zahradny magazin jar 001

instagrampinterest2

Pripravte si už teraz dovolenku na balkóne

Plánujete tohtoročnú dovolenku prežiť doma? Pozrite si niekoľko nápadov, vďaka ktorým sa aj na balkóne budete cítiť ako na dovolenke.

 

maroko balkon velky perex

 

Keď už sa rozhodnete premeniť si malý balkón na príjemnú oázu, je veľmi dôležité myslieť na každý štvorcový centimeter. Vytvorenie oddychovej zóny sa na malom balkóne môže zdať ako nezrealizovateľný zámer, no na trhu nájdete veľa praktického nábytku, ktorý sa osvedčil aj v stiesnených podmienkach.

 

Rozkladacie ležadlo, slnečník či hojdacia sieť sú príklady najjednoduchšieho príslušenstva, ktoré môžeme zložiť alebo rozložiť v tom správnom momente. Budú perfektným riešením, čo sa ukáže ako praktické najmä vtedy, keď dostanete chuť na chvíle blaženého relaxu. Na balkóny s malou metrážou sa hodí aj kompaktný nábytok. Ide napríklad o skladacie stoličky a stolíky pripevnené k zábradliu. Zaberú málo miesta a vo vintage-verzii sa postarajú o atmosféru výnimočných raňajok, ako aj o elegantnú večeru. Malý balkón totiž nemusí byť automaticky synonymom nudy. Ak hľadáte nápad na zaujímavé a originálne dekorovanie, rozhodnite sa pre koberec. Hitom sú koberce určené do exteriéru – odolné voči zlým poveternostným podmienkam. Takýto koberec v pokojných farbách bude ideálnym základom pre každé dovolenkové aranžovanie.

 

KVITNÚCA ZELEŇ

 

Trávenie času uprostred zelene upokojuje, harmonizuje a regeneruje sily. Preto ak chcete, aby sa váš balkón stal miestom dovolenkového relaxu, tak si ho určite doplňte živými rastlinami a najmä tými kvitnúcimi. Dnes už nie je problém ich zohnať. Starostlivo vybrané druhy sa budú hodiť na každý typ balkónu, nezávisle od jeho štýlu či farebného prevedenia. Samozrejme dôležité je pri výbere konkrétnych rastlín zvážiť svetelné podmienky daného priestoru.

 

rastliny maroko

 

Ak disponujete veľkým množstvom miesta, tak sa rozhodnite pre rastliny vo vegetačných nádobách. Pokojne stavte aj na väčšie a exkluzívnejšie exempláre. Stačí len kúsok nadšenia, aby pekne kvitli a ozdobovali balkón alebo terasu. V malých priestoroch sa osvedčia kompaktnejšie rastliny a tie s prevísajúcimi výhonkami, alebo sa popínajúce. Kvetináče s voňavými bylinkami sa vojdú asi všade, vyskladať si môžete paletu dekoratívnych aj užitočných byliniek.

 

V ŠTÝLE MAROKA

 

Chceli by ste si balkón zariadiť v štýle exotickej dovolenky? Ak áno, určite stavte na doplnky. Zodpovedajú za výnimočnú náladu – dekorovaniu totiž dodajú kompaktnosť. Ako na balkón priniesť nádych orientu, a neurobiť pri tom faux pas v dekorovaní? Predovšetkým si musíte vybrať smer vysnenej cesty. Každá krajina sa totiž líši špecifickou kultúrou, módou a zvykmi. Z tohto dôvodu je dobré zistiť si základné informácie na tematiku danej krajiny – iste nechcete, aby na našom balkóne nastal chaos.

 

kvety maroko

 

Aké destinácie kraľujú tejto sezóne? V prvom rade je to Maroko, ktoré evokuje tajomné trhy ukryté v kľukatých uličkách, vôňu farebných korenín a mätového čaju. Ak snívate o balkóne v marockom štýle, oplatí sa inšpirovať práve týmto obrazom. Hlavnú úlohu zohrávajú výrazné farby – oranžová a fuksiová. Neobávajte sa tohto spojenia! Dodá totiž množstvo pozitívnej energie, ktorá je tak veľmi žiadaná práve v čase relaxu. Perfektne bude takáto farebnosť vyzerať na textíliách – vankúšoch, plédoch a kobercoch – napríklad v podobe marockej ďateliny.

