zahradny magazin leto hore2

instagrampinterest2

Fuksie nádherne vyfarbia tienisté miesta

Fuksie patria k stále obľúbenejším balkónovým rastlinám. Ich ponuka je každoročne bohatšia, doplnená o nové kultivary. Tie pútajú nápadnou veľkosťou decentne visiacich kvetov alebo ich netradičnou farebnosťou. Ak nemáte v okolí okien, na balkónoch alebo terasách dostatok svetla sú pre vás ako stvorené.

 

Fuksie zoženiete každoročne na jar a ešte aj začiatkom leta v záhradníctvach, kvetinárstvach a v hobbymarketoch. Pravdepodobne sa stretnete s menšími ale aj stredne veľkými, čiastočne zakvitnutými a dobre zakorenenými priesadami. V predaji sú často koncom jari aj fuksie v tvare malých stromčekov. Sú síce drahšie, ale majú vysokú estetickú hodnotu a sú hodnotnou ozdobou moderného aj tradičného priestoru.

 

PREČO SA PRE NE ROZHODNÚŤ?

 

Sú nenáročné na starostlivosť, rýchlo rastú a bohato kvitnú aj na miestach, kde sa iným prenosným a balkónovým rastlinám nedarí najlepšie. Znesú aj drobné pestovateľské prešľapy. Milovníkom kvetov ponúkajú kvety nádherných farieb, veľkostí aj tvarov. Kvety fuksií môžu byť jednoduché, poloplné alebo plné, najčastejšie fialové v rôznych odtieňoch, ale aj bordové, ružové aj biele.

 

fuksia velka

 

Samotné rastliny fuksií môžu rásť vzpriamene a vytvárať husto olistené kríky, alebo môžu byť menšie s prevísajúcimi stonkami. Medzi poloprevisnutými aj previsnutými formami nájdete veľké množstvo pekných kultivarov. Kým vzpriamene rastúce druhy sa hodia na výsadbu črepníkov a vytvorenie stromčekovitých foriem, polo previsnuté a previsnuté formy sa uplatnia v závesných nádobách a v okenných debničkách. V nich pri vhodnej starostlivosti vytvoria prekrásne a bohato zakvitnuté previsy. Z kvitnúcich fuksií sa budete môcť tešiť až do neskorej jesene.

 

UMIESTNENIE

 

Na slnku sa im až tak dariť nebude, v polotieni, presnejšie vo svetlom polotieni však budú naopak excelovať. V úplnom tieni kvitnú menej. Vyberte im miesto chránené pred vetrom a dažďom, ich krehké kvety sa na rizikovejších miestach ľahko poškodia. Málo sa vie, že rastliny uprednostnia vyššiu vzdušnú vlhkosť a to najmä počas horúcich letných dní. Hodia sa na balkóny, terasy, do okien, átrií, na dvory a do záhrady kde ich s črepníkom na letné mesiace môžete zapustiť do pôdy. Môžete ich pestovať rovnako v mestskej aj vidieckej záhrade.

 

fuksia1

 

TIP AUTORA:
Fuksie môžete pestovať samostatne v dekoratívnych črepníkoch, alebo v rámci kombinovaných výsadieb. V tomto prípade bude vhodné zoskupiť len rastliny s rovnakými pestovateľskými požiadavkami a nevysádzať ich do príliš malých črepníkov.

 

STAROSTLIVOSŤ

 

Prvým krokom k úspechu je vhodné umiestnenie a druhým správna starostlivosť. Ak obe zanedbáte, rastliny budú živoriť. Dajte si záležať už na začiatku sezóny. Pestovať fuksie môžete v substráte určenom pre kvitnúce balkónové rastliny. Doň sa vyplatí pridať pri výsadbe hnojivo s postupným uvoľňovaním živín. Na dno nádoby, do ktorej budete vysádzať, dajte vždy drenáž, napríklad keramzit vo výške aspoň 5cm.

 

fuksia2

 

Veľmi dôležitý je pri pestovaní pravidelný prísun vlahy. Počas letných mesiacov, kedy je teplejšie, zalievajte výdatne, ideálne ráno, priamo ku koreňom, čo najmenej na listy. V čase najväčších horúčav aj večer. Okrem toho sa vyplatí rastliny jemne denne rosiť, ale nie na poludnie a ani nie studenou vodou. Voda a pre potreby zálievky, by mala byť odstáta, vlažná, nie tvrdá. Dajte si záležať na tom, aby medzi každou ďalšou zálievkou substrát v črepníku mierne preschol. Rastliny fuksií neznesú preliatie substrátu ani dlhšie obdobie sucha. Výbornou voľbou je pre ne pestovanie v samozavlažovacích nádobách.

