde bude mať šancu vyniknúť. Ideálne ak ide o väčší priestor, prípadne blízkosť bazéna. Dariť sa agapantu bude na slnečnom a chránenom mieste. Rastlina má vysoké nároky na vlahu a prihnojovanie – živiny vo forme zálievky treba dodávať raz týždenne. Zaujímavosťou je, že rastline sa zavďačíte častým nepresádzaním. Keď bude jej koreňom v črepníku tesno bude oveľa krajšie kvitnúť.

 

bugenvilea


2 BUGENVILEA (Bougainvillea glabra)

 

Táto atraktívna popínavá drevina je dobre známa z krajín okolo Stredozemného mora. Počas leta však môže krášliť aj balkóny a terasy v našich končinách, niekedy sa krásne rozrastie. Dokonca je ju možné aj prezimovať alebo v zime pestovať v zimnej záhrade. Drobné biele kvety rastliny sú chránené nápadne sfarbenými listeňmi najčastejšie cyklámenovej bielej, ružovej alebo aj žltej farby. Najlepšie sa jej bude dariť na teplejšom, chránenom a slnečnom mieste. Žiada intenzívnu zálievku, zle však reaguje na premokrenie substrátu. Potrebné je pravidelné prihnojovanie, inak kvitne slabo. Nevyhnutná je väčšia vegetačná nádoba a pevná opora. Na jeseň netreba zabudnúť skrátiť dlhé výhonky.

 

persky agat

 

3 LAGERSTREMIA (Lagerstroemia indica)

 

Krásne kvitnúca rastlina môže mať kríkovitý alebo stromčekovitý rast. Od júla do jesene prináša záplavu ružových alebo tmavofialových súkvetí, ktoré pripomínajú orgován. Darí sa jej v južných oblastiach, tam kde dlhšie trvá leto. Potrebuje veľa slnka, teplejšie a dostatočne chránené miesto. Rastlinu pravidelne zavlažujte, prihnojujte a každoročne na jar nakrátko zrežte. Najviac kvetov sa objavuje na mladých výhonkoch. Hodí sa do vidieckeho aj mestského prostredia, vyplatí sa jej vybrať dobre viditeľné miesto. Nevyhnutná je pre rastlinu väčšia a stabilná vegetačná nádoba.

 

mucenka

 

4 MUČENKA (Passiflora caerulea)

 

Nápadné a väčšie kvety tejto rýchlo rastúcej popínavky sú skutočným klenotom. Rastline doprajte primerane veľký črepník a pevnú oporu. Čím slnečnejšie miesto jej vyberiete tým lepšie pretože bohatšie rozkvitne a kvety budú výrazne vyfarbené. Aj mučenka kvitne na najmladších výhonkoch preto sa ju neobávajte rezať, hlavne na začiatku sezóny. Potrebuje výdatné zavlažovanie hlavne na jar a pravidelné prihnojovanie. Niekedy však príliš intenzívne hnojenie spôsobí bujný rast na úkor kvitnutia. To však nevadí pretože vytvára peknú zelenú stenu.

 

lulok

 

5 ĽUĽOK (Solanum rantonnetii)

 

Stromček alebo kríková forma. Vždy budú zárukou veľmi bohatého kvitnutia, prakticky až do prvých mrazov. Kvety ľuľku sú modrofialové, obvykle jednoduché s typickými žltými tyčinkami uprostred. Takisto kvitne na mladých výhonkoch. Rastlina vyžaduje oporu, väčší črepník a pred vetrom chránené miesto. Bohaté kvitnutie podporí umiestnenie na slnku, prípadne v polotieni, na teplejšom mieste. V lete rastlinu výdatne zalievajte odstátou vodou, prihnojujte ju len raz za dva týždne. Dlhé a prečnievajúce výhony rastliny môžete v lete bez obáv skracovať. Veľmi dôležitý je však rez rastliny po prezimovaní, na jar pred prenesením von.