 

Štýl inšpirovaný Marokom – to sú aj bohato zdobené dekorácie, ako zlaté svietniky, elegantne vyšívané obrusy či riad. Medená tácka uložená na drevenej stoličke – to je najjednoduchší spôsob, ako si vytvoriť neopakovateľný a praktický konferenčný stolík v orientálnom prevedení. Osvedčí sa aj pri podávaní pochúťok, ako orientálne figy, datle a granátové jablká, ale aj ako súčasť dekorácie. Takúto dekoráciu sa oplatí podčiarknuť správnym osvetlením. Aromatické sviečky a vzorované lucerny umožnia vytvoriť atmosféru ako z rozprávky Tisíc a jedna noc.

 

toskansko balkon

 

PO DRUHÉ – TOSKÁNSKO

 

Toskánsky trend, na rozdiel od eklektického marockého štýlu, stavia na jednoduchosti s rustikálnym nádychom. Je to umenie vytvárania správnej nálady a blízkeho kontaktu s prírodou. Jeho farebnosť nadväzuje na malebnú taliansku krajinnú scenériu plnú viníc, olivových hájov a citrusových stromov. Ako základ pre aranžovanie sa oplatí vybrať si nábytok vyrobený z prírodných materiálov – dreva a ratanu. Spolu s olivovými a zelenými poduškami bude zdrojom atmosféry Stredomoria.

 

toskanska terasa

 

Počas vytvárania toskánskej nálady pamätajte na romantické dekorácie, ako sú porcelánové šálky s ovocnými motívmi, strieborný riad alebo sviečky zdobené olivovými halúzkami. Určite aj terakotové doplnky. Prostredníctvom nich si jednoduchým spôsobom vytvoríte taký vzhľad balkónu, ktorý bude v mysli evokovať prekrásne talianske usadlosti. Z rastlín nezabudnite na citrusy, granátovník, oleandre a olivovníky. Slnečná terasa či balkón sú pre tieto rastliny ako stvorené.

 

Zdroj a foto: Westwing

Aktuálne novinky

Kvitnutie levandúľ podporí vhodný substrát

substrat levandule mLevanduľa patrí v poslednej dobe k viac pestovaným okrasným rastlinám. Pestuje sa na záhonoch aj v nádobách. Doteraz však nebol pre túto rastlinu k dispozícii špeciálny substrát. Do ponuky ho v tomto roku zaradila značka Forestina.

Rastlina mesiaca

Srdcovka, rastlina pre romantikov

srdcovka maly perexTáto nádherná a krehko pôsobiaca trvalka, bola kedysi bežnou súčasťou záhrad. Aktuálne sa do nich vracia, obľuba tejto rastliny opäť narastá. Pestovať ju možno v tradičnej vidieckej aj modernej mestskej záhrade.

Záhradné prešľapy

Len nie tam, kde je prvé voľné miesto

preslap14Jar je obdobím, kedy sa mnohí vyberáme za nákupom rastlín. Dobré je však nakupovať s rozvahou. Ak sa pre rastliny rozhodnete, mali by ste vopred vedieť kam ich doma umiestnite.

Čítať ďalej...

Túžite po krásnej záhrade? Plánujte a premýšľajte!

foto1 mZáhrada je dokonalé miesto na trávenie voľného času a oddych. Zatiaľ čo zimné mesiace sú vhodné na premyslenie jarných úprav a plánovanie, s ich realizáciou už môžete začať od marca.

Čítať ďalej...

Vyberte si na terasu nové dizajnové tienenie

tienenie maly perexMožno je pre mnohých z vás predčasné riešiť zatienenie terasy v období, keď začína jar. Ostré slnečné lúče a tropické teploty sú tu však ani sa nenazdáte. Nie je niš horšie, ako keď vás niečo zaskočí nepripravených. Pripravte sa už teraz a užite si pohodové leto, napríklad aj v tieni novej štýlovej pergoly.

Čítať ďalej...

Zimnú záhradu si môžete užívať celoročne

zimne zahrady mNielen krásu meniacej sa okolitej prírody je možné po celý rok pozorovať z útulného a teplého prostredia zimnej záhrady. Moderná konštrukcia nadčasového dizajnu zaručuje príjemnú klímu, bezpečnosť, komfortnejšie bývanie a z toho plynúcu pridanú hodnotu pre nehnuteľnosť. Stačí si len správne vybrať!

 

Čítať ďalej...

Záhradná sezóna je v plnom prúde. Nechýba vám ešte niečo?

geis maly perexMesiac máj patrí k najkrajším obdobiam v roku. Všetko kvitne a majitelia záhrad, najmä tí, čo majú skleníky či fóliovníky, sa už tešia z prvých reďkoviek a šalátov. V záhrade je vždy veľa práce a nemali by ste zaspať na vavrínoch prvých tohtoročných pestovateľských úspechov.

Čítať ďalej...