 

V rámci potrebnej starostlivosti je vhodné odstraňovať odkvitnuté kvety, žltnúce a suché listy. Nezabúdajte ani na priebežnú kontrolu zameranú na výskyt chorôb a škodcov. Rastlinám skontrolujte vždy aj listy zo spodnej strany. Fuksie pestované v nádobách sú ohrozované hubovými chorobami ale aj voškami, molicami a strapkami. Ak niečo z tohto spozorujete, zasiahnite hneď na začiatku. Rastlina sa rýchlo spamätá a ďalej porastie.

 

fuksia3

 

Nezabudnite, že...
...množstvo kvetov znásobíte pravidelným prihnojovaním. Najlepšie vo forme zálievky a raz týždenne. V slabšej koncentrácii a počas hlavnej sezóny môžete fuksie prihnojovať aj dvakrát týždenne.

 

Ak počas leta spozorujete, že rastliny kvitnú slabšie, alebo menej, urobte letný rez – nad prvým očkom a nepoľavujte v zalievaní a prihnojovaní. Zakrátko rastliny pekne rozkvitnú.

 

fuksie5

 

ROZMNOŽOVANIE

 

Fuksie po sezóne nemusíte vyhadzovať. Pestovať ich môžete aj o rok, len ich budete musieť správne prezimovať. Alebo si môžete rozmnožiť a uchovať do nasledujúceho roka mladé rastliny. Fuksie sa výborne rozmnožujú pomocou vrcholových odrezkov bez kvetov a kvetných pukov. Odoberať ich môžete na konci leta. Nechajte im len horný pár listov, aj tie skráťte asi o polovicu. Konce ošetrite v práškovom stimulátore a odrezky pozapichujte do substrátu, ktorý je určený na rozmnožovanie. Odrezky zakorenia asi o 3 týždne. Samozrejme substrát budete musieť udržiavať stále mierne vlhký. Odrezky vám zakorenia aj v pohári s vodou. Mladé rastliny potom prezimujete bez problémov v chladnej a svetlej miestnosti.

 

Napísal a vyfotografoval: Daniel Košťál

Aktuálne novinky

Efektívnejšie zavlažovanie na základe potrieb rastlín

fliwer mZaujímavou novinkou pre majiteľov záhrad je systém Fliwer. Nejde o tradičné elektronické programovacie zariadenie ako všetky ostatné produkty na trhu so zavlažovaním. Ide o sofistikovaný systém, riadený umelou inteligenciou.

Rastlina mesiaca

Mäta, bylinka do nápojov aj záhonov

mata rm mMäta patrí v poslednej dobe k viac vyhľadávaným záhradným rastlinám. Vybrať si môžete dokonca z viacerých veľmi zaujímavých kultivarov. Mäta je trendová a moderná rastlina, jej pestovanie je veľmi jednoduché.

Záhradné prešľapy

Nesnažte sa magnóliu krotiť rezom

magnolia preslap mMagnólie patria k drevinám, ktoré zle znášajú rez. Ak sa preň napriek tomu rozhodnete, drevinu poškodíte, navyše stratí svoj charakteristický rastový tvar a aj regenerácia rezných rán bude veľmi zdĺhavá.

Čítať ďalej...

Grilovačka v záhrade aj na balkóne

weber ilustrak mJar sa tento rok ohlásila skôr ako inokedy a s teplými lúčami slnka je spojené aj grilovanie, stretávanie sa so susedmi, priateľmi či rodinou pri voňavých dobrotách. Nemáte záhradu a prepravovať ťažký gril na lúku za mesto je príliš obtiažne? Nevadí, so správne zvoleným grilom si grilovaciu oázu môžete vyčariť kdekoľvek!

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Rozsvieťte si letné terasy inak

farebne ziarovkyPoslúžia vám originálne LED dekoračné svietidlá. Zaujímavým trendom sú exteriérové žiarovkové reťaze alebo jemne svietiace retiazky, ktoré vyniknú na rôznych rastlinách a stromoch. V ponuke sú viaceré svietiace tvary a nápaditá môže byť aj farebnosť.

Čítať ďalej...