 

lantanaccc

 

6 LANTANA (Lantana camara)

 

Krásne kvitnúca rastlina, ktorej zvláštnosťou je to, že kvety menia počas dňa svoju farbu. Súkvetia zložené z drobných kvietkov môžu byť biele, žlté, ružové alebo oranžové. Lantanu dostanete kúpiť takisto v tvare stromčeka alebo menšieho kríka. Najkrajšie sa rozvinie na slnečných a teplejších miestach, v polotieni kvitne málo. Rastlina neznesie sucho, treba ju pravidelne ráno zavlažovať a najlepšie odstátou vodou. Potrebné je tiež prihnojovanie, má vysoké nároky na živiny. Priebežne ju môžete strihať, nie je treba odstraňovať odkvitnuté kvety. Vyvarujte sa však umiestneniu rastliny na balkóny a terasy kde sa pohybujú deti. Rastlina je jedovatá. Podobne ako predchádzajúce rastlina sa dá takisto prezimovať, najlepšie v chladnej a svetlej miestnosti.

 

stetka

 

7, ŠTETKOVEC (Callistemon citrinus)

 

Nápadná a najviac exoticky pôsobiaca rastlina sa na balkóne či terase – ideálne v mestskom prostredí stáva skutočným klenotom. Vyniká dekoratívnymi štetkovitými súkvetiami červenej farby, má však aj pekné olistenie. Pestuje sa v tvare kra alebo stromčeka. Dariť sa jej bude na slnečnom alebo polotiniestom, teplejšom mieste. Opäť je potrebná výdatná zálievka počas celej sezóny – substrát by nemal na dlhšie preschnúť. Zalievať treba mäkkou vodou. Prihnojovanie viaczložkovým hnojivom na kvitnúce balkónové rastliny je ďalším predpokladom bohatého kvitnutia. Pri výsadbe do substrátu primiešajte trochu čistej rašeliny. Priebežne treba presvetliť príliš rozkonárené rastliny.

 

Napísal a vyfotografoval: Daniel Košťál

Aktuálne novinky

Efektívnejšie zavlažovanie na základe potrieb rastlín

fliwer mZaujímavou novinkou pre majiteľov záhrad je systém Fliwer. Nejde o tradičné elektronické programovacie zariadenie ako všetky ostatné produkty na trhu so zavlažovaním. Ide o sofistikovaný systém, riadený umelou inteligenciou.

Rastlina mesiaca

Mäta, bylinka do nápojov aj záhonov

mata rm mMäta patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným záhradným rastlinám. Vybrať si môžete dokonca z viacerých veľmi zaujímavých kultivarov. Mäta je trendová a moderná rastlina, jej pestovanie je veľmi jednoduché.

Záhradné prešľapy

Nesnažte sa magnóliu krotiť rezom

magnolia preslap mMagnólie patria k drevinám, ktoré zle znášajú rez. Ak sa preň napriek tomu rozhodnete, drevinu poškodíte, navyše stratí svoj charakteristický rastový tvar a aj regenerácia rezných rán bude veľmi zdĺhavá.

Čítať ďalej...

Grilovačka v záhrade aj na balkóne

weber ilustrak mJar sa tento rok ohlásila skôr ako inokedy a s teplými lúčami slnka je spojené aj grilovanie, stretávanie sa so susedmi, priateľmi či rodinou pri voňavých dobrotách. Nemáte záhradu a prepravovať ťažký gril na lúku za mesto je príliš obtiažne? Nevadí, so správne zvoleným grilom si grilovaciu oázu môžete vyčariť kdekoľvek!

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Rozsvieťte si letné terasy inak

farebne ziarovkyPoslúžia vám originálne LED dekoračné svietidlá. Zaujímavým trendom sú exteriérové žiarovkové reťaze alebo jemne svietiace retiazky, ktoré vyniknú na rôznych rastlinách a stromoch. V ponuke sú viaceré svietiace tvary a nápaditá môže byť aj farebnosť.

Čítať ďalej...